آنگلا مرکل صدراعظم آلمان یکشنبه و دوشنبه میزبان گروه هفت خواهد بود. گروهی که در سایه یک غایب بزرگ، ولادیمیر پوتین، باید به بحران‌های مختلف، از مشکلات یونان گرفته تا بحران اوکراین همچنین تروریسم بین المللی، بپردازد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از برلین به قلم دانیل آرونسون درباره اجلاس گروه هفت در آلمان نوشت:

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان یکشنبه و دوشنبه میزبان گروه هفت خواهد بود. گروهی که در سایه یک غایب بزرگ، ولادیمیر پوتین، باید به بحران‌های مختلف، از مشکلات یونان گرفته تا بحران اوکراین همچنین تروریسم بین المللی، بپردازد.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ابتدا یکشنبه صبح با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در دهداری روستای کرون Krün (ایالت باواریا) دیدار
می کند و پس از آن با نزدیک به دو هزار تن از ساکنان این روستا در محوطه کلیسا دیدار خواهد داشت.
برلین با این نشست مردمی می خواهد وانمود کند که با وجود تظاهرات مخالفان ضد جهانی سازی که این بار نیز مانند دیگر نشست‌های این گروه بر پا می شود، سران کشورهای قدرتمند جهان دور از دسترس مردم نیستند.
نخستین تظاهرات روز پنجشنبه در مونیخ برگزار شد که نزدیک به چهل هزار نفر در آن شرکت کردند و جهانی سازی عادلانه‌تر را خواستار شدند.
اما بعد از ظهر یکشنبه شرایط کاملا تغییر می کند و نشست‌های کاری با حضور سران آلمان، آمریکا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و انگلیس در کاخ الماو که در منطقه کوهستانی به ارتفاع 1200 کیلومتر از سطح دریا بنا شده است و مردم عادی به آنجا دسترسی ندارند، برگزار می شود.
هزاران نیروی امنیتی این محل را احاطه خواهند کرد.
این سومین نشست قدرت‌های اقتصادی جهان است که بدون حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برگزار می شود. روسیه سال 2014 پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک خود از این گروه که در آن زمان گروه هشت نام داشت، اخراج شد.
غیبت پوتین با انتقاد بسیاری از شخصیت‌های مطرح جهان از جمله گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان و دوست پوتین مواجه شده است که می گویند این گفتگوها با غیبت یکی از رهبران کلیدی در پرونده‌های بزرگ بین المللی بی معنی است.

-ارزش‌های مشترک-
مرکل با این حال این اخراج را اجتناب ناپذیر توصیف کرد و گفت گروه هفت باشگاه کشورهایی است که «ارزش‌های مشترک» دارند.
وی به تازگی اعلام کرد مادامی که روسیه که متهم به حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین است، خود را با قوانین بین المللی تطبیق نداده است، بازگشت آن به ترکیب جی هشت غیرقابل تصور است.
تهدید قریب الوقوع درگیری نظامی جدید در شرق اوکراین بحث داغ گفتگوها در کاخ الماو است.
تروریسم که از خاورمیانه تا آفریقا کشیده شده است، ایران و پرونده هسته‌ای این کشور نیز از جمله موضوعاتی اصلی است که صدراعظم آلمان در نشست‌ روز یکشنبه با همتایان خود مطرح خواهد کرد.
در دومین روز از این اجلاس، گروه هفت میزبان حیدر العبادی نخست وزیر عراق و پنج رهبر آفریقایی از جمله باجی قاید السبسی رئیس جمهور تونس و محمد بوهاری رئیس جمهور نیجریه خواهد بود.
منابع آگاه در برلین گفتند در این نشست قرار است بررسی شود که گروه هفت چه حمایتی می تواند از این کشورها به عمل بیاورد. به گفته این منابع، موضوع کمک به توسعه این کشورها نیز مطرح است.
در این راستا، رؤسای سازمان‌های بزرگ بین المللی اعم از سازمان ملل، صندوق بین المللی پول، سازمان جهانی تجارت، بانک جهانی و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به این نشست دعوت شده‌اند.
بحث در مورد یونان که در آستانه ورشکستگی قرار دارد و به اعتقاد برخی حتی با تهدید اخراج از منطقه یورو مواجه است، نیز در این اجلاس اجتناب ناپذیر است.
فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول همچنین ماتیو رنتسی نخست وزیر ایتالیا قرار است درباره یونان با یکدیگر گفتگو کنند.
آمریکا برای یافتن راه‌حلی سریع برای مناقشه بین یونان و طلبکاران اروپایی‌اش به منظور جلوگیری از بحران جدید در اقتصاد جهانی که هم اینک نیز شکننده است، فشار وارد می کنند.
ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا و دونالد توسک رئیس شورای اروپا نیز در بحث‌ها در مورد یونان حضور خواهند داشت.
آنگلا مرکل که از نزدیک به ده سال پیش صدراعظم آلمان است اغلب به عنوان قدرتمندترین زن جهان تلقی می شود. وی قدیمی‌ترین فرد حاضر در بین سران کنونی گروه هفت به شمار می رود.
وی می خواهد به دومین نشست سران از این دست که آلمان میزبان آن است بعدی اجتماعی و زیست محیطی بدهد. آلمان پیش‌تر سال 2007 در هایلیگندام در حاشیه دریای بالتیک میزبان این نشست بود.
به اعتقاد او که امسال به او لقب «صدراعظم آب و هوا» داده شده است، شش ماه مانده به کنفرانس آب و هوا در پاریس، پیشرفت‌ها در این زمینه «اولویت اصلی» است. در کنفرانس پاریس در باره تغییرات آب و هوایی برای دستیابی به توافقی جهت محدود کردن افزایش دمای زمین به دو درجه نسبت به عصر ماقبل صنعتی تلاش خواهد شد.
مذاکرات کنونی در مورد انعقاد توافقنامه‌های تجارت آزاد بین مناطق بزرگ اقتصادی به ویژه پیمان اتحادیه اروپا و آمریکا (تی تی آی پی) و مسائل مربوط به معیارهای اجتماعی و زیست محیطی از دیگر موضوعات مورد بحث در این اجلاس گروه هفت خواهد بود.
در مورد مسائل بهداشتی و درمانی مانند مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها یا مبارزه با بیماری‌های حاره‌ای همچنین گرسنگی در جهان، پاکسازی اقیانوس‌ها و ارتقاء جایگاه زنان نیز گفتگو خواهد شد.