نظر دولت این است که موضوع مذاکرات طبق اصل 176 قانون اساسی در حوزه شورای عالی امنیت ملی است.

سخنگوی دولت گفت: علت موضع مخالف دولت با مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای مغایرت این مصوبه با اصل ۱۷۶ قانون اساسی است.


محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود افزود: نظر دولت این است که موضوع مذاکرات طبق اصل 176 قانون اساسی در حوزه شورای عالی امنیت ملی است و هر آنچه در این خصوص باید صورت بگیرد با نظارت این شوراست.

وی گفت: از مجلس که در راستای حمایت از مذاکره کنندگان و تقویت جایگاه آنان در برابر شش قدرت جهانی این مصوبه را تهیه کردند تشکر می کنم.

نوبخت افزود: اما همچنانکه گفته شد طبق قانون اساسی، این موضوع نه در حوزه مجلس است و نه در حوزه دولت، بلکه در حوزه شورای عالی امنیت ملی است.

وی ادامه داد: این موضوع ممکن است آثار خاصی در اذهان عمومی ایجاد کند.

نوبخت در پاسخ به این سؤال که آیا دولت گزارش مذاکرات را به مجلس می دهد، گفت: دولت حتما این کار را انجام می دهد و علاوه بر آن به همه مراجع قانونی و ملت شریف گزارش می دهیم اما این بحث پیچیده، بحث کف خیابان و کوچه و بازار نیست.

وی افزود: اینکه نمی توانیم برخی از سؤالات را جواب بدهیم دلیلش آن است که بتوانیم در مذاکرات امکان هرگونه انعطاف، مانور و تاکتیکی را داشته باشیم.

سخنگوی دولت گفت: رشد اقتصادی ۳ درصدی برای سال ۱۳۹۳ مطلوب ما نیست و فقط از این جهت برای ما اهمیت دارد که توانستیم از رشد منفی اقتصاد به رشد مثبت برسیم.

محمدباقر نوبخت افزود: امیدواریم برای سال 94 بتوانیم به رشد اقتصادی مطلوبی دست پیدا کنیم که به خروج از رکود منجر شود و دستاوردی مورد توجه باشد.

وی گفت: رشد 3 درصدی اقتصاد برای سال 93 تاثیر قابل توجهی برای ایجاد رفاه ملموس در جامعه نداشته است وفقط از آن جهت که توانستیم رشد منفی اقتصاد را به رشد مثبت برسانیم برای ما قابل اهمیت بوده است.

نوبخت با اشاره به اینکه طبق برنامه پنجم توسعه باید سالانه متوسط 8 درصد رشد اقتصادی داشته باشیم، افزود: باید باتوجه به شرایط سخت تحریم خود را برای رشد بالاتر اقتصادی آماده کنیم.

وی در ادامه درخصوص کاهش قیمت سی ان جی گفت: از آنجا که سفرها درماه های تابستان به اوج خود می رسد و 3 میلیون و 400 هزار سواری و 3000 اتوبوس از سی ان جی استفاده می کنند تصمیم گرفتیم برای کاهش هزینه سوخت این مصرف کنندگان قیمت سی ان جی را از 600 به 500 تومان کاهش دهیم.

سخنگوی دولت ابرازامیدواری کرد بتوان در سیاست هایی سی ان جی را جایگزین سوخت های دیگر کرد.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: تعداد پروازهای عبوری از آسمان کشور در سال 93 نسبت به سال نود و دو 53 درصد رشد داشته است.

محمدباقر نوبخت درباره اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش حمل و نقل وزارت راه و شهر سازی افزود: بر همین اساس تعداد پروازهای عبوری از آسمان کشور در دو سال قبل 178685پرواز بود که در سال 93 به 272581 پرواز رسید.

وی همچنین گفت: تعداد نشست و برخاست هواپیماها نیز در سال 93 به 345 هزار فروند و پذیرش 43 میلیون مسافر در فرودگاه‌های کشور رسید که نسبت به سال 92 به ترتیب رشد 5 و 10 درصدی داشته است.

وی تصریح کرد: میزان جابه‌جایی بار هوایی نیز در سال گذشته 440هزار تن بود که نسبت به سال قبل از آن 13 و نیم درصد رشد داشت.

سخنگوی دولت درباره رشد ترانزیت در بخش نفت نیز گفت: تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی در بندرهای کشور از 139میلیون تن در سال 92 به 146 میلیون تن در سال 93 رسید که رشد آن 5 درصد است.

