کاظم جلالی درباره نشست دیروز مجلس و دولت گفته: برکات حواشی این نشست‌ها بیشتر از متن آن است

در میانه مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب و درست درهمان روزی که برخی از نمایندگان مجلس خواستار تصویب طرح پایبندی دولت به دستاوردهای هسته‌ای بودند اما به دلایلی که آقای لاریجانی، ملاحظات شورای امنیت نامید این طرح مسکوت ماند، جلسه نشست مشترک دولت و مجلس شب گذشته برگزار شد. بعد از این جلسه برخی از اعضای حاضر درباره آن توضیحاتی را ارائه کردند، اما مهمترین نکته به نظر می‌رسد می‌توان از لابه‌لای گفته‌های کاظم جلالی برداشت کرد. آنجا که از «حواشی پربرکت» این نشست سخن گفته بود.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی درحاشیه ششمین نشست مشترک دولت و مجلس گفت: دو طرف در این نشست‌ها برای ارتباط منطقی به منظور رسیدن به فهم مشترک درباره مسائل کشور و نقشه راه بهتر برای رسیدن به برنامه‌ها تلاش ‌می‌کنند.

سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در این نشست‌ها اصولا طرفین بیشتر به مسائل کلان کشور می پردازند.

وی گفت: وحدت ملی امروز دغدغه همه ماست و درباره مسائل مهم کشور مثل موضوع هسته‌ای باید با وحدت و انسجام بیشتر حرکت کنیم .

نایب رئیس مجلس همچنین تأکید کرد: باید امروز در عرصه‌های کلان اقتصادی به یک فهم مشترک برسیم و با هم در این زمینه گام برداریم.

نشست دولت و مجلس فضای سیاسی را تلطیف می‌کند

یکی از مهمترین مسائل و دغدغه‌های موجود بحث انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی است. برخی از اصولگرایان درباره وحدت و ائتلاف دچار تردید هستند. در این میان مهمترین مساله نزدیک شدن طیف لاریجانی به دولت ارزیابی می‌شود. اگرچه رئیس‌ مجلس خود در جریان این مسائل ورود پیدا نمی‌کند اما رئیس فراکسیون رهروان به عنوان بازوی اجرایی و سیاسی لاریجانی در میان اصولگرایان شناخته می شود. جلالی درباره نشس مشترک دولت و مجلس گفته:‌ »این نشست‌ها اصولاً می‌تواند فضای سیاسی را تلطیف کند و این پیام را بدهد که ما همه در کنار هم هستیم.»

کاظم جلالی در بخش دیگری از حرفهایش که به نظر مهم می‌رسد توضیح می‌دهد که «این گونه نشست‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد و در آن، شرکت‌کنندگان کمتر مباحث جزئی را مطرح می کنند، از طرف دیگر برکات حواشی این نشست‌ها بیشتر از متن آن است.»

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: شرکت کنندگان در این نشست‌ها اعم از رؤسای قوای مقننه و مجریه، نمایندگان و وزرا درباره مسائل کلی صحبت و هر یک مسائل خود را در این نشست‌ها مطرح می کنند.

جلالی البته در مورد برکات این حواشی سخن نگفت اما ادامه داد که شرکت کنندگان در این نشست‌ها در حاشیه، برخی امور را هم پیگیری می کنند که بسیار مهم است.

مذاکره‌کنندگان با اطمینان بیشتری حرکت کنند

سخنگوی دولت هم پس از پایان نشست مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی گفت: با شرایط ویژه‌ای که به وجود آمده است مذاکره‌کنندگان می‌توانند با اطمینان بیشتری برای استیفای حقوق ملی گام بردارند.

محمدباقر نوبخت با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال همدلی و همزبانی به عنوان سرفصل مشترک سخنان رؤسای جمهور و قوه مقننه در نشست مشترک افزود: بر بحث ضروری همدلی برای مقابله با مباحثات اجتماعات و تجمعات و در برابر قدرت‌های بزرگ که علیه ملت ایران تلاش می‌کنند تأکید شد که باید در کنار فرزندان ملت با همدلی و هماهنگی به نحو شایسته‌ای از کسانی که این نبرد دیپلماتیک را در برابر قدرت‌های بزرگ در حال اداره هستند، حمایت کنند.

امیدواریم مسائل را با همدلی و همزبانی حل کنیم

دهقان نماینده و عضو هیئت رئیسه مجلس درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما،‌ با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال همدلی و همزبانی تاکید کرد : امیدواریم دولت و مجلس در حل مسائل با همدلی و همزبانی حرکت کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت:‌ مسئله اقتصادی موضوع هسته ای و ضرورت همدلی و همزبانی در این موضوع از مهمترین محورهای نشست مشترک دولت و مجلس بود.

این نماینده مجلس تاکید کرد :‌نمایندگان در این نشست تقاضاهایی را هم در سطح ملی از دولت دارند که طبیعتاً مخاطب آنها وزرا هستند و نسبت به رسیدگی آنها در این نشست ها اقدام می کند. وی در پایان همچنین تاکید کرد:‌ آنچه که در این نشست بیش از همه مورد توجه بود بحث همدلی و همزبانی بود .

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضرورت نگاه واقع‌بینانه به مسائل کشور را با فرضیات متنوع از ویژگی‌های نشست مشترک دولت و مجلس دانست.

ضرورت نگاه واقع‌بینانه به مسائل کشور

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضرورت نگاه واقع‌بینانه به مسائل کشور را با فرضیات متنوع از ویژگی‌های نشست مشترک دولت و مجلس دانست.

محمدحسین فرهنگی با اشاره به سخنان آقای لاریجانی در نشست مشترک دولت و مجلس گفت: آقای لاریجانی بر استفاده دولت از روش‌های کارآمد نو در حوزه‌های اقتصادی تأکید کرد.

وی افزود: رئیس مجلس در این نشست تأکید ویژه‌ای بر برنامه ششم داشت که باید برنامه‌ریزی درستی در دولت و مجلس صورت بگیرد تا برنامه متفاوتی نسبت به گذشته باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس همچنین گفت: رئیس جمهور هم در این نشست بر رعایت شرایط دولت تأکید کرد که هم‌اکنون در حال مذاکره و درگیر مسائل تحریم و چارچوبی است که دولت به دنبال رسیدن به آنها چه در مذاکرات و چه در بخش های اداره کشور است.