همه اعضای فراکسیون امید به زعامت آقای عارف اعتقاد دارند و او این نقش را ایفا خواهد کرد

فراکسیون‌های سیاسی مجلس آن طور که تصور می‌رفت شکل و قالب تشکیلاتی خود را پیدا نکردند، حال آنکه تا پیش از آغاز مجلس دهم به نظر می‌رسید فعالیت‌های منسجم‌تری را در چارچوب تصمیم‌گیری‌های فراکسیونی نسبت به مجلس گذشته شاهد باشیم، چرا این اتفاق نیفتاد؟
حداقل درباره فراکسیون امید چنین حالتی وجود ندارد چون فراکسیون جلسات خود را برگزار کرد و اعضای شورای مرکزی مشخص شدند‌. سه‌شنبه 29 تیرماه نیز نشست مجمع عمومی فراکسیون را داشتیم و انتخابات هیات‌رئیسه انجام شد، بنابراین فراکسیون امید مشغول‌ کار است و فعالیت تشکیلاتی خود را دارد.
در برخی اخبار رسانه‌ها مطرح می‌شد که برخی اعضای فراکسیون امید ریاست آقای عارف را بر مجموعه خود قبول ندارند، آیا این طور بود؟
خیر، این طور نیست، آقای عارف رئیس فراکسیون امید است و غیر از او نیز کسی برای این جایگاه کاندیدا نمی‌شود.
چرا انتخابات هیات‌رئیسه دائم فراکسیون امید این‌قدر با تأخیر برگزار شد؟
این‌قدر هم تأخیر نداشت، مگر مجلس از چه زمانی آغاز به کار کرد. ما جلسات داشتیم حالا همه جلسات رسانه‌ای نمی‌شود. در کل تأخیری رخ نداد. از آنجا که مصلحت نبود، ما جلسات مستمر خودمان را رسانه‌ای نکردیم.
فراکسیون امید از یک ماه قبل از آغاز کار مجلس دهم جلسات خود را برگزار کرد، در این مدت از عملکرد و کار تشکیلاتی فراکسیون امید راضی بودید یا خیر؟
من نسبتا راضی هستم. ما اهل برنامه هستیم و داریم برنامه‌ها را کم‌کم می‌سنجیم و با جدیت وارد مرحله اجرایی‌کردن آنها خواهیم شد.
به نظر شما مشکل عمده بر سر راه فعالیت فراکسیون چه مساله‌ای بوده است؟
مشکل خاصی نداشتیم. اوایل آغاز کار مجلس دهم یک رای‌گیری شد‌ اما نمایندگان جدید خیلی فرصت نشد که توجیه شوند. امکانات طرف مقابل هم زیاد بود. ما امکانات کمتری در اختیار داشتیم و‌ اتفاقی در رای آقای عارف رخ داد اما روز بعد از ‌انتخابات هیات‌رئیسه سال نخست دیدیم که نا‌یب‌رئیس اول و نا‌یب‌رئیس دوم از فراکسیون امید انتخاب شدند که اتفاق مهمی ‌است.
هم‌اکنون تعداد اعضای فراکسیون امید چند نفرند؟ برخی می‌گویند 168 نماینده عضو فراکسیون امید هستند، در مقابل برخی عدد 105 عضو را مطرح می‌کنند که همان تعداد آرای آقای عارف در انتخابات هیات‌رئیسه موقت مجلس است، دیدگاهی نیز عدد 120 یعنی متوسط آرای نامزدهای فراکسیون امید در انتخابات هیات‌رئیسه دائم را ملاک وزن فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی قرار می‌دهد، نظر شما چیست؟
نزدیک 120 نماینده عضو رسمی فراکسیون امید هستند. گذر زمان مسائل را روشن‌تر می‌کند.
هر‌چه زمان می‌گذارد وضع فراکسیون امید به لحاظ تشکیلاتی بهتر می‌شود یا آنکه افت خواهد کرد؟
بهتر می‌شود، برگزاری مرتب جلسات همچون گذشته در دستورکار قرار دارد و فعالیت تشکیلاتی‌اش نیز کم‌کم در مجلس ‌نمود پیدا می‌کند. ضمن آنکه معتقدم در آینده برخی نمایندگان مستقل جذب فراکسیون امید خواهند شد.
