وکلای گولن می‌گویند احتمال برگزاری دادگاهی منصفانه برای موکل‌شان در داخل خاک ترکیه، تقریبا محال است.

وکلای فتح‌الله گولن، چهره برجسته مذهبی و مخالف دولت ترکیه، می‌گویند نگران امنیت جانی او هستند.
به گزارش مثلث آنلاین گولن که زمانی یار و همراه رجب طیب اردوغان بود، سال‌هاست در آمریکا زندگی می‌کند. دولت ترکیه گولن را طراح اصلی کودتای نافرجام ماه گذشته می‌داند.
روز پنجشنبه دادگاهی در استانبول حکم بازداشت فتح‌الله گولن را به اتهام رهبری کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه صادر کرد.
همزمان جمعه پنجم اوت - ۱۵ مرداد در ترکیه حزب حاکم عدالت و توسعه دستور تصفیه درونی اعضای این حزب را که مظنون به ارتباط با فتح الله گولن هستند، صادر کرد.
به گفته خبرگزاری آناتولی ترکیه این حزب در دستورالعملی از تمامی شعبه‌هایش خواسته تا فورا اقدامات لازم را برای تصفیه کسانی که با آقای گولن مرتبط هستند، انجام دهند.
آقای گولن که قویا هرگونه نقش داشتن در کودتای نافرجام (۲۵ تیر) را انکار می‌کند صدور حکم بازداشتش را نمونه‌ای دیگر از اقتدارگرایی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دانسته است. به گفته گولن این حکم نشان می‌دهد نظام قضایی ترکیه از استقلال برخوردار نیست. همزمان دولت اردوغان در حال تهیه مقدمات درخواست استرداد گولن از آمریکاست. اما وکلای گولن می‌گویند احتمال برگزاری دادگاهی منصفانه برای موکل‌شان در داخل خاک ترکیه، تقریبا محال است.
از زمان کودتای نافرجام دو هفته پیش در ترکیه، دولت این کشور هزاران نفر را از ارتش و همچنین دیگر نهادی‌های غیرنظامی و به اتهام حمایت از کودتا اخراج کرده است. ترکیه همچنین خبر از ابطال ۵۰ هزار گذرنامه داده است.
در این میان همچنین ۱۴۲ رسانه در ترکیه توقیف شده و ده‌ها روزنامه‌نگار هم بازداشت شده‌اند. دولت ترکیه سه ماه وضعیت اضطراری در کشور اعلام کرده است. همچنین رئیس‌جمهوری ترکیه روز گذشته گفت که تصمیم به انحلال دانشکده‌های افسری داردو طی لایحه‌ای به پارلمان درخواست خواهد کرد کنترل سازمان اطلاعات و امنیت ملی و همچنین فرماندهی ستاد مشترک ارتش به رئیس‌جمهوری واگذار شود.
اردوغان همچنین به انتقادهای بین‌اللملی از میزان 'سرکوب و برخورد شدید او با متهمان کودتا' توجهی نکرده و در پاسخ به آنها گفته: "سرتان به کار خودتان گرم باشد."
وی حتی چند روز پیش یک ژنرال آمریکایی را هم متهم به حمایت از کودتاچیان کرد.