اصلاح‌طلبان صف بندی مشخص خود را با لاریجانی آغاز کردند و صراحتا از ریاست عارف سخن می گویند.

خاتمی گفته: آقای لاریجانی در مساله برجام مقابل تندروها ایستادند و ما قدردان آنها هستیم. اما آقای روحانی فقط وعده #برجام را به مردم نداده بود.

محمدرضاخاتمی فعال سیاسی ارشد اصلاح طلب در گفت وگویی به صف بندی درون پارلمانی پرداخته و از ریاست عارف حمایت کرده است. به نظر می رسد که اصلاح طلبان قصد ندارند ریاست مجلس را به راحتی از دست بدهند.بخش های مهم این مصاحبه را به انتخاب مثلث آنلاین می‌خوانید

* مردم در انتخابات پیام تغییر دادند بایستی پژواک این پیام در داخل مجلس هم شنیده شود. مردم با آرزوی تغییر پا به انتخابات گذاشتند اگر این آرزو در پارلمان تبلور پیدا نکند معلوم نیست آنها برای انتخابات ریاست جمهوری چه تصمیمی بگیرند. از سویی انتخاب رئیس مجلس قواعد خاص خود را دارد.

* ریاست مجلس یک پست سیاسی است و باید آن را با دیدی سیاسی نگاه کرد. وقتی اصلاح طلبان خود را به طور نسبی پیروز انتخابات می دانند طبیعی است که ریاست مجلس را هم حق خود بدانند. زمانی ما می گفتیم اصلاح طلب توانمندی برای ریاست مجلس نداریم ولی اکنون شخصیتی با تجربه مانند آقای #عارف وجود دارد.

* ما باران می خواستیم ولی سیل آمد. ما در وهله نخست فقط می خواستیم افراطیون مجلس را تسخیر نکنند ولی هم این اتفاق رخ داد هم نامزدهای لیست امید اکثریت کرسیها را به دست آوردند.

* آقای #لاریجانی در مساله برجام مقابل تندروها ایستادند و ما قدردان آنها هستیم. اما آقای روحانی فقط وعده #برجام را به مردم نداده بود. وی قولهایی در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مواردی چون گسترش آزادی رسانه به مردم داده بود که باید آنها را نیز عملی کند.

* باید کسی رئیس مجلس باشد که به این برنامه ها اعتقاد داشته باشد از این رو وقتی #اصلاح_طلبان مجموع این مسائل را در نظر می گیرند برای ریاست مجلس آقای عارف تلاش خواهند کرد. البته تلاش ما این است که موضوع انتخاب رئیس مجلس به یک جدایی بین حامیان دولت منجر نشود اما آقایان عارف و لاریجانی دو پادشاهند که در یک اقلیم نمی گنجند و هفت درویش نیستند که بر گلیمی بخسبند.

* جریان اصلاح طلب فرمانده ای ندارد که به اصطلاح با سوت وی همه دور هم جمع شوند. این جریان به شدت متکثر است اما غالب جریان اصلاح طلب بر روی ریاست آقای عارف اجماع کرده اند به ویژه شخصیت هایی که در راس این جریان هستند و به تعبیری تابلوی آن محسوب می شوند.

* نظر آقای خاتمی هم بر روی آقای عارف است. البته ایشان گفتند' من در این مساله دخالت نمی کنم چرا که این کار برعهده نمایندگان مجلس است و آنها باید بنشینند و با هم تفاهم کنند. من از هر کسی که نمایندگان به ریاست وی رای دهند حمایت می کنم و پشتیبان وی هستم ولی نظر شخصی ام روی آقای عارف است'.

* شنیده های من می گوید اشخاص راس ائتلاف امید که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و مجلس را به سود اصلاح طلبان و حامیان دولت رقم زدند نظر بر ریاست مجلس آقای عارف دارند.