بخش خصوصی کشور حالتی نیمه جان دارد و سیستم های حکومتی باید این بخش را صاحب کار بداند و راه را برای ادامه فعالیت موثر بخش خصوصی در جامعه باز کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش و اهمیت اجرای اصل 44 گفت: بخش خصوصی کشور حالتی نیمه جان دارد و سیستم های حکومتی باید این بخش را صاحب کار بداند و راه را برای ادامه فعالیت موثر بخش خصوصی در جامعه باز کند.

علی لاریجانی در دید ار با رییس و اعضای هیات مدیره جدید اتاق بازرگانی،صنایع و معادن و کشاورزی ایران افزود: ایران کشوری پهناور و با امکانات زیاد است ولی بخش خصوصی کشور متناسب با این امکانات رشد نکرده و این در حالی است که برخی همسایگان که از نظر استعداد و امکانات وضع مطلوبی ندارند با اعتماد به بخش خصوصی توانستند به بازارهای بسیاری از کشورها راه پیدا کنند.

وی با قدردانی از مطالعات صورت گرفته در اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: نتیجه تحقیقات انجام شده نشان می دهد زمینه های رشد بخش خصوصی وجود دارد و مسئولین باید با ایجاد تعامل و همچنین تسهیل فضای کسب و کار هر چه سریعتر زمینه های اجرایی شدن اصل 44 را فراهم کنند.

لاریجانی بر ضرورت قانون گرایی در حوزه های مختلف خصوصا در بخش اقتصادی تاکید کرد و گفت: قانون گرایی از جمله مسایلی است که باید در کشور به آن توجه شود چرا که اینک شاهد آن هستیم که قانون برنامه پنجم تا حدود 50 درصد اجرا شده است و نیمی دیگر از آن اجرا نشد که این موضوع هم ناشی از ضعف در نگارش قانون و هم در اجرای آن بوده است.

رییس مجلس تصریح کرد: نظارت و ساماندهی دو امری است که باید به خود تشکل ها واگذار شود اما قبل از آن باید حسن مسئولیت پذیری تشکل ها افزایش پیدا کند که خدای ناکرده با بروز خطا و یا یک اشتباه و در اثر کم کاری کشور دچار عقب افتادگی نشود.

وی افزود: تنوع رفتارها و کارکردها بگونه ای باید جهت دهی شود که همه از این فکر استقبال کنند که تقویت بخش خصوصی به نفع کشور است و دولت و مجلس در این امر با هم همفکر هستند.

لاریجانی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود متذکر شد: بیشتر مشکلات ما مربوط به سوء مدیریت هاست و بخش کوچکی مربوط به تحریم ها می شود و ما نباید همه مسایلمان را به تحریم مرتبط کنیم،‌زیرا خیلی از این مسایل داخلی ربطی به تحریم ها ندارد و باید بتوانیم اول این دردها را علاج کنیم.

رییس قوه مقننه فساد اداری و ساختاری را از جمله مشکلات بدنه کشور دانست و تصریح کرد: فربه و سنگین بودن ساختار اجرایی کشور مشکل بزرگی است که مانع اجرای سریع و صحیح امور می شود. ما باید بدنه اجرایی چابک داشته باشیم و نظارت را به بخش های مدنی بسپاریم.

وی افزود: استفاده صحیح از منابع از جمله موارد دیگر است که ما درآن ضعف اساسی داریم و دلیل یکی از آنها نبودن طرح جامع آمایش سرزمین است که باعث می شود بسیاری از سرمایه گذاری های بی حاصل و سنگین در مکان های نادرست کلید بخورد و نیمه کار رها شود.

رییس مجلس دو منبع سخت افزاری و نرم افزاری را از سرمایه های مهم کشور دانست و اظهار داشت : اگر کارخانه های ما به عنوان سخت افزاری و نیروهای انسانی مستعد را به عنوان منابع نرم افزاری بکار اندازیم ، بسیاری از مشکلات اقتصادی رفع و ازحالت رکود خارج می شویم.

وی گفت : چرخ های فرومانده در حوزه اقتصاد باید راه اندازی شود و این تنها راه خروج از شرایط موجود در کوتاه مدت است.

لاریجانی طرح های عمرانی نیمه کاره را از دیگر نواقص موجود ذکر کرد و افزود : بسیاری از طرح های کلنگ خورده به دلیل کمبود سرمایه بصورت نیمه کاره رها شده است و اگر اینها به بخش خصوصی سپرده شود خیلی از این طرح ها با موفقیت به اتمام می رسد.البته باید به نوعی این واگذاری ها صورت پذیرد که برای بخش خصوصی هم مفید باشد.

وی گفت : مجلس به دولت اختیار داده که این واگذاری ها انجام گیرد و دولت از این آمپول تقویتی می تواند به خوبی در جهت خروج از رکود اقتصادی استفاده کند.

رییس مجلس همچنین در تذکری به رسانه ها تصریح کرد : در رسانه ها و برخی محافل متاسفانه منفی گرایی باب شده است و این بحث می شود که از فضای مثبت اندیشی دورشویم در حالی که یک مسلمان نباید منفی گرا باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: شرایط کشور واقعا به سوی فضای مثبت در حال حرکت است و برای بسیاری از گره‌ها، راه حل هایی پیدا شده و توافق میان دولت و مجلس وجود دارد و در اکثر مسایل درک متقابلی هست.

لاریجانی شجاعت در کار را نکته ای کلیدی خواند و خاطرنشان کرد : قبول دارم که شرایط منطقه پرتحرک است وتحولاتی در آن رخ داده و خیلی از نیروها در برخی کشورها شکل تهاجمی به خود گرفته اند و امنیت کشورها به مخاطره افتاده است و همین علت تجربه‌های نارس آمریکا در حمله به افغانستان و عراق است که باعث ایجاد گروه‌های تروریستی شد .

وی اظهار داشت: کشورهایی مانند آمریکا نمی‌خواهند با گروه های تروریستی برخورد کنند و بیشتر در فکر مدیریت آن هستند ولی ایران در مبارزه با تروریسم راسخ است و آنرا درعمل نشان داده است.

رییس مجلس درپایان وجود امنیت پایدار در ایران را نقطه قوت کشور دانست که غربی ها بدان اذعان داشتند و آنرا یک آورده مهم دانست که می توان از آن به خوبی استفاده کرد.

در ابتدای این جلسه محسن جلالپور رییس جدید اتاق بازرگانی ایران به همراه اعضای هیئت مدیره به بیان مسائلی چون مدیریت سرمایه گذاری خارجی، فرهنگ اجرای قانون مبارزه با جرایم اقتصادی و فساد اداری و.. پرداختند.