حسین شیخ‌الاسلام عضو فهرست صدای ملت معتقد است: «قدرت رای‌آوری این فهرست در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیشتر از دوره گذشته است که ‌دو نامزد را راهی مجلس کرد.»

آقای علی مطهری اعلام کرد که همچون دوره گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی فهرستی تحت نام «صدای ملت» منتشر خواهد شد. بفرمایید این لیست چه زمانی بسته می‌شود؟
‌در حال مذاکره و بررسی هستیم. فعلا برخی نامزدها‌تردید دارند و نحوه ورودشان را می‌سنجند که تحت چه نام و عنوانی باشد. مثلا آقای مظفر می‌خواست در ذیل همین نام وارد انتخابات مجلس شورای اسلامی شود اما چون در فهرست ائتلاف بزرگ اصولگرایان قرار گرفت طبعا تعهد دارد که در فهرست دیگری نامش نیاید.
دوره گذشته صدای ملت لیستی 15 نفره داد که آیا همان نامزدها در لیست این دوره هم حضور دارند؟
برخی‌ها همچون آقایان دکتر علی عباسپور تهرانی فرد این دوره ثبت نام نکردند برخی نیز همچون آقای علیرضا محجوب و خانم سهیلا جلودارزاده شاید وقتی در لیست اصلاح‌طلبان یا حامیان دولت قرار بگیرند دیگر متمایل نباشند که نام‌شان در فهرست صدای ملت نیز قرار گیرد اما در کل برای کسانی که این دوره نیز همچون دوره گذشته نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی شدند و نام‌شان آن دوره در فهرست صدای ملت بود این حق برای آنها محفوظ است که بخواهند در فهرست صدای ملت باشند اما من نمی‌توانم قاطع نام کسی را ببرم چون ممکن است فردا تکذیب کند.
آیا لیست صدای ملت در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 30 نفره می‌شود؟
یکی از اختلاف نظرها همین است. شخصا معتقدم نباید به‌دنبال آن بود که حتما فهرست 30 نفره داد، بهتر است لیست طوری تدوین شود که اگر کسانی در جامعه نخواستند به چند نفر از فهرست ائتلاف اصولگرایان رای دهند به جایش نام نامزدهای فهرست صدای ملت را بنویسند.
یعنی شما معتقد به بستن یک لیست جمع و جور برای صدای ملت هستید؟
بله، معتقدم نباید صدای ملت لیست 30 نفره در مقابل لیست 30 نفره ائتلاف اصولگرایان بدهد، البته برخی دوستان هم هستند که نظر دیگری دارند.
دوره گذشته نام آقای غفوری‌فرد نایب رئیس جبهه پیروان خط‌امام و رهبری در فهرست صدای ملت بود. این دوره چه خواهد کرد؟
نظر شخص من آن است که اگر نام او در فهرست باشد خوب است. البته دوره گذشته وقتی لیست جبهه متحد اصولگرایان را می‌بستند از هیچ نامزدی تعهد نگرفتند که اگر نامش در فهرست نهایی نبود او باید انصراف دهد اما این دوره چنین تعهدی گرفتند؛ به خود من برگه تعهدنامه را دادند اما امضا نکردم. معتقدم تمام کسانی که آن تعهدنامه را امضا کردند باید بروند استعفا دهند و به تعهدشان پایبند باشند.
دوره گذشته آقایان کاتوزیان، علی عباسپور تهرانی فرد، علی مطهری و خانم سهیلا جلودارزاده از فهرست صدای ملت به دور دوم انتخابات راه یافتند و از جمع آنها نیز آقایان مطهری و محجوب جز‌و سی منتخب مردم تهران قرار گرفتند، البته خانم جلودارزاده،
سی و یکم شد‌. در واقع لیست صدای ملت توانست شش درصد کرسی‌های نمایندگی حوزه انتخابیه تهران را به دست آورد. حالا بفرمایید باتوجه به اینکه در این دوره اصلاح‌طلبان با عزمی‌ جدی وارد عرصه رقابت شدند و اصولگرایان به یک فهرست واحد رسیدند. قدرت رای آوری لیست صدای ملت را در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
من فکر می‌کنم که قدرت رای‌آوری لیست صدای ملت در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر از دوره گذشته شود.
دوره گذشته شانسی که صدای ملت داشت این بود که اصلاح‌طلبان حضور نداشتند و رقابت اصلی میان لیست پایداری و جبهه متحد اصولگرایان شکل گرفت. در واقع صدای ملت، ضلع سوم رقابت تعریف شد اما این دوره اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان نیز جدی به صحنه رقابت آمدند با این وجود شما می‌فرمایید قدرت رای‌آوری لیست صدای ملت بیشتر می‌شود؟
با همه این تفاسیر می‌گویم و اعتقاد دارم تعداد بیشتری از نامزدهای این فهرست به مجلس آینده راه می‌یابند.
به نظر شما قدرت رای‌آوری لیست ائتلاف اصولگرایان چقدر است؟
من نمی‌توانم راجع به قدرت رای‌آوری لیست ائتلاف اصولگرایان صحبت کنم.
شما می‌گویید قدرت رای‌آوری لیست صدای ملت این دوره بیشتر است. از جایگاه و کرسی‌های اصولگراها سهم می‌برد یا از اصلاح‌طلبان؟
حتما باید از اصولگراها باشد و البته کسانی هم که وسط و میانه هستند این لیست را درنظر خواهند گرفت.
یعنی پایگاه اجتماعی صدای ملت را از اصولگراها می‌دانید؟
بله، از اصولگراها می‌دانم چون ما اصولگراییم.
