اگر بخواهیم بحث شکلی انجام دهیم، باید از رقابت عارف و لاریجانی به‌عنوان یک رقابت درون‌تشکیلاتی یاد کنیم.

نماینده اصلاح‌طلب لیست امید مردم شهرکرد در مجلس دهم گفت: دکتر لاریجانی سرلیست امید در شهر قم بودند و اگر بخواهیم بحث شکلی انجام دهیم، باید از رقابت عارف و لاریجانی به‌عنوان یک رقابت درون‌تشکیلاتی یاد کنیم.

اردشیر نوریان اظهار داشت: انتخابات مجلس دهم فضای تازه‌ای برای کشور به ارمغان آورده و از این جهت، آغاز به کار رسمی مجلس، نقطه امیدی برای مردم خواهد. امیدواریم مجلسی توام با دوستی و صمیمیت با تمرکز بر مسائل اصلی کشور که محوری‌ترین مسئله، اقتصاد و مسائل مربوط به معیشت مردم است.
* اگر به موضوعات حاکم بر انتخابات ۷ اسفند بازگردیم، خواهیم دید که دیدگاهی که مروج اعتدال، میانه‌روی، پرهیز از تنش و کشمکش‌های بی‌حاصل سیاسی بود و بر تمرکز روی موضوعات اصلی امروز اعم از مسائل اقتصادی، معیشت، رفاه، اشتغال، رونق اقتصادی داشت و دیدگاهی که درعین این‌که بر استقلال قوا تاکید داشت، بر همکاری دور از تعارض قوا نیز تاکید می‌کرد، مورد اقبال عمومی قرار گرفت. با این حال، نکته متمایز با ادوار گذشته رقابت‌های انتخاباتی مجلس این بود که تفاهم موثری میان جریان‌های سیاسی کشور وجود داشت که جریان‌ها و نحله‌های سیاسی که بر رویکردی که شرح کردم، تاکید داشت را به یکدیگر نزدیک کرد.

*همگرایی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل نشان‌دهنده بلوغ سیاسی است

*رقابت عارف و لاریجانی، رقابتی درون‌تشکیلاتی بود

*ترکیب هیات‌رئیسه، ترکیبی متعادلی است و رای بالای دکتر لاریجانی نشان از اقبال عمومی اجماع نسبی نمایندگان داشت و از دیگرسو، رای دکتر پزشکیان نشان از این داشت که فارغ از رقابت‌های میان جریان‌های سیاسی، اخلاق، شخصیت، رفتار و عملکرد افراد در منظر افکارعمومی باقی می‌ماند و دکتر مطهری نیز فردی است که همیشه با آزادگی و حریت، منافع اصلی نظام، انقلاب و مردم را درنظر می‌گیرد و بدون توجه به عواقب کار، درباره آن با رویکرد منافع ملی اعلام‌نظر می‌کند.

*خوشبختانه یک نماینده اهل سنت در هیات‌رییسه حضور دارد و به‌طور کلی ترکیب قومیتی، مذهبی و سیاسی هیات‌رییسه، ترکیبی متعادل است. البته جای بانوان در هیات‌رییسه خالی است که ما در فراکسیون امید، دو نامزد خانم معرفی کردیم که متاسفانه با فاصله رای اندک، از حضور در هیات‌رییسه بازماندند.

* ویژگی‌های مثبت پزشکیان و مطهری تغییرناپذیر است

* همین عزیزانی که موفق به عبور از سد ردصلاحیت‌ها شده و موفق به دریافت رای مردم و رای‌اعتماد مجلس شده‌اند، می‌توانند این قوانین را اصلاح کنند. چراکه این افراد هم ظرفیت اصلاح قانون را دارند، هم انگیزه لازم را در اختیار دارند و هم برای حل این مشکل، احساس ضرورت کرده‌اند و در فرمایش‌های مقام معظم رهبری هم این نکته مطرح بود که اگر جایی در قانون، احساس خلاء کردید، در راستای رفع آن تلاش کنید.

*سیاست به ما آموخته به‌جای گلایه، از فرصت‌ها استفاده کنیم
*دولت روحانی اعتدالی نیست؛ ائتلافی است

*فضای سیاسی مجلس دهم کاملاً سیال است

*ائتلاف اصولگرایان و لاریجانی پایدار نخواهد ماند

* حضور دکتر عارف در صحنه، از یکسو منجر به حفظ انسجام فراکسیون امید شد و از دیگرسو می‌تواند نمایندگان مستقل را به این فکر بیاندازد که برای تشکیل فراکسیون مستقل و عدم پذیرش زعامت اصولگرایان تلاش کنند که این مسئله،‌ درنهایت منجر به این می‌شود که فراکسیون امید، به فراکسیون اکثریت مجلس تبدیل شود. درواقع این مسئله قابل پیش‌بینی است و هم‌اکنون به سمت وقوع این پدیده در حال حرکت هستیم. بماند که فضای مجلس، بسیار سیال است و برای تحقق این مسئله باید کمی منتظر بمانیم.