این موشک ها از قابلیت انهدام زودهنگام تسلیحات روسیه برخوردارند.

به گزارش آسوشیتدپرس از واشنگتن ، دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا رشته ای از واکنش های تهاجمی را به اقدام روسیه در نقض پیمان هسته ای دوران جنگ سرد از جمله استقرار موشک در اروپا بررسی می کند. این موشک ها از قابلیت انهدام زودهنگام تسلیحات روسیه برخوردارند.

گزینه « نیروی متقابل » از جمله احتمالاتی است که دولت آمریکا در برابر روسیه مد نظر دارد و این در حالی است که واشنگتن در پرتو مداخله نظامی مسکو در اوکراین ، الحاق کریمه و دیگر اقدامات ، سیاستش را در قبال مسکو بازنگری می کند.
هدف این گزینه ها که به صراحت اعلام نشده است افزایش قابلیت سلاح های هسته ای آمریکا برای نابودی اهداف نظامی در خاک روسیه خواهد بود.
روسیه نقض پیمان هسته ای دوران جنگ سرد را رد می کند و در عوض با اشاره به اقدام آمریکا در استقرار سامانه های موشکی ، مدعی نقض این پیمان از سوی واشنگتن می شود.
هنوز معلوم نیست که روسیه واقعا سامانه های موشکی مستقر کرده است یا اینکه آمریکا در صورت خودداری روسیه از استقرار این سامانه ها ، اقدام نظامی خواهد کرد یا خیر.
در حال حاضر مقامات آمریکایی اعلام کرده اند ادامه تلاش ها را برای گفتگو با روسیه درباره پایبندی به پیمان هسته ای دوران جنگ سرد ترجیح می دهند.
مقامات دولت آمریکا از عبارات گنگ و مبهمی مانند « نیروی متقابل » برای توصیف دو گزینه واکنش نظامی خود استفاده کرده اند که به نظر می رسد امید دارند برای دیپلماسی زمان بخرند.
جو ساورز Joe Sowers یکی از افسران ارشد ارتش آمریکا گفت : « هدف همه گزینه های مورد بررسی اطمینان از این مسئله است که روسیه از نقض این پیمان به امتیاز و برتری نظامی مهمی دست پیدا نکند.»
سران کشورهای غربی روزهای یکشنبه و دوشنبه در اجلاس گروه هفت شرکت می کنند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در این نشست شرکت داده نشده است.
تعرضات روسیه محور اصلی گفتگوها در این نشست خواهد بود.
کارتر اشتون وزیر دفاع آمریکا قرار است روز جمعه با مقامات نظامی و دیپلماتیک کشورش در آلمان به منظور طرح راهبرد متقابلی در برابر مداخله نظامی روسیه در اوکراین شرکت کند.
آمریکا و شرکای غربی اش سعی کرده اند از اهرم اقتصادی و دیپلماتیک بر ضد پوتین به ویژه درباره اوکراین استفاده کنند اما آنها می دانند که مسکو همچنان نقش مهمی را در امور بین المللی از جمله مذاکرات هسته ای با ایران ایفا می کند که از اولویت های اصلی سیاست خارجه اوباما به شمار می رود.
دولت آمریکا سه گزینه را برای پاسخ نظامی به نقض پیمان هسته ای دوران جنگ سرد از سوی روسیه مد نظر دارد :
پدافندهایی برای متوقف کردن موشک ، گزینه « نیروی متقابل » برای حمله زودهنگام به موشک و گزینه حمله برابر که اشاره ضمنی به استفاده از قوای هسته ای دارد.
رابرت شر Robert Scher یکی از معاونان وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست هسته ای ماه آوریل اعلام کرد گزینه نیروی متقابل به این معناست که ما در واقع بتوانیم موشکی را که در خاک روسیه است هدف بگیریم.
برایان مک کئون Brian McKeon یکی دیگر از مقامات پنتاگون ماه دسامبر اذعان کرد این گزینه استقرار احتمالی موشک های کروز را در اروپا شامل می شود.
هانس کریستنسن Hans Kristensen کارشناس سلاح های هسته ای در فدراسیون دانشمندان آمریکایی گفت گزینه دیگر می تواند به معنای افزایش توانایی نیروهای هسته ای یا متعارف آمریکا برای انهدام اهداف نظامی روسیه و همچنین موشک هایی باشد که احتمال می رود این پیمان را نقض کند.
رز گوتمولر Rose Gottemoeller از مقامات برجسته وزارت امور خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی اقدام روسیه را در نقض پیمان هسته ای دوران جنگ سرد بسیار نگران کننده خواند.
وزارت امور خارجه آمریکا ژوییه گذشته اعلام کرد روسیه موشکی را که نشانه نقض این پیمان است آزمایش کرده است .
این پیمان ، در اختیار داشتن ، تولید و آزمایش موشک های هسته ای و متعارف را با برد 500 تا پنج هزار و 500 کیلومتر ممنوع می کند.
دولت آمریکا اعلام نکرده که معتقد است موشک روسیه هسته ای یا متعارف است اما کارتر گفت اقدام روسیه در نقض پیمان هسته ای دوران جنگ سرد با راهبرد این کشور در اتکای به سلاح های هسته ای برای برتری متعارف در برابر آمریکا و ناتو منطبق است.