مثلث آنلاین : قوه قضائیه باید هم پرونده را ختم کند هم به سوال‌هایی که در ذهن مردم است پایان دهد.

دکتر حسن روحانی در همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت:

امروز در شرایطی هستیم که نیازمند قوه قضاییه قوی، به‌روز و چابک باشد که بتواند پناهگاه مردم سرزمین ما باشد. اگر مردم شب به راحتی می‌توانند سر به بالین بگذارند. به دلیل وجود قوه قضاییه توانا است در هیچ کشوری امنیت کشور حفظ نخواهد شد مگر مردم در پناه قوه قضاییه بی‌طرف، عالم و کارا در زمینه رفع مخاصمات و مبارزه با مجرمان در جامعه باشد.

ما باید قدردان قوه قضاییه مسئولان قضایی و قضات برای ایجاد امنیت در کشور باشیم. اگر امروز کسی حاضر است سرمایه خود را روی زمین بگذارد و فعالیت اقتصادی کند، به دلیل اعتماد به قوه قضاییه است، وگرنه این سرمایه در مسیر غیرمولد به کار گرفته می‌شد.

اگر سرمایه‌ای از خارج کشور وارد می‌شود، باز هم به اعتماد قوه قضاییه عادل است قوه قضاییه باید قبل از هر چیز مورد اعتماد جامعه باشد.

مردم می‌خواهند بدانند اگر یک عده‌ای خودسر به یک سفارت خارجی بر خلاف قانون و امنیت عمومی حمله کردند، قوه قضاییه با عاملان و آمران آنکه به خوبی روشن هستند چگونه برخورد می‌کند و چگونه اجرای آن به سمع و نظر مردم می‌رسد.

این به معنای آن است که یک کشور در برابر امنیت سفارتخانه‌های خارجی مسئولیت دارد و امنیت آن سرزمین را برعهده گرفته است، اگر مردم نسبت به اینگونه مسائل با شفافیت بدانند که در دستگاه قضایی چه شده است، به‌‌‌ همان نسبت اعتماد مردم به قوه قضائیه و اعتماد جهانی به کشور و دستگاه قضایی بالا می‌رود.

ما دنبال این نیستیم که دیگران برای ما کف می‌زنند یا نه؛ مهم این است که ما در برابر وجدان و افکار عمومی عمل می‌کنیم و عدل اسلامی را به رخ جهانیان بکشیم که اینجا سرزمین مولای متقیان علی (ع) است و اگر اموال و پول بیت‌المال و پول نفت مردم عده‌ای به یغما برده‌اند، با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

مردم باید بدانند این سازماندهی از کجا بوده و چه کسانی مجوز داده‌اند و برنامه‌ریزی کرده‌اند و این پول چگونه در اختیار فرد یا افراد قرار گرفته و کجا رفته و کجا مصرف شده است، آنچه برای مردم مهم است ختم یک پرونده نیست، بالا‌تر از ختم پرونده ختم سوال‌هایی است که در اذهان مردم است.

قوه قضائیه باید هم پرونده را ختم کند هم به سوال‌هایی که در ذهن مردم است پایان دهد. این ثمره‌اش هم ایجاد امنیت است، هم اعتماد بیشتر مردم به دستگاه قضا.

اگر موضوع اعتماد مردم به نظام که یک بخش بزرگ آن قوه قضائیه است و یک بخش آن دستگاه اجرایی و بخش دیگر آن قوه مقننه و سایر ارکان فعال در کشور است اگر اعتماد مردم با نشان حاصل نشود یا تضعیف شود، بی‌تردید بزرگ‌ترین سرمایه را که سرمایه اجتماعی است از کف داده‌ایم.

قوه قضائیه که اولین مسئولیتش ایجاد اعتماد بیشتر در جامعه است، چون مردم اگر روزی هم به دستگاه اجرایی و مقننه بی‌اعتناد شوند، دلشان می‌خواهد در ‌‌‌نهایت به دستگاه قضایی و میز محاکمه اعتماد داشته باشد؛ جایی که احساس می‌کنند فریادرس نهایی مردم است.

نکته دوم آنکه در جامعه ما مردم باید احساس کرامت و عزت کنند. در جامعه باید حقوق شهروندی مردم محترم شمرده شود. اگر مردمی در جامعه‌ای احساس تغییر کنند؛ ممکن است یا هر گناه و خیانتی دست بزنند. سالم‌سازی جامعه از جایگاه مردم آغاز می‌شود. از احساس عزت و سربلندی مردم آغاز می‌شود.

مردم باید احساس کنند به حقوق و آزادی آن‌ها و حقوق عمومی آن‌ها احترام گذاشته می‌شود. در اصل ۱۵۶ قانون اساسی جز وظایف قوه قضائیه این است که احقاق حقوق عمومی مردم و احیای حقوق عامه مردم و گسترش عدل و آزادی است. مردم باید احساس کنند قوه قضائیه حامی آزادی مردم است.

اگر دستگاه دیگر و اگر قوه دیگر به حقوق مردم آزادی مردم تجاوز می‌کنند، قوه قضائیه آزادی مردم را تضمین می‌کند.

نباید مردم احساس کنند قوه قضائیه فقط در برابر مجرم عمل می‌کند، بلکه باید احساس کند از حقوق و آزادی‌های آن‌ها هم قوه قضائیه دفاع می‌کند و از عدل و عدالت در جامعه هم دفاع می‌کند.

اگر این رابطه بین مردم و قوه قضائیه به وجود آمد، آنگاه اجرای قانون و مبارزه با مفسدان با کمک مردم ساده‌تر و به خوبی اجرا و عملیاتی می‌شود.

هر قدر در عمل شفافیت بیشتر نشان دهیم و احکام قضایی به گونه‌ای باشد که وجدان عمومی جامعه را راضی کند، افکار عمومی داخلی و جهانی همواره به عنوان قاضی در کنار ما خواهد بود. در شرایط فعلی کشور ما نیازمند حرکت بزرگ اقتصادی برای رونق اقتصادی و اشتغال جامعه به ویژه نسل جوان هستیم و اگر می‌خواهیم پیشگیری از جرایم محقق شود، یک عامل آن از بین بردن رکود و بیکاری است.