نشست امروز با وزرای امور خارجه روسیه و چین در پیش برد توافقنامه هسته ای بدون زیاده خواهی تاثیر گذار خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران گفت: نشست امروز با وزرای امور خارجه روسیه و چین در پیش برد توافقنامه هسته ای بدون زیاده خواهی تاثیر گذار خواهد بود.

محمد جواد ظریف عصر امروز در حاشیه نشست اجلاس شانگهای افزود: در دیدارهای دوجانبه و سه جانبه امروز با وزرای امور خارجه روسیه و چین هم در حوزه توسعه روابط دوجانبه در زمینه های مختلف، هم مسایل منطقه ای و همچنین در خصوص مسایل هسته ای بحث و تبادل نظر کردیم .

وزیر امور خارجه گفت: با توجه به اینکه با این دو کشور در ماههای گذشته مباحث خوبی در زمینه خرید نفت و همکاریهای صنعتی داشته ایم، امروز هم درباره این مسایل گفتگوهای خوبی داشتیم.

وی گفت: در نشست امروز در خصوص پروژه هایی که دولت چین علاقه مند به همکاری درباره آنهاست گفتگو کردیم و با روسیه هم به همین شکل تاکید کردیم در نقاطی که نیاز به کار بیشتری برای تسهیل و توسعه روابط همه جانبه با این کشور است کار را ادامه خواهیم داد.

دکتر ظریف تاکید کرد: در همین چارچوب هیاتهای مختلفی از هر سه کشور در هفته های آینده سفر خواهند کرد تا این موضوعات را پیگیری کنند.

وی گفت: در باره مسایل مهم منطقه ای همچون سوریه و یمن بحثهای مفیدی انجام شد و تشابه دیدگاههای فراوانی بین ایران؛ روسیه و چین در این مسایل وجود دارد. در خصوص هسته ای هم در زمینه همکاریهای هسته ای صحبت کردیم.

وزیرخارجه کشورمان درباره دیگر مباحث مطروحه در دیدار با وزرای خارجه روسیه و چین افزود: ایران و روسیه همکاریهای دوجانبه در زمینه تکمیل فازهای بعدی بوشهر، همینطور در خصوص ایزوتوپهای پایدار و سایر حوزه های مربوط به توافق هسته ای ایران با گروه 5 + 1 دارند و در این خصوص گفتگوهای مفیدی صورت گرفت. البته با چین هم در همین زمینه گفتگوهای خوبی داشتیم آنان تمایل دارند در موضوع اراک و همینطور برخی زمینه های دیگر مشارکت داشته باشند.

دکتر ظریف گفت: در موضوع مذاکرات هم با توجه به فرصت کم باقی مانده تا پایان ماه ژوئن، درباره اینکه با تکیه بر تفاهم هایی که درلوزان صورت گرفت و بدون زیاده خواهی، کار را به مسیر خود برگردانیم و به نتیجه برسانیم.

وی با بیان اینکه مجموعه مذاکرات دو و سه جانبه امروز زمینه را برای پیگیری جدی تر توافق هسته ای فراهم خواهد کرد گفت: موضوع تحویل سامانه اس 300 روسیه به ایران در مراحل اجرایی است و بحثهای سیاسی در این زمینه وجود ندارد و یکبار دیگر هم تاکید شد که این سلاح به ایران تحویل داده خواهد شد.