بررسی‌ها نشان می‌دهد که شایعات مربوط به کناره‌گیری و ورود آیت‌الله یزدی منطبق با واقعیت نیست

در حالی که در چند روز گذشته شبکه‌های مجازی مرتبا مشغول پخش شایعاتی مربوط به استعفای یکی از اعضای خبرگان رهبری و جایگزینی آیت‌الله یزدی بودند، آیت‌الله بطحایی اعلام کرد که امانت مردم را حفظ کرده و استعفا نمی‌دهد. همچنین اظهارات آیت‌الله خاتمی نیز نشان می‌دهد که نباید منتظر ورود آیت‌آلله یزدی به خبرگان بود.

به گزارش مثلث آنلاین، آیت‌الله سید هاشم بطحائی گلپایگانی نماینده منتخب تهران در مجلس خبرگان رهبری شایعات مطرح شده درباره کناره‌گیری‌اش از پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را تکذیب و اظهار کرده است:
ملت ایران و به خصوص مردم شریف تهران بزرگ حماسه‌ای تاریخی آفریدند و امروز شایعه‌هایی مطرح می‌شود که من می‌خواهم استعفا بدهم. مگر من خائن به رای مردم هستم که رای مردم را از دست بدهم؟ من اگر می‌خواستم انصراف بدهم اصلا شرکت نمی‌کردم. چرا قدر ملت شریف را ندانیم؟ دشمن خود شایعه هایی درست می‌کند و خودش هم به آن‌ها جواب می‌دهد. بنده در یک صورت استعفا می‌دهم که خدا مرگ من را برساند و گرنه تا در قید حیات هستم نسبت به امانت مردم پایبند و وفادار هستم و وظیفه خود را بر حسب بندگی انجام خواهم داد.

اما در کنار این اظهارات آیت‌الله خاتمی را نیز می توان به عنوان شاهدی بر عدم تغییر ترکیب لیست ورودی خبرگان رهبری در تهران معرفی کرد. براساس نتایج اعلام شده (که البته هنوز در مرحله تایید آن توسط شورای نگهبان قرار دارد)، آیت‌الله یزدی ریاست فعلی خبرگان رهبری نتوانست وارد مجلس شود. این موضوع باعث شد تا گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت کرسی ریاست این مجلس بار دیگر بر سر زبان‌ها بیفتد. برخی براین باور بودند که با استعفای یکی از اعضای راه یافته به خبرگان آیت الله یزدی می تواند وارد مجلس شده و بار دیگر ریاست را در دست داشته باشد. اما روند موجود نشان می‌دهد که این اتفاق عملی نیست. از طرفی اظهارات آیت‌الله خاتمی نشان می‌دهد که باید منتظر رئیس‌دیگری در این مجلس غیر از آیت الله یزدی بود.

او در گفت‌وگو با ایرنا درباره شروع رایزنی ها درباره ریاست آینده مجلس خبرگان می‌گوید: «هنوز کاری در این زمینه صورت نگرفته است اما رئیس مجلس خبرگان پنجم، با توجه به این که برای انتخاب هیات رئیسه، چهار بار انتخابات وجود خواهد داشت، دست کم در دو سال اول از جنس آیت الله مشکینی، آیت الله مهدوی کنی، آیت الله یزدی و امثال اینها خواهد بود.

سید احمد خاتمی درادامه در باره گمانه زنی ها در باره برخی افراد از جمله آقایان جنتی ، شاهرودی ، روحانی، رفسنجانی و امامی کاشانی برای ریاست خبرگان، گفت: درباره این شخصیت ها من اظهار نظر نمی کنم، هر شخصی هر چه می گوید گمانه زنی است، این در واقع ساخته و پرداخته رسانه ها، گروه ها، روزنامه نگاران و بعضا برای جو سازی و فضا سازی است، آن چنان که در دو سال اخیر یا حدود یک سال اخیر برای انتخاب رییس جدید شاهد این فضا سازی ها بودیم و به یاری خداوند این فضا سازی ها در خبرگان بی تاثیر خواهد بود.