حرفهای احمدی‌نژاد درمورد جنگ در سوریه نشان می‌دهد که چرا به این جریان انحرافی گفته می شود

علی گنجی : احمدی‌نژاد که به طور ناگهانی به مشهد سفر کرده بود انتظار داشت در این شهر از او به طور ویژه استقبال شود. اما جو عمومی نشان داد خروجی این سفر آنچنان نبود که او و هوادارانش انتظار داشتند. خصوصا اینکه او حرفهایی در باره جنگ با داعش زد که نقطه مهم تفکر انحرافی است.

در اوج اتفاقات و تحولات منطقه و در حالی که رهبرانقلاب از «بیداری اسلامی» سخن می گفت و اهمیتش آنقدر بود که ایشان در نماز جمعه ای در تهران خطبه‌ای به زبان عربی خواندند، جریان موسوم به انحرافی از «بیداری انسانی» دم می‌زدند. حالا احمدی‌نژاد آشکارتر حرفهای خود را بر زبان می‌آورد او گفته: «برخی گفتند این حرف تبلیغاتی بوده است اما شیطان استکبار ورزید و خودش را بالاتر دانست. در حال حاضر چه کسانی الان به خودشان اجازه می‌دهند که سر آدم‌ها را ببرند و فیلم بگیرند؟ کسانی که خودشان را بالاتر می‌دانند. آمریکا خودش را برتر می‌داند و اگر کسی نپذیرد باجنگ به او می‌فهمانند. هرکس نپذیرد مورد تهدید قرار می‌گرفت. کسی می‌تواند بگوید که شیطان کاری را انجام می‌دهد که آمریکا انجام نمی‌دهد؟»

وی می‌افزاید: «الان در منطقه را ببینید. دو طرف درگیری اسلحه از کجا می‌خرند؟ هر دو از نظام سلطه اسلحه خریداری می‌کنند و اصلا خود نظام سلطه این برنامه را ریخته و بالا نشسته و می‌گوید دعوا نکنید! غیر از شیطان چه کسی می‌تواند این کار را آن‌قدر قشنگ انجام دهد؟»

این درحالی بود که چند روز قبل از آن سعید جلیلی در مسجد لولاگر تهران از کسانی گفت که زمان به راه افتادن جنگ سوریه «تردید» داشتند و هنوز هم دارند.

قشنگ انجام دهد؟»

یادآور می‌شود دو طرف درگیری در منطقه مشخص هستند. یک طرف، آمریکا و عربستان و برخی دولت‌های مرتجع و گروه‌های تروریستی مانند داعش و النصره و احرارالشام و... هستند و طرف دیگر، محور مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی و متشکل از سوریه، عراق و حزب‌الله و یمن هستند. آیا محور مقاومت از شیطان بزرگ سلاح می‌خرد یا مغضوب آنهاست؟ واقعیت این است که به دنبال امواج «مقاومت اسلامی» و «بیداری اسلامی» که پیروزی‌های بزرگی با خود داشت، جبهه استکبار به صرافت افتاد به جنگ‌های نیابتی متوسل شود، چراکه خود به شهادت ناکامی‌ها در عراق و افغانستان،‌ توان درگیری مستقیم را نداشت.

برخی از سایت ها و کانال‌های احمدی‌نژادی سعی کردند بر موج این جریان سوار شوند و از او چهره‌ای متفاوت بسازند. به عنوان مثال کانال «نگاهی نو به احمدی نژاد» که اعلام می کند مشغول ترسیم چهره ای واقعی از احمدی‌نژاد است در این باره معتقد بود که باید این وجهه از تفکرات احمدی‌نژاد بیشتر بازتاب داشته باشند. اما با انتشار چند متن انتقادات در این باره بالا گرفت و آنها را وادار کرد که از تبیین این وجهه از احمدی‌نژاد پا پس بکشند.

جریان انحرافی که در ابتدا خود را مجری سیاست‌های نظام معرفی می‌کرد، رفته رفته به مرحله‌ای رسید که در موارد مختلف راه خود را می‌رفت. این همان انحرافی بود که بارها رسانه‌های اصولگرا از آن گفته بودند و اما به گوش رئیس‌دولت های نهم و دهم نرفته بود.