علی مطهری درباره قرار گرفتن نامش در لیست اصلاحات گفته که این کار به درخواست خودشان بوده نه به درخواست او

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اسم آقای عارف را در لیست صدای ملت قرار ندادیم چون باهم بده بستان سیاسی نداریم. ما جریان جدیدی هستیم و نمی‌خواهیم تابلوی اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی مصطلح باشیم.

به گزارش مثلث آنلاین؛ علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری لیست صدای ملت که صبح امروز یکشنبه برگزار شد، اظهار داشت: شاید سوالی مطرح باشد درباره اینکه انتشار فهرست صدای ملت با چه انگیزه و شأن نزولی صورت گرفته است، آنچه در فضای سیاسی ما رواج دارد دو جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی هستند و علت اصلی انتشار فهرست سومی به نام ندای ملت این است که ما احساس کردیم نقاط ضعفی در هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا وجود دارد.

مطهری ادامه داد: اصولگرایان به مسئله حقوق شهروندی و آزادی بیان و مانند این‌ها توجه کافی ندارند و آسیب‌هایی را به کشور زده‌اند و اصلاح‌طلبان هم در حوزه فرهنگی دچار تساهل و تسامح هستند. بنابراین ما تلاش داریم جریانی باشیم که این نقاط ضعف را نداشته و در عین حال از نقاط قوت آنها برخوردار باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید بر اینکه انحصار در دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی یک امر الزامی نیست، یادآور شد: نیاز جامعه اقتضا می‌کند که جریان سومی وجود داشته باشد و ما ضمن احترام به آن دو جریان، کاندیداهای خود را در حوزه تهران و شهرستان‌ها اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه ما هیچ نوع تعصب گروهی نداریم، افزود: به تمام اعضای لیست سی نفره صدای ملت در تهران اعلام کردیم ما هیچ میثاق‌نامه‌ای نداریم و از کسی تعهدی نمی‌گیریم که اگر اسم کسی در فهرست ما بود، در فهرست دیگری نباشد و افراد آزاد هستند که اسم‌شان در هر فهرستی باشد.

مطهری در ادامه همه کاندیداها را به رعایت اخلاق سیاسی دعوت کرد و اظهار داشت: این یک اصل کلی است که ما نباید برای رسیدن به هدفی مقدس از هر وسیله‌ نامقدسی استفاده کنیم و این اصل باید در انتخابات نیز جاری باشد اما متأسفانه برخی رسانه‌ها خبرهایی را که هنوز قطعی نیست اعلام می‌کنند. در حالیکه همواره رعایت اصول اسلامی پیروزی بزرگتری است تا اینکه در انتخابات پیروز شویم.

سرلیست فهرست صدای ملت با اشاره به برخی از اقدامات مثبت مجلس نهم به تصویب قانون جرم سیاسی اشاره کرد و گفت: این مسئله گام مثبتی در تعریف جرم سیاسی بود و برای منتقدان و کسانی که در سطح جامعه اظهار نظر می‌کنند موثر است تا با آنها مانند جرم عمومی برخورد نشود البته مجلس نقاط ضعفی هم داشته است.

وی در ادامه اولویت اول مجلس دهم را رونق اقتصادی عنوان کرد و افزود: ما برای سیاست داخلی و حقوق شهروندی که در این دوره مسئول بوده برنامه داریم و آن را ادامه می دهیم و در واقع خواهان اجرای قانون هستیم و از این رو حرفی از طرف خودمان که بی‌مبنا باشد، نمی‌زنیم.

مطهری در پاسخ به سوالی که چرا روابط عمومی مجلس برنامه صدای ملت را برای رسانه‌ها فرستاده و این مصداق تخلف انتخاباتی است، گفت: ما خبر نشست صدای ملت را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده و سپس برای خبرنگاران پیامک شد اما اینکه روابط عمومی مجلس احساس تکلیف کرده به ما ارتباطی ندارد چون ما درخواستی نکرده بودیم اما احتمالا فکر کرده‌اند چون صدای ملت مرکب از نمایندگان است می‌تواند این کار را بکنند اما اینکه این مسئله تخلف هست یا خیر نمی‌دانم.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: ما در حال حاضر فشاری برای منتفی شدن فهرست احساس نمی‌کنیم اما قبل از انتشار این فهرست، تأکیداتی وجود داشت که ما در صورت امکان فهرست ندهیم تا لیست واحدی از سوی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت منتشر شود اما ما معتقدیم که وجود این فهرست ضروری است و نیاز جامعه است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا در حالیکه اصلاح‌طلبان شما را در لیست خود قرار داده‌اند اما شما آقای عارف را در لیست صدای ملت نگذاشته‌اید، تصریح کرد: اینکه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت نام مرا رد لیست‌شان قرار داده‌اند تمایل خودشان بود نه درخواست من.

مطهری ادامه داد: ما اسم آقای عارف را به این دلیل در لیست قرار ندادیم که اولا با یکدیگر بده بستان سیاسی نداریم که ما اسم او را بگذاریم و آنها نیز اسم مرا در لیست قرار دهند؛ ما جریان جدایی هستیم و نمی‌خواهیم تابلوی اصلاح‌طلبی یا اصولگرای مصطلح باشیم. اگرچه خود را اصلاح‌طلب اصولگرا می‌دانیم.

نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: به نظر ما آقای عارف تابلوی جریان اصلاح‌طلبی است همانطور که آقای حدادعادل تابلوی اصولگرایان مصطلح محسوب می‌شود. بنابراین ما خواستیم که فهرست ما استقلال و جریان جدید بودن خود را حفظ کند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف ما این است که دیوار مصنوعی بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان فرو بریزد،‌افزود: در این دو جریان افراد خوش فکری بوده‌اند و ما آنها را در لیست خود قرار دادیم.

مطهری با اشاره به بحث سوال از رئیس‌جمهور در مجلس هشتم یادآور شد: این مسئله و سوال از رئیس‌جمهور اشکالاتی داشت که ما همان جا آن را اصلاح کردیم و آیین‌نامه نیز مورد اصلاح قرار گرفت و اگر قرار باشد باری دوره بعدی نیز این کار انجام شود نیاز به رأی دارد.

وی درباره شعارهای اقتصادی صدای ملت و تذکر به دولت درباره وضعیت اقتصادی گفت: ما تذکراتی در حوزه اقتصادی به دولت داده‌ایم و من بارها درباره قانون هدفمندی تذکراتی داده‌ام.

مطهری ادامه داد: ما طرحی را آورده‌ایم که یارانه خانواده‌هایی که غیر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند از سال 95 قطع شود و یارانه مددجوها افزایش یابد اما عده‌ای گفتند کسانیکه این طرح را امضا کنند در انتخابات رأی نمی‌آورند.

سرلیست فهرست صدای ملت یادآور شد: یارانه‌ها باید یک روزی تمام شود البته غیر از خانواده‌هایی که واقعا نیازمند هستند؛ همه جا مردم به دولت کمک می‌کنند.