به گزارش مثلث آنلاین، از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم اعضای هیات دولت توجه ویژه‌ای به فضای مجازی نشان دادند. ظریف پیشتاز این جریان بود و بعد از او سایر وزرا و حتی معاونان وی در مذاکرات هسته‌ای به طور گسترده از ابزار شبکه اجتماعی برای ارتباط با مردم استفاده می‌کردند.

ظریف اندکی بعد فعالیتش را در فیس‌بوک متوقف کرد. او در آخرین اتفاق دچار یک درگیری لفظی با یکی از نمایندگان سنای آمریکا شد که او را از طریق توئیتر به مناظره فرا می‌خواند. ظریف نیز از طریق حساب کاربری‌اش در همین شبکه اجتماعی به او پاسخ داده بود. به علاوه با وجود آنکه ظریف قول داده بود تا در سال جدید بار دیگر صفحه شخصی‌اش را در فیس بوک به روز کند، اما این اتفاق نیفتاد.

از سوی دیگر عباس عراقچی و همچنین مجید تخت‌روانی از معاونان وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام فعالیت می‌کنند. سایر وزرا و معاونان دولت نظیر جنتی، جهانگیری و شریعتمداری نیز به طور مرتب از این شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

حالا رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشوراعلام کرده است: «‌مسئولینی که اطلاعات طبقه بندی شده دارند مجاز نیستند از گوشی‌های هوشمنداستفاده کنند.» این دستورالعمل درواقع به این معناست که دیگر کسانی چون ظریف و عراقچی نمی‌توانند مانند قبل از محل مذکرات عکس‌های خودشان را آپلود کنند و یا به این شبکه‌های اجتماعی سر بزنند.

سردار غلامرضا جلالی در نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه درباره‌ی استفاده مسئولین از گوشی‌های هوشمند اظهار کرد: برای این موضوع دستورالعملی تهیه کردیم که در حال ارسال برای تصویب است. چون مسئولینی که اطلاعات طبقه بندی شده دارند مجاز نیستند از گوشی‌های هوشمند استفاده کنند. و برای این دست کارکردهای اداری طبقه بندی شده باید از سایر گوشی‌ها استفاده کنند.»

این درحالی است که عراقچی در گفت‌وگوی نوروزی با هفته‌نامه مثلث گفته بود که به همراه ظریف، بعیدی نژاد و مجید تخت‌روانچی گروهی در وایبر دارند که مطالب و همچنین گاها مطالب طنز را برای یکدیگر ارسال می‌کنند.

سردار جلالی ادامه داده بود: معمولا از اطلاعاتی که وارد گوشی های هوشمند می‌شود یک بک آپ گرفته می‌شود که دیگر قابلیت حذف آن وجود ندارد وبه نوعی شرکت‌های سازنده به آن اطلاعات دسترسی دارند پس کسانی که از گوشی های هوشمند استفاده می‌کنند باید بدانند که اطلاعاتی که در گوشی خود دارند به راحتی در اختیار شرکت‌های سازنده قرار می‌گیرد.

جلالی تاکید کرد: استفاده از گوشی‌های هوشمند باید هوشمندانه باشد و بهتر است آن دسته از اطلاعاتی که نباید به دست کسی بیافتد روی گوشی های هوشمند قرار نگیرد.

باید منتظر ماند و دید آیا بار دیگر صفحات اجتماعی اعضای دولت که مستقیما از طریق گوشی‌های همراه اداره می‌شوند، به روز رسانی می‌شوند یا اینکه با ترک آنها به متروکه‌ای بدل خواهند شد.