ائتلاف بزرگ اصولگرایان می‌تواند ملاک انتخاب برای طیف زیادی از مردم قرار گیرد و انتظار می‌رود در مجلس آینده ذیل این تابلو ما اکثریتی از اصولگرایان داشته باشیم

لیست ائتلاف اصولگرایان در حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات با رایزنی‌ها و جلسات متعدد و مستمر نهایی و اعلام شد. نظر شما درباره ترکیب این لیست چیست؟
لیست اصولگرایان براساس وحدت و اجماع قشرهای مختلف اصولگرایی، احزاب و گروه‌های عمده نهایتا بیرون آمد و محل وفاق و وحدت این گروه‌ها شد. تلاش آن بود که در تدوین این لیست از تخصص‌های مورد نیاز در کمیسیون‌های مجلس استفاده شود، ضمن آنکه معرفی چهره‌های جوان و جدید به مردم در قیاس با گذشته مدنظر بود تا در صورت رای آوری منتخبان ملت بتوانند در مجلس محل تاثیرگذاری و تحول باشند. باتوجه به اینکه مهمترین شعارهای ائتلاف بزرگ اصولگرایان مباحث اقتصادی و بهبود معیشت مردم است در این لیست تعدادی اقتصاددان حضور دارند، همچنین از آنجا که مقوله سلامت و بهداشت جامعه مورد توجه بود چندین پزشک متخصص نیز در جمع 30 نامزد اصولگرا هستند. از بُعد اهمیت مباحث زنان و خانواده و ضرورت‌هایی که در‌ ارتباط با‌ حوزه قانونگذاری است شش نامزد خانم در لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان حضور دارند تا مقوله زن و خانواده در قانونگذاری مدنظر قرار گیرد و هنگام بررسی همه طرح‌ها و لوایح به بحث خانواده و زنان توجه لازم صورت گیرد و محل تاثیرگذاری باشند. درباره نقدهایی هم که به لیست وارد می‌شود باید بگویم قاعدتا هر لیستی که از سوی شورای ائتلاف معرفی می‌شد ممکن بود که نقدهایی به آن باشد و این تفاوت سلایق طبیعی است، اما بدنه‌ای که خود را به لحاظ فکری در طیف اصولگرایان می‌بیند باید به وحدت احترام بگذارند،چون تلاشی که در یک سال گذشته درباره وحدت و همگرایی بین گروه‌ها‌ و طیف‌ها و احزاب اصولگرا صورت گرفت تلاش مستمری بود که قطعا مردم به این نظر جمعی و تلاش‌های صورت گرفته احترام خواهند گذاشت و به آن اقبال نشان می‌دهند. هرچند ممکن است به اجزا‌ و برخی کاندیداها نقدهایی داشته باشند اما ملاک‌شان همان خروجی است که حاصل وحدت بزرگان اصولگرایی است.
یک نقد آن است که 50 درصد لیست پایداری‌ها، 30 درصد تحول‌خواهان و فقط 20 درصد اصولگرایان سنتی اعم از جامعه روحانیت و موتلفه هستند و دیگر سلایق اصولگرا در این جمع کاندیدا ندارند، این نقد را چقدر وارد می‌دانید؟
آنچه مسلم است تلاش زیادی در طول مذاکرات و صحبت‌ها و جلسات متعدد صورت گرفت تا ملاک برای انتخاب افراد و تعیین لیست سهم‌خواهی گروه‌ها و احزاب اصولگرا نباشد، بلکه ملاک شایسته سالاری قرار گیرد، از این نظر توجه به معیارها و شاخص‌ها بیشتر مدنظر بود تا اینکه کدام گروه چند درصد از لیست را داشته باشند. بنابراین به نظرم این نقد نمی‌تواند به این شکل مطرح باشد.
