تصمیم روحانی در لغو سفر اتریش از وجهه امنیتی و سیاسی کاملا درست بود. جنایت‌های منافقین نباید فراموش شود


داوود حشمتی، مثلث آنلاین؛ تصمیم دولت روحانی در لغو سفر رئیس جمهور به اتریش از وجهه‌ امنیتی و سیاسی کاملا درست بود. هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند که منافقین در این تجمع به اسم داعش عملیات تروریستی انجام ندهد. درحالی که در کمتر از یک هفته و در فاصله ای نزدیک در بلژیک نیز عملیات تروریستی را شاهد بودیم. لذا این تصمیم از وجهه امنیتی کاملا درست بود. اما از جنبه سیاسی این تصمیم همانطور که وزیر بهداشت و علی لاریجانی گفتند مبتنی بر حکمت، مصلحت و عزت بود. غرب اگر تمایل دارد با ایران پسابرجام رابطه‌ای براساس عزت و مصلحت ایران داشته باشد باید به خواسته‌های دولت ایران توجه کند. ناراحتی فیشر (رئیس‌جمهور اتریش) از عدم سفر روحانی نیز همین موضوع را نشان می‌دهد.
اهمیت وجهه سیاسی این تصمیم از این بابت است که دولت اتریش اجازه تجمع قانونی به یک گروه تروریستی اعطا کرده بود، نه به اپوزیسیون خارج نشین. تفاوت این دو در این است که فرضا در سفر اوباما به مصر مخالفان سیاست‌های اقتصادی و سیاسی اوباما بخواهند تجمع اعتراضی کنند یا القاعده. اگر دولتی حاضر است به القاعده و داعش اجازه تجمع اعتراض بدهد، می‌تواند انتظار داشته باشد که ایران نیز در مقابل تجمع ترویست‌های منافقین بی‌تفاوت باشد.
تروریست خوب و بد وجود ندارد. آنها که در امروز در اروپا خواهان تجمع به ظاهر مسالمت آمیز هستند اندکی قبل در پادگان اشرف روزانه مشغول آمادگی نظامی بودند. از همین رو تصمیم دولت پیام روشنی را به کشورهای غربی (خصوصا اروپایی) مخابره کرده است با این مضمون: ایران حاضر نیست جنایت‌های این گروه تروریستی را از یاد ببرد و به آنها به چشم مخالفان عادی نگاه کند.