اصلاح‌طلبان با هدف ائتلاف با دولت در مجلس، شروع به دفاع از دولت کردند

بعد از گلایه دو هفته گذشته جهانگیری که گفته بود آنها که ما را تشویق می‌کردند حالا دولت را تنها گذاشتند، رفتار اصلاح طلبان دچار تغییرات راهبردی شد.

دو هفته قبل و بعد از بالا گرفتن انتقادات به دولت، معاون اول رئیس‌جمهور در جمع فرمانداران گلایه‌ای را مطرح کرد که به اعتقاد ناظران سیاسی، مخاطبش اصلاح طلبان بود. بعد از آن بود که کم کم آنها خود و بدنه رایشان را به حمایت از دولت فراخواندند. حالا در آخرین تحول، محمدرضا عارف که با ناراحتی از انتخابات کنار رفت می‌گوید: شخصا و همه جا از عملکرد دولت روحانی دفاع می‌کنم.

این اظهارنظر را می‌توان یک نشانه مهم تلقی کرد و در کنار کمپین هایی قرار داد که این روزها به حمایت از روحانی می پردازند. کمپین‌هایی که از سوی بدنه رای دانشجویی اصلاح‌طلبان به راه افتاده و در آن جوان با شعار «روحانی تنها نیست» به حمایت از دولت می‌پردازند.

این کمپین‌ها اولین بروز و ظهورشان را در حرم امام (ره) نشان دادند و بعدها در فضاهای مجازی به حمایت از روحانی پرداختند. آنها تلاش می‌کنند تا از عملکرد روحانی در مقابل منتقدان دفاع کنند. منتقدانی که معتقدند دولت در عین اینکه در مذاکرات مشغول کوتاه آمدن است، در داخل نیز کار خاصی صورت نداده و در مسائل فرهنگی انتقادات جدی به آن وارد است.

امروز محمدرضا عارف به نقش تشکل های غیر سیاسی و NGO ها اشاره کرد و آنها را حتی از تشکل‌های سیاسی پرکاربردتر عنوان کرد. او در جمع دانشجویان فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی سخن می‌گفت از عملکرد دولت به طور تمام قد دفاع کرد و از دانشجویان خواست مردم را برای انتخابات مجلس به حضور تشویق کنند. همچنین از آنها خواست تا ویژگی‌های نماینده ارزشمند را برای مردم تشریح کنند. او گفت که برای کمک به دولت از هیچ چیز دریغ نمی‌کند: «برای ارزیابی کارنامه دولت باید دید دولت تدبیر و امید در چه شرایطی و با چه مشکلاتی مدیریت کشور را در دست گرفته است. به همین دلیل با توجه به دانسته های ما از شرایط سخت دولت، همواره همراه دولت بوده‌ایم و به شخصه در هر جایی مدافع عملکرد دولت دکتر روحانی هستم. گرچه ضعف‌ها و کاستی ها را می دانیم و برای رفع آنها به دولت از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.»

از سوی دیگر روز گذشته صادق زیباکلام نیز در مقاله ای که در روزنامه شرق منتشر شد خواستار این شده بود که اصلاح‌طلبان از روحانی حمایت کنند. او نوشته بود که نمی‌توان به مردم گفت به کسی رای بدهند و بعد دست از حمایت دولت کشید.

آن روز که گلایه جهانگیری سر باز کرد و علنی شد، نشان میداد که دولت به شدت از این موضوع ناراحت است. این احتمال وجود دارد که اصلاح طلبان در ماه‌های آینده با توجه به نیاز دولت به حمایت در داخل، از دولت تدبیر و امید حمایت کنند و در مقابل به سمت ائتلاف با حداکثری با دولت در انتخابات مجلس گام بردارند. اصلاح طلبان پیش‌تر نگران نزدیکی دولت روحانی و طیف میانه‌رو اصولگرایان بودند. طیفی که علی لاریجانی آن را مدیریت و رهبری می‌کند.