یک دیدگاهی وجود دارد مبنی بر اینکه فضای مجلس دهم به‌گونه‌ای است که با گذشت زمان بیشتر، نمایندگان دنبال کار و فعالیت تخصصی خودشان می‌روند و مثل ادوار گذشته مجلس، فراکسیون‌های سیاسی نقش‌آفرینی پررنگی نخواهند داشت، نظر شما چیست؟
اینکه هر نماینده‌ای به‌دنبال فعالیت تخصصی خودش است جای خود دارد ولی فراکسیون امید انسجامش را حفظ کرده و انتخابات هیات‌رئیسه‌اش هم برگزار شد و در آینده نقش خود را ایفا می‌کند. هیاهو کردن که به معنی فعالیت و ایفای نقش فراکسیون نیست. جامعه ما یک مقدار هیجانی است و حرکات هیجانی جذابیت دارد، در صورتی که فراکسیون امید با برنامه به مجلس دهم وارد شد و به‌دنبال پیاده‌سازی این برنامه‌هاست. برنامه فراکسیون امید 126 بند دارد که عمدتا در حوزه اقتصادی تعریف می‌شود. ما برنامه‌ریزی کردیم و هم‌اکنون نماینده‌هایی که از فراکسیون در کمیسیون‌ها هستند، شروع به ایفای نقش در حوزه اجرای برنامه 126 بندی کرده‌اند. ضمن آنکه فراکسیون کار و کارآفرینی نیز در مجلس تشکیل شد و قرار است بیشتر به مسائل اقتصادی بپردازد.
به نظر می‌رسد فراکسیون امید بعد از انتخابات هیات‌رئیسه مجلس دچار یک افتی شد و انتظارات را در حوزه کمیسیون‌ها و قبول‌کردن مدیریت آن نتوانست ایفا کند، چرا؟
نقش ایفا کردن فقط با رئیس‌شدن محقق نمی‌شود. خیلی از اعضای فراکسیون تازه به مجلس راه یافته بودند‌، بنابراین شناخت کافی از هم نداشتند. الان این شناخت پیدا کردن‌ها در حال پررنگ‌شدن است، دوره مجلس نیز یک سال نیست، بلکه ‌چهارسال فعالیت تقنینی و نظارتی دارد.
الان فراکسیون امید به دولت آقای روحانی چطور نگاه می‌کند؟
ما سیاستمان بر مبنای تعامل است و با دولت هم در ارتباط هستیم. بالاخره هماهنگی‌های لازم انجام می‌شود.
هم‌اکنون رابطه فراکسیون امید با دولت دوستانه تعریف می‌شود یا براساس موضوعات نوع نگاه متفاوت خواهد بود؟
فعلا دوستانه است.
اما آقای وکیلی سخنگوی فراکسیون امید به‌دنبال استیضاح آقای ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، آیا این رویکرد با دولت دوستانه تعریف می‌شود؟
آقای وکیلی این موضوع را در فراکسیون مطرح کرد و گفت اگر نظر فراکسیون بر این موضوع نباشد، هیچ کاری انجام نمی‌دهم.
از نگاهی که آقای وکیلی دنبال می‌کرد و بر اجرای دیدگاهش اصرار داشت، بر‌می‌آید که در داخل فراکسیون امید اختلاف وجود دارد، آیا واقعا در فراکسیون امید دو‌دستگی است؟
دو دستگی در فراکسیون امید وجود ندارد. آقای وکیلی در جلسه شورای مرکزی فراکسیون اعلام کرد تابع نظر فراکسیون است. حالا او نظری شخصی داشت. آقای عارف هم در مصاحبه‌ای این مساله را منتفی دانست.
‌نکته‌ای هم درباره آقای عارف مطرح می‌شود چون برخی معتقدند بعد از انتخابات هیات‌رئیسه موقت مجلس، دیگر نقش‌آفرینی که از او در معادلات سیاسی مجلس انتظار می‌رفت به چشم نخورد، چرا؟
همه اعضای فراکسیون امید به زعامت آقای عارف اعتقاد دارند و او این نقش را ایفا خواهد کرد. در این مدت ما مشغول برنامه‌ریزی بودیم.
آقای عارف قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی خیلی سفر رفت و در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف حضور پیدا کرد، شاید می‌توان گفت بیشترین فعالیت سیاسی را او داشت تا اصلاح‌طلبان بتوانند آن نتیجه مطلوب را در انتخابات به دست آورند، آیا بعد از انتخابات هیات‌رئیسه مجلس این روحیه همچنان در آقای عارف به چشم می‌خورد؟
چرا وجود ندارد‌؟ حتما وجود دارد. همین که جلسات فراکسیون را مرتب برگزار می‌کند. وقت می‌گذارد و می‌آید در جلسات شرکت می‌کند، نشان می‌دهد که آقای عارف خط دهنده اصلی فراکسیون امید است.
