پادشاه اسپانیا رهبر حزب سوسیالیست این کشور را پس از شش هفته از برگزاری انتخابات پارلمانی و عدم دستیابی هیچ حزبی به اکثریت آراء، مسئول تشکیل دولت کرد.

پادشاه اسپانیا رهبر حزب سوسیالیست این کشور را پس از شش هفته از برگزاری انتخابات پارلمانی و عدم دستیابی هیچ حزبی به اکثریت آراء، مسئول تشکیل دولت کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که شانس موفقیت سوسیالیست‌ها با وجود ضرورت توافق چندین حزب بسیار کم به نظر می‌آید.

فیلیپ ششم، پادشاه اسپانیا با انتشار بیانیه‌ای انتخابات پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست این کشور را به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی کرد. سانچز نیز در واکنش به این انتخاب گفت، درخواست پادشاه برای انجام مذاکرات جهت تشکیل دولت ائتلافی با سایر احزاب را می‌پذیرد چرا که قصد دارد این بن بست سیاسی را شکسته و از برگزاری یک انتخابات دیگر طی ماه‌های آتی جلوگیری کند.

اسپانیا از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در دسامبر سال گذشته بدون دولت اداره می‌شود و مذاکرات برای حل این شرایط تاکنون پیشرفت کمی داشته است.

ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت این کشور پس از دهه اول مذاکرات با پادشاه اسپانیا طی ماه گذشته به دلیل کسب اکثریت آرا به این سمت منصوب شد. اما دولت جدید وی نتوانست رای اعتماد پارلمان را کسب کند.

اکنون سانچز می‌گوید، قصد دارد گفت‌وگو با تمام احزاب از جمله حزب مردم راخوی را از امروز (چهارشنبه) آغاز کند. این در حالی است که وی به روشنی به دنبال حمایت احزابی نیست که حامی استقلال کاتالونیا از اسپانیا هستند.

اما با وجود رد احتمال ائتلاف با حزب مردم و مخالفت مقامات ارشد حزب سوسیالیست با توافقی با حزب مخالف سیاست‌های ریاضتی پودموس و احزاب منطقه‌ای، به نظر می‌رسد سانچز شانس موفقیت چندانی نخواهد داشت. سوسیالیست‌ها می‌توانند با ائتلاف با پودموس یا سایر چپ‌گراها و حتی احزاب منطقه‌ای اکثریت پارلمان را در دست بگیرند اما مساله مهم اختلاف دیدگاه این احزاب درباره مسائل اساسی چون برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونیاست.

سانچز اعلام کرده است که برای تشکیل دولت دست کم به یک ماه زمان نیاز دارد.