شاید یکتا بتواند ماموریت نیمه‌تمام پایداری را به اتمام برساند.

مثلث آنلاین : اولین همایش جبهه کارآمدی و تحول ایران اسلامی (یکتا) با حضور مسئولان ارشد دولت‌های نهم و دهم ساعت 16 روز دوشنبه 25 خردادماه در محل مجموعه شهدای انقلاب واقع در سرچشمه تهران برگزار می‌شود.
سخنران این همایش آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی رئیس جامعه روحانیت مبارز است.از این حزب به عنوان پایداری های جدید نام می برند
عبدالرضا داوری ،چهره نزدیک به محمود احمدی نژاد درباره جبهه یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی ،گفته است:این جبهه متشکل از وزرا و معاونین رییس جمهور دولت های نهم و دهم است که شورای مرکزی 17نفره دارد .ریاست این جبهه که قرار است با نام «یکتا»فعالیت کند برعهده محمد نجار وزیر کشور دولت دهم است و دبیر هیات شورای مرکزی آن هم آقای محمد ناظمی اردکانی می باشد .
وی افزود:طریقت‌منفرد، فریدون عباسی، مسعود زریبافان، حمیدرضا حاجی‌بابایی، کامران دانشجو، کامران باقری‌لنکرانی و سعیدلو در شورای مرکزی این جبهه عضویت دارند که آنها هم در یک ماه اخیر نشستی با تعدادی از استانداران دولت گذشته داشته اند.البته باید درنظر داشت که این حزب با اذن و اجازه آقای احمدی نژاد تشکیل نشده و شکل گیری آن ابتکار شخصی خود دوستان است که خودشان هم این مساله را اعلام خواهند کرد که تصمیمشان مستقل از آقای احمدی نژاد است.
داوری باتاکید براین مطلب که احمدی نژاد هیچ اراده ای برای ورود به عرصه سیاسی ندارد ،گفت:اینکه برخی رسانه ها نوشته اند اخراجی های دولت احمدی نژاد این حزب را تشکیل داده اند ،اینگونه نیست چراکه آقای حاجی بابایی و زیبافان تا آخرین روز دولت دهم مسولیت داشته اند .
این فعال سیاسی اظهار داشت:طبیعی است در شرایط فعلی مجموعه ای از مدیران دولت قبل متشکل شوند و فعالیت کنند هرچند آنها مستقل از آقای احمدی نژاد هستند و هویت سیاسی خودشان را دارند .
وی درباره نسبت «حزب یکتا» با جبهه پایداری ،گفت:جریان"یکتا"وجه تکنوکراتیک جبهه پایداری است که از لحاظ گفتمانی به این جبهه نزدیک است و حتی آقای فریدون عباسی که در شورای مرکزی این حزب است در بسیاری از برنامه های جبهه پایداری شرکت می کند لذا بنده معتقدم قرابت های ایدئولوژیک گفتمانی بین آنها وجود دارد البته «یکتا »به دلیل سابقه مدیریتی اعضای آن وجه تکنوکراتیک برجسته تری دارد اینها عمدتا کسانی هستند که در دولت گذشته وزیر یا معاون رییس جمهور بوده اند طبیعتا نسبت به جبهه پایداری که عمدتا سوابق پارلمانی و غیراجرایی دارند در امور اجرایی کارآمدترند.
داوری تاکید می کند:«یکتا »وجه تکنوکراتیک "جبهه پایداری" است که خواسته این خلاء کارآمدی را درنیروهای انقلاب پر کند.
وی همچنین درباره ارتباط این حزب با مشایی گفت:آقای مشایی عملا تصمیم گرفته اند رابطه شان را باهمه نیروهای سیاسی محدود کنند لذا ایشان با هیچ جریانی ارتباط نخواهد داشت.
