مثلث نظرسنجی آی پوز را از ابعاد مختلف بررسی و تحلیل کرده است

جدیدترین نظرسنجی آی‌پوز منتشر شده است. براساس این نظرسنجی که بسیاری آن را یکی از نزدیکترین نظر سنجی‌ها به واقعیت می‌دانند، شهروندان ایرانی اعلام کردند که در صورت کاندیداتوری همزمان روحانی و احمدی‌نژاد به کدام یک رای خواهند داد. به گزارش مثلث آنلاین، این نظرسنجی می‌گوید روحانی 49 درصد آراء را به خود اختصاص داده و احمدی نژاد 29 درصد رای دارد.

پانزده درصد از این افراد هنوز تصمیمی نگرفته‌اند و معمولا این افراد هستند که در رای‌گیریها تاثیرگذار خواهند بود. سابقه این نظرسنجی نشان می‌دهد که محبوبیت روحانی افزایش بیشتری نسبت به قبل داشته است. در حالی که احمدی‌نژاد از سال 93 تا 94 تنها 5 درصد به سبد رای‌اش اضافه شده است، روحانی از 28 درصد به 49 درصد رای رسیده است. این البته می‌تواند تاثیر برجام و همچنین تحت تاثیر فضای انتخاباتی اسفندماه سال گذشته نیز باشد که در آن فضای امید در میان جامعه بیشتر بود.

اما در عین حال تفاوت معناداری نیز در این نظرسنجی دیده می شود. آراء احمدی نژاد در روستا‌ها تفاوت بسیاری با روحانی دارد و 16 درصد از روحانی پیشی دارد. احمدی‌نژاد 43 درصد رای روستاها را دارد و روحانی 27 درصد آنها. اما این نسبت در شهرها تفاوت می‌کند. در شهرها رای روحانی 22 درصد بیشتر از رای احمدی نژاد است. و تقریبا دوبرابر رای احمدی‌نژاد را شامل می شود.

از لحاظ پراکندگی سنی نیز احمدی‌نژاد تقریبا دارای سبد رای یکسانی است و اختلاف کف و سقف سنی رای دهندگانش 7 درصد است. بیشتر تعداد را از نظر سنی جوان‌ها شامل می شود. اما در همین حوزه نیز رای را با 9 درصد اختلاف نسبت به روحانی واگذار می‌کند. اما روحانی سبد رایش اتفاقا در میان افراد مسن‌تر جامعه نهفته شده و 52 درصد از کسانی که سنشان بالای 60 سال است به روحانی رای می‌دهند.

از نگاه برخی سبد رای روحانی تغییر چندانی نکرده است. او در کل کمی بیش از پنجاه درصد رای داشت و می‌توان بخشی از ریزش را به عدم دیده شدن اثرات برجام مرتبط دانست و تحلیل کرد.

همچنین در این نظرسنجی مشخص شده است که ظریف محبوب‌ترین فرد سیاسی ایران است.