اینکه گفته می‌شود برخی در فراکسیون امید آقای عارف را قبول نداشتند و دنبال ریاست آقای تابش بر این مجموعه بودند چقدر صحت دارد؟
خیر، این حرف‌ها را دیگران کوک می‌کنند من از اعضای فراکسیون ‌چنین صحبتی را نشنیدم.
انتقادی هم از سوی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اصلاح‌طلب ‌درباره رای اعضای فراکسیون امید به آقای کدخدایی مطرح شد، این انتقادات را وارد می‌دانید؟
فراکسیون امید در این موضوع موضع نگرفت. آقای کدخدایی آمد و صحبت کرد طبعا کسانی که صحبت‌های او را قانع‌کننده دانستند رای مثبت دادند، بنابراین نقدی به تصمیم اعضای فراکسیون امید وارد نیست، بالاخره در مجلس هر نماینده‌ای براساس اطلاعات و شناختی که از موضوعات دارد تصمیم می‌گیرد. ضمن آنکه وقتی نمایندگان در انتخاب محدود هستند کار دیگری جز رای به گزینه‌های موجود نمی‌توانند انجام دهند.
به نظر شما آقای عارف از این به بعد چقدر می‌تواند در لیدری فراکسیون امید موفق عمل کند تا در انتخابات هیات‌رئیسه سال آینده مجلس و کمیسیون‌های تخصصی نتیجه بهتری حاصل شود؟
فکر می‌کنم آقای عارف همیشه لیدری فراکسیون را خواهد داشت و بنابراین خیلی امیدوارم که در آینده وضعیت خیلی بهتر شود.
آقای عارف انتظار داشت که نمایندگان منسوب به جریان اعتدال از ریاست او بر مجلس حمایت کنند و چون این اتفاق نیفتاد به نظر می‌رسد او از آقای روحانی و جریان اعتدال حاکم بر دولت دلگیر است؛ آیا این مساله در نحوه مدیریتش برای اینکه فضای مجلس را به نفع دولت ساماندهی کند تاثیر می‌گذارد؟
ابتدای مجلس به علت شناخت کم نمایندگان از یکدیگر لابی‌گری آن طور که بتواند نظر جمعی قوی ایجاد کند، اتفاق نیفتاد؛ الان کم‌کم دارد قضیه جا می‌افتد. فعلا اختلافی هم بین دولت و فراکسیون وجود ندارد، بنابراین رسانه‌ها نباید دنبال چنین مساله‌ای بگردند.
آقای عارف نگاه انتقادی به دولت نخواهد داشت و طوری فراکسیون امید را مدیریت می‌کند که فضای دوستانه و تعاملی مجلس و دولت تا یک سال آینده حفظ شود؟
فراکسیون امید یک تشکیلات است. در یک تشکیلات رئیس به‌تنهایی تصمیم نمی‌گیرد. آقای عارف اتفاقا دموکرات‌ترین رئیس فراکسیون مجلس محسوب می‌شود چون در جلسات فراکسیون موضوع طرح می‌شود و نظر جمع که مشخص شد همان ملاک قرار می‌گیرد.
برخی می‌گویند این نحوه ترکیب لیست امید که اعتدال و اصلاحات با هم ائتلاف کردند باعث عدم انسجام‌ها در عملکرد فراکسیون امید شد، نظر شما چیست؟
طبیعتا با ردصلاحیت‌هایی که اتفاق افتاد امکان آن وجود نداشت که صد درصد لیست از اصلاح‌طلبان باشند.
این مساله مطرح می‌شود که در تهران نامزدهای اصلاح‌طلبی بودند که تایید صلاحیت شدند اما چون حزب اعتدال و توسعه فشار آورد، آقایان نعمتی و جلالی در لیست امید قرار گرفتند، اگر این اتفاق نمی‌افتاد شرایط مدیریتی در مجلس به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد، نظر شما چیست؟
براساس تعامل با دولت و حزب اعتدال و توسعه این کار انجام شد و این اتفاق‌ها افتاد.
شما به نحوه ترکیب لیست انتقاد دارید یا خیر؟
در زمان محدود بودن گزینه‌ها انتخابی بهتر از این وجود نداشت. این سیاست هم درست بود که ما با اعتدال و توسعه ترکیب شدیم. کاندیدای اعتدال و توسعه در تبریز هم در این لیست بود‌ که همچنان در مرامش ثابت‌قدم ایستاده است.