اوباما ممکن است در سیاست خارجی غلو کند اما آمریکا هنوز بر جهان تسلط دارد.

اوباما ممکن است در سیاست خارجی غلو کند اما آمریکا هنوز بر جهان تسلط دارد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه گفت: «مردم به خاطر نمی آورند، اما زمانی که من به قدرت رسیدم، آمریکا نزد افکار عمومی جهان، رتبه ای پایین تر از چین و کمی بالاتر از روسیه داشت و امروز بار دیگر آمریکا محترم ترین کشور روی زمین است.»
ایان برمر نویسنده مقاله تایم می نویسد، نظر رئیس جمهور با واقعیات منطبق نیست.
اگر به سال دو هزار و نه بازگردیم، دو جنگ ناموفق و بحران مالی جهانی، اوباما را واداشت سال های ریاست جمهوری و سرمایه سیاسی عمده اش را صرف احیای وجهه واشنگتن کند. با توجه به نقطه ای که اوباما حرکت خود را از آنجا شروع کرد، او برخی پیشرفت های جدی را ایجاد کرده است.
اما ادعای اینکه آمریکا «بار دیگر محترم ترین کشور» جهان است، ادعایی پوچ است و قطعا آمارهای حاصل از نظرسنجی های عمومی یا تحولات اخیر، آن را تایید نمی کند. میزان محبوبیت آمریکا از سال دو هزار و نه، فقط در آلمان، سیزده درصد کاهش یافته است و در ژاپن از سال دو هزار و یازده، نوزده درصد افت داشته است. این دو کشور از متحدان اساسی آمریکا هستند، بهتر است از آمار و ارقام مشابه در روسیه صحبت نکنیم.
رهبران جهان نیز متوجه بازگشت آمریکا به وضع قابل احترام نشده اند، در چند ماه گذشته ما شاهد آن بودیم که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به رغم هشدار علنی مقامات دولت آمریکا، در کنگره این کشور سخنرانی کرد. متحدان آمریکا در سراسر دنیا به رغم مخالفت های صریح واشنگتن، برای مشارکت در بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیایی چین، سریعا اعلام آمادگی کردند. چند هفته قبل اوباما میزبان رهبران شورای همکاری خلیج فارس در واشنگتن بود. با توجه به بی اعتنایی چهار رهبر از شش رهبر اعضای این شورا از جمله پادشاه عربستان سعودی که متحد دیرین آمریکاست، «محترم» واژه مناسبی برای توصیف وضع جهانی آمریکا در دور دوم ریاست جمهوری اوباما نیست.
اوباما کاملا در سیاست خارجی ناکام نبوده است. تعاملات با ایران و کوبا، اگر به درستی پیش برود (گرچه در حال حاضر نمی توان در این باره اطمینان داشت)، می تواند سهم عمده ای در تقویت دستاورد اوباما داشته باشد.
اما در اینجا یک نکته وجود دارد: آمریکا نیاز ندارد محترم ترین کشور جهان باشد. در دوره ریاست جمهوری اوباما، اقتصاد آمریکا توانست از رکود عمیق فاصله بگیرد؛ واشنگتن برتری نظامی خود را در برابر همه حریفانش حفظ کرده است، نوآوری آمریکا در عرصه فناوری و تولید انرژی، همچنان بی مثال است؛ مهاجران همچنان به امید یافتن زندگی های جدید، به سمت سواحل آمریکا راهی می شوند. با هر مقیاسی، آمریکا همچنان تنها ابرقدرت جهان است.
میزان مقبولیت داخلی اوباما از رقم کمتر از چهل درصد در نوامبر دو هزار و چهارده، بالاتر است، گرچه در نظرسنجی سی ان ان/ او آر سی، پنجاه و دو درصد آمریکایی ها گفتند اوضاع در کشورشان خوب پیش نمی رود. و متاسفانه رتبه اوباما در مقوله «سیاست خارجی»، همچنان پایین است. این موضوع در زمانی که ادعا می شود «آمریکا محترم ترین کشور روی زمین است»‌اهمیت می یابد.