با طیف حامیان دولت ائتلاف خواهید کرد. یعنی از نامزدهای آنها کسی را در لیست خود قرار می‌دهید؟
ما فقط ائتلاف و فهرست‌مان با اصولگراهاست.
در واقع شما می‌خواهید ریزش آرای پایگاه اجتماعی اصولگرایان که مطلوب‌شان فهرست ائتلاف اصولگرایان نیست را به سمت خود جذب کنید تا این ظرفیت رای به سمت لیست اصلاح‌طلبان نرود؟
بله، ممکن است رای دهنده فقط 16 نفر از نامزدهای لیست ائتلاف اصولگرایان را انتخاب کند، 14 نفر دیگر را می‌تواند از میان نامزدهای لیست صدای ملت برگزیند.
فکر می‌کنید رقیب جدی فهرست صدای ملت، ائتلاف اصلاح‌طلبان است یا ائتلاف اصولگرایان؟
ما برای کمک آمدیم و نمی‌خواهیم با کسی رقابت کنیم. در واقع کسانی که نمی‌خواهند به همه لیست ائتلاف اصولگرایان رای بدهند می‌توانند از میان نامزدهای موجود در لیست صدای ملت نیز انتخاب کنند.
آقای کاظم جلالی در حوزه انتخابیه تهران می‌ماند و ذیل نام فهرست صدای ملت پا به عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌گذارد یا آنکه حوزه انتخابیه خود را به شاهرود منتقل می‌کند؟
نمی‌خواهم بگویم. خودش باید بگوید.
آیا با آقای لاریجانی هم راجع به فهرست صدای ملت هماهنگی شده است؟
خود او باید بگوید.
مشورتی از آقای لاریجانی گرفتید؟
خود او باید بگوید. الان وقتش نیست که من بگویم.
آقای لاریجانی گفته است من نامزد مستقل انتخابات مجلس شورای اسلامی هستم، پس لیست صدای ملت، لیست آقای لاریجانی که نیست؟
خیر، لیست آقای لاریجانی نیست.
با‌توجه به اینکه زمان کمی به روز هفتم اسفند باقی است و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان از مدت‌ها پیش خود را برای ورود به انتخابات مجلس شورای اسلامی آماده کردند، فکر نمی‌کنید کمی برای تدوین لیست صدای ملت دیر شده باشد؟
این حرف درست است اما ما نمی‌دانستیم آقای مطهری تایید صلاحیت می‌شود یا نمی‌شود، آقای مطهری خیلی دیر تایید صلاحیت شد.
یعنی اگر آقای مطهری تایید صلاحیت نمی‌شد شاید اصلا چنین لیستی تحت عنوان صدای ملت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام موجودیت نمی‌کرد؟
خب مطهری این را حق خودش می‌داند اما اگر تایید نمی‌شد آن موقع بحث می‌کردیم و تصمیم می‌گرفتیم بیاییم یا نیاییم.
لیست صدای ملت قائم به شخص آقای مطهری نیست؟
حالا باید صبر کرد تا نام نامزدهای این فهرست هم منتشر شود.
یعنی شاید برخی از نامزدهای اصولگرا که در فهرست ائتلاف اصولگرایان قرار نگرفتند در فهرست صدای ملت بیایند؟
بله، همین طور است.
آیا نامزدهای جبهه ایستادگی را در فهرست صدای ملت قرار می‌دهید؟
هنوز معلوم نیست.
یک انتقادی که به لیست فهرست ائتلاف اصولگرایان می‌شود آن است که 50 درصد در اختیار پایداری‌ها، 30 درصد در اختیار تحول‌خواهان (رهپویان و ایثارگران) و 20 درصد در اختیار موتلفه و جامعه روحانیت مبارز است، به عبارت دیگر تنوع سلیقه در آن نیست، لیست صدای ملت چقدر تنوع سلیقه خواهد داشت؟
بلاشک متنوع‌تر خواهد بود یعنی از سلایق مختلف اصولگرا در آن حضور دارند.
دوره گذشته خانم سهیلا جلودارزاده و علیرضا محجوب از اعضای شورای مرکزی حزب اسلامی کار در فهرست صدای ملت قرار گرفتند حال آنکه اصلاح‌طلب هستند، چطور این دوره فقط به‌دنبال اصولگرایان هستید؟
نامزدهایی که دوره گذشته تحت نام صدای ملت آمدند اگر این دوره نیز بخواهند با همین فهرست پا به عرصه انتخابات بگذارند نمی‌توانیم بگوییم دیگر در این فهرست قرار نمی‌گیرند اما این دوره علاوه بر آنها فقط به‌دنبال جذب نامزدهای اصولگرا هستیم.
در نهایت تا هفتم اسفند می‌توانید موج اجتماعی را برای فهرست صدای ملت ایجاد کنید؟
ان‌شاءالله امیدواریم.
آیا نامزدی غیر از آقای مطهری دارید که بتواند در همان دور اول انتخابات به مجلس راه یابد؟
ان‌شاءالله باشد.
در سراسر کشور لیست می‌دهید یا فقط تهران است؟
فقط تهران است.
این نگاهی که رهروان داشت تا در سراسر کشور لیست دهد اما پیگیری نکرد را شما دنبال نمی‌کنید که از بین اعضای فراکسیون رهروان در سایر حوزه‌های انتخابیه هم نامزد معرفی کنید؟
هم اکنون آقای مطهری در حال مذاکره با آقای کاظم جلالی است.