حالا شاید از این پس ما با اصولگرایان و اصلاح طلبان در مجلس مواجه باشیم . آیا سیاست ایران به دوران قبل از احمدی نژاد بازگشته است ؟

علی گنجی روزنامه نگار : سخنان امروز علی لاریجانی را حتما باید بسیار پر اهمیت دانست . او هم در مورد ماجرای ریاست مجلس سخن گفته و هم از تاثیر ائتلاف با لیست امید . سخنان او را اینگونه می توان جمع بندی کرد :

1- لاریجانی گفته است که هیچ رایزنی و مذاکره ای با محمد رضا عارف برای ریاست مجلس نداشته است . این جمله او را اگر در کنار سخنان اخیر چند فرد نزدیک به محمد رضا عارف قرار دهیم که گفته اند هیچ پالسی از لاریجانی برای مذاکره به ما نرسیده می تواند نماینگر این مساله باشد که
الف : علی لاریجانی خود را آنقدر به ریاست مجلس نزدیک می داند که نیازی به مذاکره نمی بیند . به یک معنا او می خواهد به جای مذاکره با رقیب به رقابت با او در صحن بپرزدازد . رقابتی که گویا او از هم اکنون نتیجه اش را می داند .
ب: نکته مهمتر بعدی این است که علی لاریجانی می داند هر مذاکره ای حاوی یک بده بستان خواهد بود. اگر مبنا را بند (الف) این نوشته بدانیم و ریاست لاریجانی را قطعی تصور کنیم حتما لاریجانی راه درستی را انتخاب کرده ؛ او برای یک بازی برده نیازی به امتیاز دادن ندارد . چه اینکه محمد رضا تاجیک دیروز در تحلیلی نوشته بود نباید صحنه را خالی کرد هر چند که برنده آن نباشیم. از درون نوشته او ماندن در رقابت برای رسیدن به امتیازات بیشتر احتمالی برداشت می شد .
2- لاریجانی گفته است که لیست امید تاثیری در رای او نداشته و این حمایت مراجع بوده که او را به پارلمان رسانده است . او گفته در این مورد حسابی با کسی ندارد . این سخن او البته تاریخ مصرف بیشتری دارد نسبت به آن بخش از سخنان او که به ماجرای ریاست مجلس پرداخته است . چرا که تکلیف ریاست تا ابتدای هفته آینده مشخص می شود اما این ائتلاف ها و فراکسیون های آن است که سرنوشت سیاسی این پارلمان را تعیین خواهد کرد . این سخنان لاریجانی نوعی رفع منت است و باز گذاشتن دست همراهان سیاسی اش . گویی لاریجانی فرمان جدایی را صادر کرده.
حالا شاید از این پس ما با اصولگرایان و اصلاح طلبان در مجلس مواجه باشیم . آیا سیاست ایران به دوران قبل از احمدی نژاد بازگشته است ؟

.......
به دوستان خود کانال مثلث آنلاین را پیشنهاد دهید :
@mosalasonline