ایران آماده شکایت از عربستان در مورد حمله به سفارت است و خبر شب گذشته درباره احضار سفیر ایران در ترکیه تکذیب شد

پس لرزه های حوادث به شهادت رساندن شیخ نمر در رابطه ایران و عربستان و منطقه همچنان ادامه دارد. در واپسین دقایق پنج شنبه شب، اخباری حاکی از احضار سفیر ایران در ترکیه منتشر شد که امروز تکذیب شد. سفیر ایران از امارات خارج می شود و ایران سطح دیپلمات های این سفارتخانه را کاهش می دهد. اما در مورد حمله به سفارتخانه ایران در صنعا آمریکا نیز تلویحا آن را تایید کرد.

شب گذشته اعلام شد که ایران سطح روابط دیپلماتیک خود را با امارات متحده عربی کاهش خواهد داد. امارات ابتدا این تصمیم را گرفته و سفیرش از تهران را فراخوانده بود. قرار است سفارت ایران در امارات با 15 دیپلمات به کار خود ادامه دهد.

از سوی دیگر ایران آماده می شود تا اطلاعات مربوط به حمله به سفارت خانه کشورمان در صنعا پایتخت عمان را تحویل مقامات سازمان ملل دهد و از این کشور شکایت کند، فرمانده ائتلاف کشورها در حمله به یمن اعلام کرد که هیچ حمله ای به سفارت ایران صورت نگرفته است. ایران اعلام داشته بود که مسئول حمله به سفارت ایران در صنعا و همچنین جراحت وارده به کارمندانش بر عهده عربستان است. در این حال، جان کربی سخنگوی وزارتخارجه آمریکا تلویحا حمله به سفارت را تایید کرد و گفت:ایران ادعا میکند که سفارتش درصنعا آسیب دیده.گزارشهامیگویند آسیبی به ساختمان واردنشده.واشنگتن درحال بررسی صحت موضوع است.

در همین حال روزنامه دولتی «دیلی صباح» به نقل از یک منبع آگاه در وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده بود که ترکیه سفیر ایران را احضار کرده است.

این روزنامه نوشت: وزارت خارجه ترکیه نسبت به گزارش‌های رسانه‌ای در ایران که در آن‌ها عنوان شده که احتمالا بین سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ریاض و اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته عربستانی ارتباطی وجود دارد، اعتراض کرده و این گزارش‌ها را به شدت محکوم کرده است.

اردوغان پیش از این هم چند بار از دولت ایران خواسته بود رسانه‌ها را از انتشار اخبار و مطالب حاوی انتقاد به دولت ترکیه باز دارد.اما صبح امروز سفیر ایران گفت: رفتنم به وزارت خارجه ترکیه بنا به درخواست قبلی سفارت بود و طبق معمول ملاقات دوستانه ای داشتیم.

علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه با اشاره به اینکه وزارتخانه‌های امور خارجه مرکز ثقل روابط کشورها هستند، اظهار داشت:

بنا به درخواست قبلی سفارت، پنجشنبه برای ملاقات با آقای «تورونلار» مدیرکل منطقه‌ای به وزارت امور خارجه ترکیه رفتم. در این ملاقات درباره نتایج مثبت سفر اخیر رئیس سازمان آموزش عالی ترکیه و همچنین رئیس اداره دیانت ترکیه به ایران گفت‌وگو کردیم.

درباره نقش رسانه‌های دو کشور در روابط صحبت مفصلی شد. درباره تحولات اخیر منطقه و اهمیت همکاری‌های ایران و ترکیه تبادل نظر داشتیم و طبق معمول، جلسه در محیط دوستانه‌ای برگزار شد.

حوادث اتفاق افتاده پس از حمله به سفارت عربستان در تهران قوت گرفته و پس لرزه های آن همچنان ادامه دارد.