صدای روسیه در تحلیل سخنرانی رهبری می‌گوید او یک سیاستمدار کارکشته است

به گزار ش مثلث آنلاین، خبرگزاری اسپودنیک (صدای روسیه) در تحلیلی که از دو سخنرانی حسن روحانی و رهبر معظم انقلاب در حرم امام‌(ره) ارائه داد، معتقد است که ایران توانسته با نرم قهرمانانه (سیاست) حریفش را ضربه فنی کند.

این خبرگزاری با اشاره به وقایع داخل حرم در روز سخنرانی حسن روحانی که منجر به تشنج شده بود به تحلیلی سخنان رهبر انقلاب در سالگرد ارتحال امام خمینی پرداخته و معتقد است که در فضای گفت‌وگوها میان ایران و آمریکا، نباید منتظر تغییرات در سیاست‌های ایران بود.

اسپودنیک که پیشتر به عنوان صدای روسیه (سایت وزارتخاجه روسیه) فعالیت می‌کرد، در این تحلیل بر این موضوع صحه گذاشته است که رهبر انقلاب «همچنان تعیین کننده سیاست‌های اصلی نظام» است و «اجازه نمی‌دهد کسی از خط قرمز‌های نظام عبور کند». این خبرگذاری در بخشی از تحلیلی خود آورده است: رهبر جمهوری اسلامی با شرح مفصلی از رفتار ها و مواضع امام خمینی (ره) خود را علم دار همان خط و مشی نشان داد و تاکید کرد که به هیچ وجه و به هیچ دلیل آمادگی ندارد اجازه دهد کسی از سیاست های اصولی و خط قرمز های نظام جمهوری اسلامی عبور کند.

اپودنیک همچنین به سیاست‌های رهبر ایران در منطقه اشاره کرده و معتقداست که ایران در شرایط تحریم توانسته به قطب تولید تسلحات و فن‌آوری منطقه تبدیل شود: «اگر به 26 سال رهبری آقای خامنه ای بر جمهوری اسلامی نگاه کنیم متوجه می شویم که وی نه تنها یک شخصیت دینی و مذهبی می باشد بلکه یک سیاست مدار کارکشته بالفطره است که توانسته در فراز و نشیب های مختلف ایران را به پیش ببرد. به هر صورت با سیاست ورهبری او ایران توانست دشمنان کلیدی خود در منطقه خاور میانه (صدام حسین و طالبان) را کنار بزند و از گزند اتفاقاتی که بصورت بالقوه ممکن بود برای ایران پیش آید عبور کند. حضور ونفوذ ایران به چند هزار کیلومتر آنطرف تر از مرزهای خود رسیده امری که از نظر استراتژیک سیاسی- نظامی به معنای انتقال مرزهای دفاعی به چند هزار کیلومتر دورتر از مرزها به حساب می آید. از نظر نظامی و علمی ایران به قطب تولید تسلیحات و فن آوری های عالی تبدیل گشته و علیرغم شدید ترین تحریم های اقتصادی تاریخ این کشور توانسته همه برنامه های خود را پیش ببرد. »

همچنین نویسنده با اشاره به سخنان دو سال پیش رهبری مبنی بر «نرمش قهرمانانه» که همان زمان نیز رهبری در تبیین آن گفته بود که این نرمش نه برای تسلیم که برای «پیروزی بر حریف است» می‌نویسد: اصرار رهبر جمهوری اسلامی بر مواضع اصولی این کشور و در این شرایط حساس (که خیلی ها تصور دارند ایران باید انعطاف بیشتر نشان دهد و از برخی مواضع اصولی کوتاه بیاید)، نشان می دهد که جمهوری اسلامی نه فقط احساس نیاز یا ضعف در گفتگو های خود با 1+5 و یا شرایط سیاسی - نظامی بین المللی نمی کند بلکه مطمئن است همانگونه که ایران با سیاست خود توانست دشمنان کلیدی خود را کنار بزند خواهد توانست حریفان دیگر در منطقه را با "نرمش قهرمانانه" (یا همان سیاست) ضربه فنی کند.

در پایان این گزارش تحلیلی آمده است که «به همین دلیل شاهد آن هستیم که تحلیل های زیادی مبنی بر تغییر موضع سیاسی خیلی کشورهای قدرتمند جهان در قبال جایگاه ایران در منطقه و نقش آن برای ثبات و امنیت خاورمیانه هستیم.»