وی افزود: تعداد واگن های بارگیری شده راه آهن در سال نود و دو، 518 هزار دستگاه بود که در سال 1393 به 555 هزار دستگاه رسید.

نوبخت گفت: ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی از شبکه راه آهن در سال نود و دو، 494 هزار تن بود که در سال 93 نیز با 61 درصد رشد به 796 هزار و 972 تن رسید.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این ارقام و رشدها از نظر دولت مطلوب نیست اما در شرایطی به آن دست یافتیم که زورگویان و قدرت‌های بزرگ به زعم خودشان تلاش کردند تا با اعمال تحریم های فلج کننده سد راه پیشرفت کشور شوند.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: میزان صادرات ما در سال 1392 ، سی و یک میلیارد و 332 میلیون دلار بود و ما این صادرات غیرنفتی را به 49 میلیارد و 709 میلیون دلار رساندیم یعنی 31 میلیارد را به 49 میلیارد دلار افزایش دادیم و این نیز در راستای اقتصاد مقاومتی است که توسعه صادرات داشته باشیم.

نوبخت در توضیحی درباره افزایش بیش از 93 درصدی واردات در دو سال فعالیت دولت یازدهم نسبت به هشت سال قبل از آن که یکی از رسانه‌ها اعلام کرده بود افزود: من تردید ندارم این رسانه اطلاع نداشته است که به چه ترتیب باید این را محاسبه کند.

نوبخت گفت: واردات و صادرات ما ارزی است و قیمت برابری ارز و دلار در گذشته رقم حدود هزار تومان بود و در سال 92 که دولت یازدهم فعالیت های خود را آغاز کرد قیمت دلار حد 1226 تومان بود.

وی افزود: در دو سال گذشته 2477 تومان، 2650 تومان و 2850 تومان که اکنون است که ارقام نسبت به گذشته دو برابر شده است.

سخنگوی دولت گفت: البته برای مقایسه ارزی مناسب می دانم با گزارش رسمی این مقایسه را انجام بدهم تا آن القای شبهه ریالی برطرف شود.

وی افزود: البته ما قصد معطوف شدن به گذشته را نداریم اینقدر مشکلات کشور زیاد است که ما همه وقت خود را باید برای رفع این مشکلات و تحریم ها صرف کنیم اینکه از این دست مطالب گفته شود یعنی اینکه دوباره ما را به گذشته معطوف می کند ما در صدد بودیم در گزارش صد روزه به آینده نگاه کنیم اما انگار مسائل گذشته را نیز باید دولت حاضر پاسخگو باشد.

نوبخت گفت: در سال 1393 میزان واردات کشور بالغ بر 52 میلیارد و 477 میلیون دلار و صادرات نیز در این سال 49 میلیارد و 709 میلیون دلار بود.

وی افزود: واردات در سال 92 ، چهل و نه میلیارد و 422 میلیون دلار و صادرات نیز در این سال 31 میلیارد و 332 میلیون دلار بود.

نوبخت ادامه داد: پس می بینید که واردات ما از 49 میلیارد دلار به 52 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است که حدود 3 میلیارد دلار افزایش را طی این سال نشان می دهد.

وی ادامه داد: ما برای اینکه ذخایر راهبردی کشور را در این شرایط تحریم در راستای اقتصاد مقاومتی زیاد کنیم، 3 میلیارد دلار اجازه مقام معظم رهبری را برای استفاده از صندوق توسعه ملی به منظور واردات کالاهای راهبردی برخوردار شدیم.

نوبخت ادامه داد: داشتن به‌ویژه گندم در کشور و پر بودن ذخایر که ما اکنون بیش از 6 ماه ذخایر گندممان را به عنوان یک کالای راهبردی اضافه کردیم و این برای کشور ما که در شرایط تحریم قرار دارد و تهدیدها هست یک کار بسیار ضروری بود که ما انجام دادیم.

وی افزود: جمع واردات ما در سال‌های 92 و 93 مجموعاً 101 میلیارد و 899 میلیون دلار است.

نوبخت گفت: آن رسانه اعلام کرد که این دو سال دولت یازدهم به اندازه کل هشت سال دولت‌های نهم و دهم واردات انجام داده است.

وی افزود: در سال 91 میزان واردات 50 میلیارد و 451 میلیون دلار بود در سال 90 میزان واردات 61 میلیارد و 787 میلیون دلار بود که اگر این دو تا را جمع ببندیم بیش از دو سال اخیر است.