حسین ابراهیمــــــی‌ معتقد است: «اگر آقای هاشمی‌رفســـنجانی نامزد ریاست مجلـــس خبرگان رهبری می‌شد همان 21 رای آیت‌الله امینی را می‌آورد.»

ترکیب هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم مشخص شد، بفرمایید شما چه ارزیابی از این ترکیب دارید؟
ترکیب خوبی است، انتظار دیگری نبود.
شما خودتان پیش از انتخابات هیات‌رئیسه مصاحبه کردید و گفتید آیت‌الله‌هاشمی، آیت‌الله جنتی و آیت‌الله امینی هیچ کدام نامزد ریاست مجلس خبرگان رهبری نمی‌شوند، چطور شد که دو نفر از آنها نظرشان تغییر کرد؟
آنچه من گفتم براساس اطلاعات درستی بود که به من رسید، زمانی آیت‌الله جنتی قبول نکرده بود که نامزد ریاست مجلس خبرگان رهبری شود اما بعد قبول کرد چیزی عوض نشد. درباره آقای امینی هم گفتم چون ایشان در سن و سالی قرار دارد که شاید اداره مجلس خبرگان برایش مشکل باشد اما ایشان را کاندیدای ریاست مجلس خبرگان کردند. در کل اتفاق خاصی نیفتاد.
آیت‌الله جنتی نمایند کدام طیف بودند؟
آیت‌الله جنتی همیشه نماینده اصولگراها بودند.
آیت‌الله امینی چطور؟
معتقدم از ناحیه آقای هاشمی رفسنجانی و دوستان شان کاندیدا بود.
چرا آقای هاشمی نامزد ریاست مجلس خبرگان رهبری نشد؟
چرایی این مساله را باید خود آقای هاشمی بگوید.
آقای هاشمی سال آخر مجلس خبرگان چهارم گفت اگر افرادی (منظورشان آقایان جنتی و یزدی بود) نامزد ریاست مجلس خبرگان شوند من نیز نامزد خواهم شد، چرا این بار چنین موضعی نگرفت؟
حالا اگر هم می‌آمد همان 21 رای آیت‌الله امینی را به دست می‌آورد.
آیت‌الله شاهرودی به چه علت نامزد جایگاه ریاست شد؟
من نمی‌دانم.
منظور آنکه نماینده کدام طیف از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری بودند؟
همه اصولگرا هستند من غیر اصولگرا بین اینها نمی‌بینم.
اگر یک نفر از میان آقایان آیت‌الله شاهرودی و آیت‌الله امینی در مقابل آیت‌الله جنتی قرار می‌گرفت، آرای او از 34 رای بیشتر می‌شد یا کمتر؟
بیشتر نمی‌شد. اگر آقای شاهرودی نمی‌آمد آرای آقای شاهرودی به آرای آقای جنتی اضافه می‌شد.
اگر آقای شاهرودی می‌آمد و آقای امینی کنار می‌رفت چه اتفاق می‌افتاد؟
حالا دیگر نتیجه انتخابات هیات‌رئیسه مشخص شده است و نیازی به ارائه تحلیل‌های دیگر نیست.
به نظر شما با این نتیجه‌ای که رقم خورد سال‌های آینده در انتخابات هیات‌رئیسه شاهد رقابت خواهیم بود یا آنکه اتفاقی نمی‌افتد و آقای جنتی تا آخر بدون داشتن رقیب بر کرسی ریاست مجلس خبرگان می‌نشیند؟
هر روز یک تصمیم تازه‌ای گرفته می‌شود. نمی‌دانم در آینده چه اتفاقی می‌افتد. اراده اکثریت اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری ملاک است. به هر حال اثبات شد مجلس خبرگان یک مجلس اصولگرای ولایتمدار است و این کاملا تثبیت شد.
مثلا آقای امینی یا آقای شاهرودی رای می‌آورد مگر غیر این تصور می‌شد؟
خیر، آیت‌الله امینی هم اصولگراست، منتها مقابله‌ای که صورت گرفت از قبل مصاحبه کرده بودند و حرف‌هایی هم زده بودند، خیال کردند افراد بیشتر می‌توانند با آیت‌الله امینی همکاری کنند، در نتیجه سراغ ایشان رفتند والا آیت‌الله امینی هم اصولگراست.
چون شما گفتید ریاست آیت‌الله جنتی بر مجلس خبرگان رهبری نشان داد که این مجلسی خبرگان ولایتمدار است، سوال اینجاست اگر آیت‌الله شاهرودی رئیس مجلس خبرگان رهبری می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟
هیچ مشکلی نبود. هر کسی انتخاب می‌شد اصولگرا بود. معتقدم مجلس خبرگان، مجلس ولایتمدار در چارچوب منویات حضرت امام و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.
به نظر شما کسی غیرولایتمدار هم در مجلس خبرگان رهبری وجود دارد؟
خیر، نداریم. منتها نمایندگان متفاوتند. در واقع تفاوت وجود دارد ولی همه ولایتمدارند.