آقای غفوری‌فرد در مصاحبه‌ای گفت؛ یکی از شاخص‌های اصلی انتخاب نامزدها این بود که چقدر آنها قدرت رای‌آوری داشته باشند. بر همین اساس معتقد بود از آنجا که در نظرسنجی‌های متعدد ائتلاف اصولگرایان او همواره جز‌و 10 نامزد رای‌آورتر قرار داشته، باید در فهرست نهایی نامش می‌آمد، چرا این طور نشد؟
مقبولیت و رای آوری در انتخاب افراد یکی از شاخص‌های موثر می‌تواند باشد ولی نه اینکه سایر ملاک‌ها در نظر گرفته نشود. به عبارت دیگر این طور نیست که صرفا مقبولیت و رای‌آوری ملاک باشد و سایر ملاک‌ها نادیده گرفته شود. در واقع شاید فردی رای‌آوری و مقبولیت را طبق نظرسنجی‌ها داشته باشد، اما سایر شاخص‌ها و ملاک‌ها درباره او ضعیف باشد یا سایر شاخص‌ها را حائز نباشد که بتواند در این لیست حضور پیدا کند.
از میان 188 نامزد اصولگرای تا‌ئید صلاحیت شده در تهران 30 نامزد برای حضور در لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان انتخاب شد. انتظارتان از 158 نامزد دیگر اصولگرا چیست؟
قاعدتا اگر نامزدهایی که از طیف اصولگرایان ثبت نام کردند این توجه را به تلاش‌های صورت‌گرفته برای تحقق وحدت داشته باشند باید این تلاش‌ها را ارج نهند، به وحدت جمعی احترام بگذارند و ظرفیت خود را معطوف به حمایت از این لیست کنند.یعنی براساس میثاق‌نامه‌ای که امضا شده انصراف دهند و ظرفیت خود را به کمک بیاورند تا انشاءالله یک لیست واحد از سوی اصولگرایان پیروز این عرصه باشد.
جبهه ایستادگی همسو با محسن رضایی می‌گوید سابقه تشکیلش به سال‌های گذشته بر‌می‌گردد، حال آنکه جبهه یکتا کمتر از ‌6ماه است اعلام موجودیت کرده، اعضای این جبهه انتظار و توقع داشتند که یکی از نامزدهای‌شان در فهرست نهایی قرار بگیرد نه آنکه صرفا تقویت کننده ائتلاف باشند، چه پاسخی برای آنها دارید؟
قاعدتا در شورای ائتلاف از نظرات گروه‌ها و احزاب و شخصیت‌های متعددی استفاده و کمک گرفته شد.منتها این به معنا آن نیست که هر طیف و گروهی نماینده‌ای در این لیست داشته باشند چون این اتفاق معنا و مفهومش سهم‌خواهی است. براساس نظر جمعی این ترکیب ارائه شد. قاعدتا جبهه ایستادگی هم نظیر سایر طیف‌ها و گروه‌های سیاسی به این تصمیم جمعی باید احترام بگذارد و آن را ملاک فعالیت انتخاباتی خودش قرار دهد.
اگر یک‌سری از منتقدان به نحوه بسته شدن لیست ائتلاف اصولگرایان در تهران بیایند و لیست‌های موازی بدهند، چقدر این اتفاق روی قدرت رای‌آوری لیست ائتلاف اصولگرایان تاثیر می‌گذارد؟
البته گروه‌های عمده که در عرصه سیاست ظرفیت‌های اجتماعی دارند و مطرح هستند در مباحث و نظرسنجی‌های تدوین این فهرست مشارکت داده شدند. قاعدتا از بین گروه‌های تاثیرگذار نباید لیست دیگری به صورت موازی ارائه شود،اما ممکن است گروه‌های فرعی و حرکت‌های کوچکی هم در این ارتباط شکل گیرد که قاعدتا خیلی نمی‌تواند تاثیرگذار در صحنه سیاسی درباره ترکیب مجلس آینده باشد.
