مشاور لاریجانی گفته است که این نماینده زن تعمدی نداشت والا در هنگام گرفت عکس کنار لاریجانی می‌ایستاد

بار دیگر حضور نمایندگان پارلمانی اروپا در ایران جنجالی شد. بعد از برگزاری دیدار میان نمایندگان پارلمان اروپا و اعضای مجلس شورای اسلامی، تصاویر این دیدار منتشر شد. در یکی از تصاویر ماریچه اسخاکه، نماینده هلندی پارلمان اروپا و عضو ائتلاف احزاب لیبرال، با لباسی متفاوت در مقابل لاریجانی دیده می شود. این تصویر به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و دستمایه‌ای برای انتقاد قرار گرفت. از دو سو انتقادات به این موضوع آغاز شد. از یک طرف مخالفان علی لاریجانی شروع به انتقاد به وی کردند و با دستمایه قرار دادن این تصاویر سفر این هیات را به ایران و حضور استخاکه با لباسی متفاوت را به نقد کشیدند. از سوی دیگر اما برخی معتقد بودند که مشکل در عدم توجیح کردن این افراد در پروتکل‌های انجام این دیدارهاست. این دسته انتقادشان به وزارتخارجه بوده و مسئول آن را دولت می‌دانند.

با این حال انتقادات آنقدر بالا گرفت که شیخ الاسلام ناچار شد به عنوان مشاور لاریجانی به آنها پاسخ دهد.


حسین شیخ الاسلام مشاور امور بین الملل رئیس مجلس شورای اسلامی ، درباره حجاب نامناسب نماینده پارلمان اروپایی در دیدار با رئیس مجلس کشورمان گفته: حجاب نامناسب این نماینده میهمان عامدانه و از سر شیطنت نبود و کوتاهی مسئولان امر در تفهیم موضوع رعایت حجاب کامل در دیدارها باعث شد تا این مسئله اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: این نماینده پارلمان اروپایی فکر می‌کرد که رعایت حجاب محدود به داشتن یک روسری برای سر است و اقدام وی را نمی‌توان عمدی دانست چرا که اگر اینگونه بود می توانست به هنگام عکس گرفتن نزدیک رئیس مجلس کشورمان بایستد اما او از دور با رئیس مجلس سلام کرد.

سفر دوم

این دومین سفری است که هیات پارلمانی اروپا به ایران انجام میدهد. انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری جدید ایران در خرداد ماه 1392، با شعار اعتدال در گفتار و رفتار و تعامل با نظام بین المللی سبب شد یکبار دیگر درهای کشور به روی هیات های دیپلماتیک و پارلمانی باز شود.

این گشایش سبب شد که پس از وقفه 7 ساله نخستین هیات پارلمانی اتحادیه اروپا زمستان 1392 به ریاست تاریا کولنبرگ، عضو حزب حاکم فنلاند و نماینده این کشور در «پارلمان اروپا» وارد تهران شد.

این سفر اگر چه راه را برای سفر دیگر هیات های نمایندگی پارلمانی به خصوص هیات های نمایندگی کشورهای اروپایی همچون انگلیس، ایتالیا و... باز کرد اما حاشیه هایی که در آن سفر ایجاد شد، سفرهای بعدی هیات های پارلمانی را زیر ذره بین برد.

حاشیه سفر هیات پارلمانی اتحادیه اروپا که اتفاقا در سفر هیات دیپلماتیک اتحادیه اروپا به ریاست کاترین اشتون، مسوول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم تکرار شد، به دیدار با برخی فعالان جامعه مدنی و محکومان حوادث انتخابات سال 1388 مربوط می شد.

هیات پارلمانی اتحادیه اروپایی، علاوه بر دیدارهای رسمی خود با مقام‌های بلندپایه ایران دیدار غیررسمی با نسرین ستوده، جعفر پناهی در سفارت یونان در تهران داشتند که طی این دیدار جایزه بین المللی موسوم به ساخاروف به آنها اهدا شد.

پس از انجام این دیدار بود که برخی از انتقادات نسبت به این سفر آغاز شد. در ابتدا اداره تشریفات مجلس شورای اسلامی هرگونه ایفای نقش این اداره را در هماهنگی دیدار فوق تکذیب و آن را منکر شد.

کاظم جلالی، رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و اتحادیه اروپا هم به عنوان میزبان این هیات درباره این دیدار تاکید کرد که: «ما به عنوان مجلس برای این سفر برنامه‌ریزی کردیم و چیزی غیر از آنچه در جدول آمده بود اتفاق نیفتاد

تکذیب نقش آفرینی مجلس در برنامه ریزی این دیدار سبب شد که انگشت اتهام به سوی دولت و ارگان های دولتی به خصوص وزارت امرو خارجه و وزارت اطلاعات نشانه رود.