نقوی حسینی به این سئوال پاسخ می دهد که آیا همکاری میان ایران و آمریکا به مانند عراق امکانپذیر هست؟

سالها پیش ایران و آمریکا در مورد روزهای پس از صدام با یکدیگر همکاری کردند، این روزها این گمانه مطرح است که آیا امکان دارد که این همکاری در موضع سوریه هم تکرار شود؟

پیش از این مقام معظم رهبری نیز این همکاری را تایید کرده بود اما نکته اینجاست که آیا در مورد سوریه و عراق تفاوت‌هایی وجود دارد یا خیر؟ نقوی حسینی نماینده ورامین و عضو کمیسیون امنیت ملی می‌گوید موضوع این دو کشور با یکدیگر متفاوت است. او با تاکید بر اینکه همکاری آمریکا با ایران در مسأله سوریه امکان پذیر نیست گفت: موضع ما با آمریکا در رابطه با سوریه کاملا مقابل یکدیگر است؛ از این رو نمی توانیم با آمریکا در یک موضع باشیم.

نقوی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره هماهنگی آمریکا با ایران در مسائل منطقه از جمله سوریه گفت: هدف آمریکایی‌ها در سوریه تضعیف محور مقاومت است و می‌خواهد یکی از ستون‌های محور مقاومت را حذف کنند. آن‌ها برای دستیابی به این هدف به هر خدعه‌ای دست می زنند.

آنچه مسلم است این است که میان عراق و سوریه برای ایران تفاوت‌هایی وجود دارد. خصوصا محور بودن مقاومت و بحث همکاری از طریق سوریه با حزب‌الله لبنان. نکته‌ای که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید داشته و همچنین نقوی حسینی معتقد است که مواضعمان در مورد سوریه با آمریکا 180 درجه تفاوت دارد: بر این اساس موضع آمریکایی‌ها ۱۸۰ درجه مقابل موضع ماست و عملا همکاری برای ما امکان پذیر نیست و نمی‌توانیم با آمریکا در یک موضع باشیم. نقوی حسینی افزود: مقام معظم رهبری این نکته را به جا تذکر دادند تا زمانی دستگاه دیپلماسی و یا دیگران به این فکر نیفتند که بر اساس ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مبارزه با تروریسم و در پیش گرفتن راه حل سیاسی در موضع سوریه ما را به سمت اهداف خودشان هدایت کنند چون موضع ما ۱۸۰ درجه با موضع آمریکا تفاوت داردو همکاری وجود ندارد.

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، ایران طرفدار مقاومت و آمریکایی به دنبال حذف و یا تضعیف مقاومت هستند. وی با بیان اینکه موضوع همکاری ایران با آمریکا بسیار با موضوع سوریه متفاوت است توضیح داد: در آن زمان مسائل داخلی عراق مطرح بود که آرایش سیاسی این کشور به هم ریخته بود. ایران همکاری کرد تا آرایش سیاسی عراق سر جای خود آمده و انتخابات برگزار شود اما موضوع سوریه متفاوت است و سوریه یکی از پایگاه‌های مقاومت محسوب می‌شود.