به نظر شما این نتیجه‌ای که حاصل شد پاسخی به نتیجه انتخابات مجلس خبرگان در استان تهران بود که آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح رای نیاوردند؟
خیر، این دو ارتباطی به هم ندارند. مگر خبرگان کسانی هستند که بخواهند تلافی‌کنند، جایگاه، شأن و مقام علمی ‌آنها بالاتر از اینهاست.
یک‌سری از رسانه‌های اصلاح‌طلب و شبکه‌های مجازی با کنایه طرح کردند «منتخب شانزدهم مردم تهران رئیس مجلس خبرگان شد» به‌نظر شما چنین مقایسه‌ای جایز است یا خیر؟
معتقدم هر کس چنین حرفی می‌زند ‌بی‌ربط حرف می‌زند. با هجمه‌ای که به آیت‌الله جنتی کردند تعجب می‌کنم چطور آیت‌الله جنتی رای آورد و شانزدهم شد. آیت‌الله جنتی، آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح مورد هجمه رسانه‌های مجازی و غیرمجازی قرار گرفتند و بعد تعجب می‌کنم چطور آیت‌الله جنتی رای آورد.
یعنی ایشان پایگاه رای خیلی قوی دارند؟
معتقدم آیت‌الله جنتی یک نیروی کمیاب که پیدا کردن کسی مثل او به آسانی تحقق پیدا نمی‌کند چون همه وجودش وقف انقلاب بوده با تمام توان در خدمت نظام بود و در راستای حفظ نظام با هیچ کس رودربایستی نداشت و از همه چیز گذشت. ما چنین فردی را در انقلاب کم داریم.
معادلات داخل مجلس خبرگان از این به بعد به چه صورت می‌شود؟
معادلاتی ندارد، مجلسی منسجم است و همه‌شان با هم هستند و همه‌شان آیت‌الله جنتی را قبول دارند.
قبل از انتخابات مجلس خبرگان آیت‌الله هاشمی صحبت از نظارت بر دستگاه‌های زیر نظر مقام معظم رهبری می‌کرد، به نظر شما عاقبت چه اتفاقی می‌افتد؟
باز هم نظارت کنند. چه اشکالی دارد؟ چه کسی مانع شده است. خود پیام حضرت‌آقا همین مطلب را دارد. حضرت آقا آن‌قدر خوب مدیریت کرده‌اند که هر‌چه بیشتر نظارت کنند ارزش و عظمت آقا بیشتر نمایان می‌شود.
برخی می‌گویند نتیجه انتخابات هیات‌رئیسه مجلس خبرگان شکستی برای آقای هاشمی محسوب می‌شود، نظر شما چیست؟
من این تحلیل را هم قبول ندارم چون آقای هاشمی هم با رهبری مقابله نمی‌کند. حالا اگر اختلاف نظر دارد، بحث دیگری است. به تعداد افراد اختلاف نظر وجود دارد ولی مقابله با اصول چیزی نیست که بخواهد کسی در مجلس خبرگان این کار را انجام دهد.
اگر آیت‌الله امینی یا آیت‌الله شاهرودی رئیس مجلس خبرگان می‌شد اداره مجلس خبرگان خیلی متفاوت بود با نحوه مدیریت آیت‌الله جنتی؟
خیر، هیچ کسی نمی‌تواند خبرگان را به سمت و سویی بکشاند که آن مسیر اصلی مجلس خبرگان نیست. خبرگان افرادی هستند که یک شرایط خوبی دارند، مسیری را که آنها طی می‌کنند قابل تغییر نیست، معتقدم این وضعیتی که در خبرگان وجود دارد و این ترکیب بسیار مبارک است و کسی نمی‌تواند با مدیریت آنها را از مسیرشان برگرداند. در واقع کسی نمی‌تواند مسیر مجلس خبرگان رهبری را تغییر دهد چون حاضران در این مجلس خبره هستند، اگر خبره نبودند که در این مجموعه قرار نمی‌گرفتند.
مطرح می‌شد چون آیت‌الله موحدی‌کرمانی مورد قبول هر دو طیف حاضر در مجلس خبرگان رهبری هستند، او به احتمال زیاد بر کرسی ریاست می‌نشیند چرا برای جایگاه ریاست نامزد نشد؟
دیگر باید از خودشان سوال شود شاید همان اتفاق نظری که روی نام آیت‌الله جنتی شد برای آیت‌الله موحدی‌کرمانی یا آیت‌الله شاهرودی پیش می‌آمد، یکی از آن دو نفر رئیس می‌شدند. منتها به هر دلیل اتفاق و اجماع نظر روی حمایت از ریاست آیت‌الله جنتی
شد.
یعنی آیت‌الله موحدی‌کرمانی آماده پذیرش مسئولیت ریاست مجلس خبرگان رهبری بود اما اتفاق نظر روی حمایت از ایشان حاصل نشد؟
قطعا آیت‌الله موحدی‌کرمانی نیز شرایط کسب جایگاه ریاست مجلس خبرگان رهبری را داشت و اگر اتفاق نظر روی نام ایشان می‌شد او رای می‌آورد.
در هشت سال آینده معادلات داخل مجلس خبرگان را به چه صورت می‌بینید؟
من غیب‌دان نیستم. باید دید در هر مقطع زمانی چه اتفاقی می‌افتد. از الان قابل پیش‌بینی نیست.