مبارزه قاطع با تروریسم و عبور از شرایط سخت امنیتی کنونی با تکیه بر نیروهای مردمی امکان‌پذیر است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مبارزه قاطع با تروریسم و عبور از شرایط سخت امنیتی کنونی در بستر تحکیم وحدت و انسجام داخلی و استفاده از ظرفیت‌های ملی به‌ویژه با تکیه بر نیروهای مردمی امکان‌پذیر است.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در دیدار حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و با تأکید بر ضرورت ارتقای وحدت ملی در عراق به منظور مقابله با تجزیه‌طلبان و توطئه‌گران داخلی و خارجی، گفت: مبارزه قاطع با تروریسم و عبور از شرایط سخت امنیتی کنونی در بستر تحکیم وحدت و انسجام داخلی و استفاده از ظرفیت‌های ملی به‌ویژه با تکیه بر نیروهای مردمی امکان‌پذیر است.

هاشمی رفسنجانی درباره سیاست‌های سوء برخی طرف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به منظور فرو بردن عراق در گرداب داخلی و تجزیه این کشور هشدار داد و تأکید کرد: دولت و ملت عراق باید برای مقابله با چالش‌های داخلی راهکارهای مؤثر اتخاذ و از هرگونه اختلاف و نزاع که به تجزیه و پراکندگی ملت عراق منجر شود، پرهیز کنند.

وی افزود: اعتبار عراق به بزرگی و حفظ یکپارچگی آن است.

هاشمی رفسنجانی با ابراز نگرانی از رشد تدریجی برخی زمینه‌ها و بسترهای داخلی در جهت تضعیف تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق، اظهار داشت: این زمزمه‌های شوم می‌تواند زمینه‌ساز تجزیه عراق باشد که بعد از زمان امپراتوری عثمانی، برنامه استکبار است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: دشمنان یکپارچگی و وحدت عراق، دشمن مشترک شیعیان، اهل تسنن و کردها هستند.

وی با تأکید بر اراده سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از دولت‌ قانونی عراق در مسیر عبور از شرایط سخت سیاسی - امنیتی گفت: عراق دارای ثبات امنیتی و در مسیر پیشرفت اقتصادی بهترین گزینه در همسایگی ایران است و دولت‌های دو کشور باید برای ارتقای مناسبات در حوزه‌های مختلف و تحقق عملی سیاست‌های همکاری بکوشند و برنامه‌ریزی کنند.

هاشمی رفسنجانی ظهور گروه تروریستی داعش را مشکل جدی برای کشورهای منطقه دانست و با انتقاد از کسانی که به حمایت‌های سیاسی و مادی از این گروه تروریستی می‌پردازند، افزود: تروریست‌پروری آتشی است که دیر یا زود دامن پرورش‌دهندگان را می‌گیرد، آن‌گونه که طالبان و القاعده که زاییده سیاست مشترک عربستان و امریکا بود، دامان هر دو را گرفت.

وی با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور برای افزایش همکاری‌ها، بر ضرورت ایجاد شرایط لازم برای گسترش روابط تجاری، علمی، فنی و فرهنگی تهران ـ بغداد تأکید کرد و گفت: سوابق تاریخی، فرهنگ مشترک اسلامی و به‌خصوص حب اهل بیت(ع)، نقطه پیوند دو ملت است و باید از هر راهی که این تعامل را تقویت می‌کند، استفاده کرد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق نیز با یادآوری اقدامات مؤثر آقای هاشمی رفسنجانی در مقاطع مختلف برای تعمیق روابط دو کشور ایران و عراق، گفت: هنوز هم انتظار داریم از تجربیات ارزنده شما برای سازندگی عراق و جبران عقب‌ماندگی‌های تاریخی و ویرانی‌های جنگ‌های اخیر استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه همکاری و تعامل جمهوری اسلامی ایران با دولت و ملت عراق سبب کاهش درد و رنج آنان شده است، افزود: کمک‌های انسان‌دوستانه دولت و ملت ایران همواره پشتیبان و حامی عراق در مبارزه با گروه‌های تروریستی به‌خصوص داعش است و ما برای همیشه قدردان این کشور خواهیم بود.

عبادی به پیروزی اخیر ملت عراق علیه داعش در مناطقی از الانبار، صلاح‌الدین و دیگر شهرها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه هر روز به تعداد داوطلبان مبارزه، از سنی و شیعه با این گروهک اضافه می‌شود و شاهد همکاری بین نیروهای مردمی، ارتش و پلیس عراق هستیم.

نخست وزیر عراق با اشاره به نشست گروه اقتصادی 7 در آلمان، اظهار داشت: در این نشست نیز از تروریسم به عنوان مشکل منطقه و جهان نام برده شد که باید اقداماتی جهانی به منظور جلوگیری از پیشرفت و فعالیت آن انجام شود.