جف راتکه(Jeff Rathke )سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:ایران باید درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

جف راتکه(Jeff Rathke )سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:ایران باید درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

راتکه درباره انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موضوع اتمی ایران گفت:من نمی توانم اظهار نظری درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که هنوز به طور علنی منتشر نشده است،داشته باشم.به طور کلی باید بگویم که ما از ایران می خواهیم که به طور کامل و بدون تاخیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند تا تمامی مسائل مورد اختلاف و به ویژه مسائلی که به بعد احتمالی نظامی برنامه اتمی این کشور مربوط می شود حل و فصل کند.این موضوعی است که در مذاکرات اتمی به دنبال حل و فصل آن هستیم و آنرا با جدیت دنبال می کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که جان کری تا ساعات آینده با ظریف دیدار می کند و مونیز وزیر انرژی هم در این مذاکرات حضور دارد،پیش بینی شما از این مذاکرات چیست،گفت:همان طور که می دانید ما به زودی در یک ماه مانده به ضرب الاجل سی ام ژوئن قرار خواهیم گرفت.البته این فرصتی خوب برای جان کری وزیر خارجه و مونیز وزیر انرژی خواهد بود که در زمانی که در تلاش برای نهایی کردن جزئیات فنی هستیم بر مواضعمان پافشاری کنند تا ما به توافقی جامع برسیم.من قصد ندارم که محتویات گفتگو های انها را برای شما اعلام کنم. این بخش مهمی از مذاکرات در سطح مقامات ارشد است تا مذاکرات به جلو حرکت کند.ما مذاکرات در حد کارشناسان و مدیران سیاسی را داشته ایم و وندی شرمن معاون وزیر خارجه دیروز در وین حضور داشت و ادامه این مذاکرات بسیار مهم است و من نمی توانم بیش از این چیزی را به شما ارائه کنم. معتقدیم که ما می توانیم تا پایان ماه ژوئن به توافق برسیم و جان کری وزیر خارجه برای دیدار با ظریف وزیر خارجه ایران در ژنو حضور پیدا کرده است تا برای پیشبرد امور کمک کند.
این سخنگو درباره گزارشهای پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران گفت:ما از ایران می خواهیم که با آژانس درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی خود همکاری کامل داشته باشد و این موضوعی است که در مذاکرات اتمی به دنبال حل و فصل آن هستیم.ایران در این مذاکرات و در طرح اقدام مشترک متعهد شده است که به این نگرانی ها پاسخ دهد و من تغییری درباره راهبرد خود درباره این موضوع مشاهده نمی کنم.
وی درباره انفجار در برابر مسجد شیعیان در شهر دمام عربستان گفت:آمریکا به شدت حمله انتحاری به یک مسجد در عربستان سعودی را که بر اساس برخی گزارشها سبب مرگ چهار نفر و زخمی شدن شماری شده است، محکوم می کند.این حمله به دنبال حمله انتحاری هفته پیش در داخل یک مسجد در شهر قطیف در عربستان سعودی که سبب مرگ بیست و یک مسلمان که در مراسم نمازجمعه شرکت کرده بودند، صورت می گیرد. ما این خشونت ضد خداپرستی را محکوم می کنیم.این موضوع بار دیگر بر بی احترامی این افراد به زندگی انسانها تاکید دارد. ما مراتب تسلیت خود را به خانواده افرادی که جان خود را در این حمله از دست دادند اعلام می کنیم و خواهان بهبود عاجل مجروحان آن هستیم.آمریکا در کنار مردم عربستان سعودی ضد این اعمال خشونت بار می ایستد و خود را متعهد به همکاری با دولت این کشور و هم پیمانان بین المللی خود در مبارزه با خشونت افراطی می داند.
وی درباره سفر کری به نیجریه گفت:وزیر خارجه امروز در شهر ابوجا پایتخت نیجریه حضور داشت او در مراسم تحلیف بوهاری رئیس جمهور این کشور شرکت کرد.او همچنین دیداری دوجانبه با رئیس جمهور بوهاری داشت.وی هم اکنون راهی ژنو شده است و او در آنجا با ظریف وزیر خارجه ایران دیدار و گفتگو خواهد کرد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیدگزارشهایی وجود دارد که دولت ترکیه کامیونهای حامل انواع تسلیحات از جمله موشک و خمپاره را به سوریه می فرستد،آیا شما از این موضوع آگاه هستید،گفت:من در این رابطه شما را به دولت ترکیه ارجاع می دهم.اما برنامه آموزش و تسلیح نیروهای میانه رو مخالف دولت سوریه از طرف وزارت دفاع آمریکا در جریان است و من نمی توانم جزئیات بیشتری در این رابطه در اختیار شما قرار دهم.ما به تعامل نزدیک خود با ترکیه که از همپیمانان ما محسوب می شود ،ادامه میدهیم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که پرسید برپایه برخی از گزارشها بشار اسد در آستانه سقوط قرار دارد آیا ارزیابی شما هم اینگونه است،گفت:من نمی توانم اطلاعات جدید درباره رژیم اسد ارائه کنم. موضع ما درباره رئیس جمهور اسد از مدتها پیش شفاف بوده است. ما معتقدیم که وی مشروعیت خود را از دست داده است.او آینده ای در سوریه نخواهد داشت و باید برود. من نمی خواهم که روزانه در این رابطه تحلیل ارائه کنم.
