جلالی در نطق خود مساله انتخاب رئیس مجلس را مدنظر قرار داد و به تندروها هشدار داد

به گزارش مثلث آنلاین، کاظم جلالی از چهره‌های نزدیک به علی لاریجانی در مجلس امروز در نطق خود به موضوعات مطرح روز پرداخت و در بخشی از آن به مساله انتخاب رئیس‌مجلس آینده اشاره کرد. بحث ریاست مجلس آینده که محل اختلافی شده است میان اصلاح طلبان و اعتدالگرایان روز به روز شکاف را بیشتر می‌کند. تا جایی که جلالی هشدار می‌دهد: در خانه اگر کس هست، یک حرف بس است.

جلالی گفته: به راستی چرا عمدتا اذهان ما به مسائل فرعی معطوف است و این حجم از مشکلات را یا نمی‌بینیم یا فرافکنی می‌کنیم؟ مثلا این روزها یک بحث کاملا فرعی به نام «انتخاب رییس مجلس و اعضای هیات رییسه» به عنوان موضوع اصلی کشور درمی‌آید و افرادی با هم در رسانه‌ها نزاع می‌کنند حال آنکه انتخاب رییس مجلس معطوف به اراده منتخبان ملت و اگر ائتلاف، عقلانیت و کارآمدی جهت حل مشکلات کشور با شکست مواجه شود در انتخابات هیات رییسه مجلس، طرف پیروزی وجود نخواهد داشت.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بدون نام بردن از کسی معتقد است که نباید از فضای باز به وجود آمده وفضای عقلانیت و اعتدال تخت گاز رفت: برخی هنوز نمی‌دانند برای هموار شدن مسیر عقلانیت و اعتدال چه خون دلهایی که خورده نشده و چه گام‌های مهمی که برداشته نشده است. آنان امروز در جاده باز تندروانه پا را بر پدال گاز گذاشته‌اند در حالی که خود زاییده فضای جدید هستند و نه خالق این فضا. فعلا به همین میزان در این باب اکتفا می‌کنم که اگر در خانه کس است یک حرف بس است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس نهم با هشدار به مقامات کشور، گفت: همه باید هشیار باشیم تا آستانه تحمل صاحبان اصلی انقلاب یعنی مردم مستضعف و پابرهنه در حال پایین آمدن است و دیگر وقت اختلاف و دعوا نیست. نظام باید کارآمد و گره‌گشای مشکلات مردم باشد و در همین راستا باید دولت را کمک کرد.

وی با بیان اینکه امروز دولت در شرایط سختی کشور را اداره می‌کند، گفت: مدعی نیستم که ایرادی بر عملکرد دولت‌مردان نیست بلکه می‌گویم این دولت میراث‌دار مشکلات قبلی است و همه گرفتاری‌های 37 سال گذشته را نمی‌توان به این دولت نسبت داد و از او انتظار معجزه داشت.

جلالی «برجام» را موفقیت تاریخی ملت ایران در برابر فشار و تحریم غرب دانست و اظهار کرد: دو دسته به این موفقیت آسیب می‌رسانند. دسته اول آنانی هستند که آنقدر سقف مطالبات را افزایش داده‌اند که گویا با برجام همه مشکلات برطرف می‌شود و از این رهگذر به دنبال گسترش دایره قدرت خود هستند و دسته دوم هم کسانی هستند که علی‌رغم اینکه می‌دانند عمر برجام در آستانه چهارماهگی است ولی عامدانه و در جهت کوبیدن دولت و رقبای خود و برای اینکه اثبات کنند مواضع و سخنانشان در ضدیت با برجام صحیح بوده است، جبهه برجام‌ستیزی راه‌انداخته‌اند.

رییس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم خطاب به هر دسته، تاکید کرد: هزینه برجام را پرداخته‌ایم پس نگذارید کشور و مردم از منافع آن برخوردار نشوند. اجازه دهید مردم و کشور از منابع آن برخوردار شوند. در دوران پسابرجام باید با هدف حل مشکلات مردم و استفاده بهینه از فضای جدید بین‌المللی دست در دست هم بگذاریم. ای بسا این فضا دیری نپاید و تغییر کند و آنگاه به واسطه عدم استفاده از فرصت کنونی افسوس بخوریم. بی‌تردید در مقابل خارجی و دشمنان به ویژه زیاده‌خواهی‌های آمریکای جنایت‌کار همه باید از موضع واحد برخوردار باشیم و مسائل سیاست خارجی را دستاویز رقابت‌های داخلی نکنیم.