یعنی روی قدرت رای آوری لیست ائتلاف اصولگرایان تاثیر نخواهد داشت؟
البته به هر میزان که لیست‌های فرعی باشند ممکن است منجر به تشتت آرا شود، اما از آنجا که گروه‌ها و احزاب عمده اصولگرایی در تدوین لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان مشارکت داده شدند و مورد مشورت قرار گرفتند قاعدتا احزاب عمده اصولگرا لیستی نخواهند داد.
با‌توجه به اینکه شما می‌گویید لیست‌های موازی اگر بیایند بر قدرت رای‌آوری لیست ائتلاف اصولگرایان تاثیرگذار نخواهند بود و تغییری در ترکیب مجلس آینده ایجاد نمی‌کنند، قدرت رای‌آوری این تابلو را در سراسر کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟ فکر می‌کنید این تابلو چند درصد کرسی‌های مجلس آینده را در اختیار بگیرد؟
درصد نمی‌توانم بگویم، ولی قاعدتا این ائتلاف بزرگ اصولگرایان می‌تواند ملاک انتخاب برای طیف زیادی از مردم قرار گیرد و انتظار می‌رود در مجلس آینده ما اکثریتی از اصولگرایان داشته باشیم.
معتقدید اکثریت اصولگرا ذیل تابلوی ائتلاف بزرگ اصولگرایان در مجلس آینده خواهد بود؟
بله، چون ائتلاف بزرگ اصولگرایان در سایر حوزه‌های انتخابیه هم عملکرد و مقبولیت خود را دارد و محل اجماع و وحدت است.
اینکه طیف آقای احمدی‌نژاد و یک‌سری از اصولگرایان منتقد به نحوه بسته شدن لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان معتقدند قدرت رای‌آوری این لیست فقط 20 درصد است ،شما این نگاه و تحلیل را رد می‌کنید؟
آنها نظر شخصی‌شان را گفتند. قاعدتا این مردم هستند که تعیین‌کننده هستند و رای مردم ملاک است. حتی اگر آن طور که انتظار می‌رود آرا متوجه ائتلاف بزرگ اصولگرایان نشود همین میزان وحدت تاثیر خود را خواهد داشت و قاعدتا اقدام موثر و موفقی در عرصه سیاسی به حساب می‌آید که در طول دوره‌های گذشته این میزان وحدت و همدلی سابقه نداشت بنابراین نفس این میزان همدلی و همگرایی بسیار ارزشمند است و به‌عنوان نقطه مثبت و امتیاز برای جریان اصولگرایی می‌تواند در تاریخ ثبت شود. البته فاکتور تعیین‌کننده رای مردم است، این بستگی به گفتمان جریان اصولگرا دارد که چقدر نفوذ و برد در افراد جامعه داشته باشد و آرای آنها را به سمت خودش جلب کند که البته پیش‌بینی این است که این وفاقی که در بین خواص و بزرگان اصولگرا شکل گرفته در بدنه جامعه و میان مردم هم تاثیرات خودش را در جهت همدلی و رویکرد به سمت ائتلاف بزرگ اصولگرایان داشته باشد. همه طیف‌های اصولگرا و احزاب عمده این واقعیت را متوجه هستند که در تدوین لیست به چه میزان مورد مشاوره قرار گرفتند. قاعدتا تلاش دکتر حدادعادل معطوف به این بود که نظر جمع را براساس نظرسنجی‌ها و نظر جمع نخبگان و بزرگان اصولگرایی بگیرد و این لیست تهیه شود، بنابراین از این بابت نقدی به آقای حدادعادل نمی‌تواند وجود داشته باشد.
آقای مطهری گفته مثل دوره انتخابات مجلس نهم می‌خواهد لیست صدای ملت را منتشر کند، این لیست از سبد آرای اصولگرایان بهره می‌برد یا اصلاح‌طلبان؟
قاعدتا باتوجه به مواضعی که آقای مطهری داشت جایگاه و پایگاه سیاسی‌شان در طیف و اردوگاه مقابل جریان اصولگرا خواهد بود.