بعد از خبرهای دیروز در دستگیری فردی از منافقین گمانه زنی‌ها زیادی صورت گرفته است. مثلث آنلاین به تحلیل آن پرداخت است.

روز گذشته سردار سید سعید منتظرالمهدی در نشست خبری که با رسانه‌ها داشت، از دستگیری یکی از عناصر منافق در کشور آلبانی که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی نقش آفرین بود خبر داد. او گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های نیروی انتظامی در شناسایی عوامل این حادثه و همکاری با پلیس اینترپل، این عضو گروهک منافقین بازداشت شده و به زودی به ایران منتقل خواهد شد.

به گزارش مثلث آنلاین، به دنبال این خبر برخی از رسانه ها شروع به گمانه زنی درباره فرد دستگیر شده کردند. مطرح ترین فرد در این زمینه کشمیری است. این خط را برخی از رسانه‌ها (خصوصا نزدیکان محمود احمدی‌نژاد) به راه انداختند. غافل از اینکه کشمیری اساسا در پرونده انفجار حزب جمهوری مضمون نبود بلکه در پرونده انفجار نخست‌وزیری مورد اتهام بود. دو سال پیش نیز البته خبرهایی منتشر شد که نشان می‌داد کشمیری و کلاهی هر دو زنده و در آلمان دیده شده‌اند. کشمیری در بخش اطلاعات نخست وزیر در آن سالها فعال بود و کلاهی منشی مخصوص آیت الله بهشتی بود.

در پرونده انفجار حزب جمهوری نام کلاهی وجود دارد. اما شنیده‌ها حاکی از این است که فرد دستگیر شده زهره عطریانفر همسر جواد قدیری است. به گفته برخی منابع این دستگیری به تازگی اتفاق نیفتاده و مدتی است از آن می گذرد و اطلاع رسانی نیروی انتظامی بعد از آن صورت گرفته که مراحل مقدماتی کار و قرار گرفتن متهم در مکانی امن صورت گرفته باشد.

روز 7 تیر 1360 بر اثر انفجار یک بمب نیرومند در مقر حزب جمهوری اسلامی در تهران، آیت‌الله بهشتی و 72 تن از یاران امام خمینی به شهادت رسیدند؛ آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی، رییس وقت دیوان عالی کشور و بیش از ۷۰ نفر از مقامات و چهره‌های برجسته سیاسی از جمله چهار وزیر، چند معاون وزیر، ۲۷ نماینده مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی در جریان انفجار مقر اصلی این حزب به شهادت رسیدند.

یکی دیگر از کسانی که نامش در انفجار دفتر حزب جمهوری به میان آمده، جواد قدیری است. او همسر زهره عطریانفر (خواهر محمد عطریانفر) است. جواد قدیری عامل انفجار در مسجد ابوذر بود که در آن رهبر معظم انقلاب به درجه جانبازی نائل شدند.

*عامل واقعه هفتم تیر چه کسی بود؟

یک هفته بعد از انفجار،‌ هویت عامل آن شناسایی شد و طی اطلاعیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعلام مشخصات وی از مردم برای دستگیری او درخواست کمک شد:

" ... در تحقیقات مشخص شد که این عمل وحشیانه توسط سازمان آمریکایی مجاهدین خلق تدارک دیده شده و یکی از افراد مؤثر در این جنایت فردی است به اسم «محمدرضا کلاهی صمدی» که مشخصات نامبرده بدین شرح اعلام می گردد: محمدرضا کلاهی فرزند حسن متولد 1338 دارنده شماره شناسنامه 1251، دانشجوی سال اول رشته برق دانشگاه علم و صنعت ایران و دارای دیپلم ریاضی از دبیرستان بامداد واقع در خیابان جمهوری اسلامی، خیابان گلشن، که نامبرده در حین وقوع حادثه متواری شده است."

کلاهی در تشکیلات دفتر مرکزی حزب در جایگاهی قرار می گیرد که از کلیه جریانات مهم حزبی و مملکتی (دولت، مجلس،‌ نهادها و ...) مطلع بوده و همچنین مسئول دعوت‌ها برای کنفرانس‌ها، میزگردها و یا جلسات بوده، ضمن این که حفاظت سالن نیز به عهده او بوده است. او مستقیماً زیر نظر یکی از افراد کادر مرکزی منافقین به نام هادی روشن روانی با نام مستعار مقدم قرار داشته است.

مرتضی الویری از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که بعدها شهردار تهران هم بود درباره آن حادثه در ویژه نامه روزنامه اعتماد در پاسخ به این سئوال که: رابطه کشمیری، عامل انفجار دفتر حزب جمهوری با خسرو تهرانی و دفتر اطلاعات نخست‌وزیری چگونه بود؟ می‌گوید: جریان نفوذ مجاهدین خلق کار خودش را کرد و توانست به وسیله آقای قدریری که پدرش در اصفهان پیشنماز بود و ما از زمان دانشجویی او می شناختیم کار خودش را انجام دهد.

ما به او اعتماد کردیم و در دادرسی ارتش او با مجاهدین خلق رابطه داشت. از همان طریق هم کشمیری را معرفی کردند. خسرو تهرانی هیچ اطلاعی از ارتباط آنها نداشت و بر مبنای اعتمادی که داشت کشمیری را معرفی کرد.

دستگیری مسعود کشمیری تکذیب شد

برخلاف گمانه‌زنی‌ها و شایعات مطرح شده، عامل دستگیر شده مرتبط با انفجار ساختمان حزب جمهوری یک زن است.

سردار منتظرالمهدی در تشریح جزئیات دستگیری یکی از عوامل انفجار ساختمان حزب جمهوری که اخیرا در کشور آلبانی دستگیر شده است اظهار داشت: این خانم به استناد اعلان قرمز (red wanted) صادر شده از سوی اینترپل، دستگیر شد.

سخنگوی ناجا افزود: اعلان قرمز اینترپل به مثابه حکم جلب سیار بین‌المللی است که پس از صدور این اعلان، این عضو گروهک تروریستی منافقین که در انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی در سال ۶۰ دست داشته است، در کشور آلبانی دستگیر شد.