راتکه درباره عراق و عملیات برای بازپسگیری رمادی از داعش و اینکه آیا دولت العبادی نخست وزیر عراق در جهت اتحاد در این کشور پیش می رود ،گفت:پاسخ ما آری است.ما معتقدیم که راهبرد وی همان ایجاد اتحاد در عراق است و وی به دنبال منافع تمامی عراقی ها است.دولت عراق به دنبال بیرون راندن داعش از رمادی است و ائتلاف بین المللی هم از جدیتی مشابه در این رابطه برخوردارند.ما از اقدامات دولت عراق برای آزاد سازی سرزمینهایش در استان الانبار و دیگر بخش های عراق از دست داعش حمایت می کنیم.ما به حمایت های خود ادامه خواهیم داد.ما تمام تلاش خود رابرای حمایت از نیروهای عراقی از جمله قبایل الانبار و تلاش آنها برای مقابله با داعش ادامه خواهیم داد.این موضوع حمایت از برنامه آموزش و تسلیح آنها را هم در بر می گیرد.معتقدیم که راهبرد ما به همپیمانان قدرتمندی در جبهه های زمینی نیازمند است.از پیوستن صدها نفر از نیروهای قبایل سنی به نیروهای داوطلب در استان الانبار در روزهای اخیر بسیار دلگرم شدیم. عراقی ها باید از قدرت لازم برخوردار باشند.این موضوع سبب شده است که ما در بخش های سیاسی،ملی و محلی وارد تعامل با آنها شده ایم و معتقدیم که آنها خود می توانند با این چالشها مقابله کنند و نخست وزیر عبادی و کابینه وی هم اینگونه فکر می کنند.
وی افزود:ما از موضع نخست وزیر عبادی حمایت می کنیم و با وی و دولت وی در تماس هستیم.دولت عبادی به تازگی اعلام کرد که امر آموزش و تسلیح قبایل این کشور را در تعامل با مقامات استان الانبار تسریع کرده است.نیروهای امنیتی عراق پیش از این شمار زیادی از اعضای قبایل سنی را آموزش داده اند و آنها را تسلیح کرده اند.در پایان سال دو هزار و چهارده هم کنگره آمریکا مبلغ یک میلیارد و ششصد میلیون دلار برای کمک به این موضوع تصویب کرد. ما در هفته گذشته به افراد زیادی عراق در سطح سیاسی و محلی در تماس بوده ایم.
این سخنگو در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا زمانی که در سال دو هزار و یازده عراق را ترک کرد مطمئن بود که نیروهای عراقی از توانایی لازم برای حفاظت از کشورشان برخوردارند،گفت:من نمی توانم اظهار نظری در این رابطه داشته باشم.ما این موضوع را که شاهد نبردی دشوار هستیم را تایید می کنیم.این موضوع به تعهد و تلاش زیاد دارد و معتقدیم که نخست وزیر عبادی تمام تلاش خود را برای مقابله با خشونت های فرقه ای به کار می گیرد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید،گزارشهایی وجود دارد که داعش یک پایگاه هوایی را در شهر سرت لیبی به اشغال خود درآورده است،نظر شما چیست،گفت:در رابطه با لیبی باید بگویم که نیروهای ارتش این کشور در چند هفته اخیر در حال تقابل با گروههای وابسته به داعش در سرت هستند.من نمی توانم این گزارش را تایید کنم.
راتکه درباره حذف نام کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم گفت:این موضوع امروز بیست و نهم ماه مه اجرایی شد.این موضوع پس از اجرای دستور رئیس جمهور مبنی بر ارزیابی ما درباره اینکه آیا کوبا گام های لازم را برای حذف نامش از این فهرست برداشته است یا نه صورت گرفت.این موضوع پس از برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور صورت گرفت.لازم است به این موضوع اشاره کنم که دولت آمریکا این موضوع را به طور جداگانه بررسی کرد.خروج نام کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم به منزله حمایت از تروریسم نیست بلکه این موضوع به دنبال دریافت تضمین های لازم از این کشور درباره اینکه از تروریسم حمایت نکند،صورت پذیرفت.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید عفو بین الملل اعلام کرده است که عربستان سعودی از ابتدای سال جاری میلادی نود نفر را اعدام کرده است،نظر شما چیست،گفت:من این گزارش را ندیده ام و نظر خاصی در این رابطه ندارم.