اما آنچه هفته گذشته رخ داد این بود که در آخرین مرحله از بررسی صلاحیت‌ها، سه نفر از کسانی که در مرحله پیشین صلاحیت آنها تایید نشده بود، در این مرحله احراز صلاحیت شدند و باتوجه به وصول مدارک جدید صلاحیت حدود هشت نفر از تایید صلاحیت شدگان قبلی احراز نشد

با اعلام اسامی نهایی تایید شدگان انتخابات خبرگان رهبری، عملا این رقابت از هفته گذشته 22 بهمن ماه آغاز شد. بر‌اساس ماده 23 آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات سراسری پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از بامداد پنجشنبه 22 بهمن ماه آغاز و در ساعت 8 صبح پنجشنبه 6 اسفند ماه یعنی 24 ساعت قبل از شروع اخذ رای پایان می‌یابد.

رقابت 161 نفر
اما آنچه هفته گذشته رخ داد این بود که در آخرین مرحله از بررسی صلاحیت‌ها، سه نفر از کسانی که در مرحله پیشین صلاحیت آنها تایید نشده بود، در این مرحله احراز صلاحیت شدند و باتوجه به وصول مدارک جدید صلاحیت حدود هشت نفر از تایید صلاحیت شدگان قبلی احراز نشد. بر‌اساس این فهرست در سراسر کشور 161 نفر تایید شده‌اند. معاون سیاسی فرمانداری تهران هم در خصوص لیست تایید صلاحیت شده‌ها گفته است: «صلاحیت 33 نفر از داوطلبان انتخابات خبرگان رهبری در حوزه تهران تایید شد. »

اظهارنظر مهم ابراهیمیان
اما از نکات قابل توجه مربوط به انتخابات‌مجلس خبرگان اظهارنظر سخنگوی شورای نگهبان در این مورد بوده است. این عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه هنوز شرایط نظارت استصوابی 12 عضو این شورا فراهم نشده است، گفته است:« به این دلیل هیچ اطلاعی از فرآیند تایید صلاحیت‌های خبرگان ندارم. بنابر یک تلقی علمی‌که به نظر اینجانب موافق با نص صریح اصل 99 قانون اساسی، تفسیر آن و قانون و آیین نامه اجرایی انتخابات مجلس خبرگان است، همان‌گونه که در انتخابات مجلس شورای اسلامی و تصمیمات هیات اجرایی نظارت استصوابی دارند، در انتخابات خبرگان نیز باید بر تصمیمات 6 فقیه که جایگاهشان هیات اجرایی انتخابات مجلس خبرگان است، نظارت استصوابی داشته باشد.» نجات‌الله ابراهیمیان با بیان اینکه در قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم این موضوع تصریح شده است، ادامه داده است: «در عمل زمینه این نظارت توسط دبیر محترم شورای نگهبان هنوز فراهم نشده است. منتظرم تا زمینه این نظارت فراهم شود تا پس از اطلاع از فرآیند و چگونگی احراز صلاحیت‌ها، اظهارنظر کنم.» وی تصریح کرده است:« علتی که تاکنون درباره انتخابات مجلس خبرگان اظهارنظر نکردم این است که هنوز این نظارت استصوابی توسط دبیر محترم شورا فراهم نشده است و اگر ان‌شاء‌‌الله در آینده ایشان زمینه طرح موضوع و بررسی شیوه احراز صلاحیت‌ها را در جمع 12 نفره مشخص کردند، من هم اطلاعات به میزانی که بدانم در اختیار رسانه‌ها قرار خواهم داد.» ابراهیمیان در پاسخ به این سوال که شما در گفت‌وگوی قبلی اعلام کرده بودید که درباره نظارت استصوابی، از دبیر شورای نگهبان هم پایبندترم، افزود:«تصور می‌کنم التزام عملی من در مورد نظارت استصوابی در تمام انتخابات من جمله انتخابات خبرگان بیشتر از سایرین است. گرچه این نظارت باید دارای آیین ویژه‌ای باشد که فرصت دفاع برای داوطلبان در آن به نحو کافی طراحی شده باشد و اجرای آن اقناع عمومی را نیز به‌دنبال داشته باشد.» وی درباره بررسی 147 داوطلبی که در شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند، نیز گفت: «باتوجه به محدودیت زمانی که برای بررسی اعتراض‌ها در اختیار داریم لازم است اولا دلایل رد صلاحیت این تعداد از داوطلبان مجلس شورای اسلامی توسط معاونت انتخابات شورای نگهبان به آنها اعلام شود. ثانیا می‌بایست فرصت استماع نظرات و اخذ دفاعیات آنها فراهم شود تا بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم اما هنوز دبیر محترم شورای نگهبان در این باره جلسه‌ای تشکیل نداده‌اند. حتی گذشت یک روز هم می‌تواند فرصت دفاع داوطلبان را از آنها سلب کند.»

مساله ‌هاشمی
از نکات قابل توجه انتخابات خبرگان رهبری در این دوره مساله حضور هاشمی رفسنجانی در لیست جامعتین و البته احتمال ارائه لیست جداگانه از سوی او است. به این معنا که در حالی که رسما اعلام شده جامعه مدرسین موافقت نکرده تا نام هاشمی را در لیست خبرگان قرار دهد جامعه روحانیت هنوز در این مورد تصمیم قطعی نگرفته و البته در تحولی دیگر در این مورد گفته می‌شود که هاشمی‌رفسنجانی بنا دارد یک لیست مجزا در تهران و برخی شهر‌ها منتشر کند. حتی بر خی رسانه‌ها نام‌هایی هم از افرادی به میان آورده‌اند که احتمالا در لیست هاشمی رفسنجانی قرار خواهند گرفت. دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در اظهارنظری در این مورد با اشاره به احتمال حضور آیت‌الله هاشمی در لیست جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات خبرگان، گفته است: «عدم حضور هاشمی در لیست جامعه مدرسین قطعی شده ولی جامعه روحانیت ملاحظات و مصالحی دارد که البته این مصالح شخصی نیست و حضور آیت‌الله هاشمی نیز هنوز در لیست جامعه روحانیت قطعی نشده است. طی روزهای آینده جلسه‌ای در این رابطه برگزار خواهد شد و در این زمینه تصمیم‌گیری نهایی انجام می‌شود.» موحدی کرمانی همچنین با اشاره به مواضع هاشمی در روزهای اخیر اظهار کرد:« من آن بخش از مواضع ایشان که مورد انتقادم بود را به آقای هاشمی گفته‌ام و ایشان نیز قبول کردند. البته ایشان سوابق برجسته‌ای در انقلاب دارند و دارای نقاط ضعف و قوت هستند.» دبیرکل جامعه روحانیت مبارز همچنین گفته است:«هم ما باید به لیست جامعتین در خبرگان رای دهیم و هم دیگران را تشویق کنیم که به این لیست رای دهند که این یک وظیفه است و اگر چنین شود نزد خدا ماجور خواهیم بود.»