در اظهار نظری دیگر فریدون عباسی در پاسخ به این سوال که گفته شده اعضای کابینه محمود احمدی‌نژاد اعم از محمدنجار، طریقت‌منفرد، حاجی‌بابایی و دانشجو اعضای «جبهه یکتا» را تشکیل داده‌اند، گفت: آقایان طریقت‌منفرد و دانشجو در این جبهه حضور دارند، در مجموع اعضای این جبهه را افرادی تشکیل می‌دهند که سال‌ها سابقه نمایندگی مجلس داشته، تعدادی از آنها وزیر و یا معاون رییس‌جمهور بوده‌اند و در دستگاه قانونگذاری و اجرایی کشور فعالیت می‌کردند ولی در حال حاضر فعالیت حزبی و گروهی خاصی ندارند. رییس سابق سازمان انرژی اتمی همچنین درباره اهداف تشکیل «جبهه یکتا» تصریح کرد: ما در این جبهه دور هم جمع شدیم تا یک ستاد مرکزی تشکیل داده و در رابطه با تمام مسائل کشور اعم از سیاست خارجی و داخلی، بهداشت، اقتصاد و سایر حوزه‌ها فعالیت ‌کنیم و از آنجا که هر یک اعضای جبهه تخصصی دارند و می‌توان از تجربه این افراد در مسائل کشور استفاده کرد، قطعا «جبهه یکتا» خواهد توانست در این زمینه‌ها اثرگذار باشد. عباسی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره فعالیت «جبهه یکتا» برای انتخابات سال جاری گفت: یکی از مسائل و موضوعات مهم کشور در سال جاری، انتخابات مجلس دهم است و جبهه یکتا هم برای این انتخابات برنامه‌هایی دارد، ما حتی درنظر داریم به انتخابات ریاست‌جمهوری آینده هم بپردازیم. رییس سابق سازمان انرژی اتمی، جبهه یکتا را «کابینه در سایه» خوانده و تصریح کرد: ما می‌خواهیم برنامه‌هایی را تدوین کرده و آنها را در اختیار مجریان فعلی کشور و یا حتی در اختیار مردم و بخش خصوصی قرار دهیم. وی با اشاره به طرح برخی مسائل درباره شکل‌گیری چراغ خاموش جبهه یکتا هم گفت: شکل‌گیری این جبهه به صورت پنهانی نبوده چرا که اگر اینگونه بود‌، سخنی از آن به میان نمی‌آمد و رسانه‌ها به آن نمی‌پرداختند. مرزهای غیرشفاف این جریان تازه تاسیس با احمدی‌نژاد از آنجا مشخص شد که عبدالرضا داوری که از یاران نزدیک احمدی‌نژاد است در گفت‌وگویی گفته بود :« برای تاسیس این مجموعه هیچ نوع استمزاج و نظرخواهی از احمدی‌نژاد صورت نگرفته است و این موضوع اصولا به احمدی‌نژاد یا نزدیکان وی ارتباطی ندارد؛ در واقع این موضوع ابتکاری است که از طرف وزیران و معاون رییس‌جمهور دولت قبل صورت گرفته است». داوری پیش‌تر به «اعتماد» گفته بود معمولا برای کارهای سازمانی هیچ مشورتی با احمدی‌نژاد انجام نمی‌دهیم و اگر او مخالفتی داشته باشد خود اعلام می‌کند. این موضوع درباره شکل‌گیری مجموعه «هما» نیز خود را نشان داد و احمدی‌نژاد در عین اینکه حمایت رسانه‌ای و علنی از آن نکرد هیچ مخالفتی نیز با آن نکرده بود. حالا جمعی از اعضای کابینه او رو به تاسیس تشکلی تازه در دل اصولگرایان آورده‌اند. تشکلی که می‌گوید برای انتخابات مجلس برنامه دارد و می‌خواهد کار تشکیلاتی‌اش را آغاز کند. آیا آنها قرار است نقش اسب تروای احمدی‌نژاد در دل اصولگرایان باشند؟ جبهه پایداری به دلایل متعدد نتوانست این نقش را ایفا کند و کار به جایی رسید که برخی اعضای آن صراحتا در برابر احمدی‌نژاد موضع‌گیری کردند تا بتوانند در بازی انتخاباتی اصولگرایان جایی برای خود داشته باشند. حالا شاید یکتا بتواند ماموریت نیمه‌تمام پایداری را به اتمام برساند.