علی لاریجانی گفته: در مسأله هسته‌ای اگر همه نظام وفاق نداشتند این مسأله قابل حل نبود

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در مسأله هسته‌ای اگر همه نظام وفاق نداشتند این مسأله قابل حل نبود اما ما توانستیم با ایستادگی بر خواسته مشروع به دانش هسته‌ای دست پیدا کنیم.

به گزارش مثلث آنلاین، علی لاریجانی طی سخنانی در سی و سومین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور با اشاره به اینکه مسأله هسته‌ای، یک مسأله بغرنجی شده بود،‌ گفت: از یک طرف فشارهای بین‌المللی ملت ایران را به سطوح آورده بود و از طرف دیگری ایستادگی بر خواسته مشروع موجب شد که ایران به دانش هسته‌ای دست پیدا کند. در واقع اگر همه نظام در این مسأله وفاق نداشتند قابل حل نبود.

وی در ادامه اظهار کرد: وفاق ملی بر روی یک موضوع ما را به نتیجه می‌رساند و ما در مسأله هسته‌ای هم چنین وفاقی وجود داشت تا ایران توانمند شود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مشکلات متعددی که در آموزش و پرورش وجود دارد، گفت: به نظر می‌رسد اگر در سطح ملی یک، دو و یا سه موضوع به عنوان اولویت تعیین شوند و همه در آن وفاق داشته باشند قابل حل خواهد بود. لذا پیشنهاد می‌کنم آموزش و پرورش هم چند اولویت را در نظر بگیرد و در برنامه پنج‌ساله ششم هم این موضوعات را پیگیری کند. در واقع وفاق بر روی موضوعات اولویت‌دار مسائل را حل می‌کند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه امروزه مسائل آموزش و پرورش جزو مسائل امنیت ملی کشورها شناخته می‌شود، گفت: بیش از سه دهه تلاش پس از انقلاب اسلامی تجربیات خوبی را انباشته کرده و انصافاً هم وزارت آموزش و پرورش در این سال‌ها توانسته است مسیر معقولی را پیگیری کند.

وی در ادامه بیان کرد: اکنون در آستانه تدوین و تصویب برنامه ششم قرار داریم و می‌بایست موضوعات مرتبط با آینده آموزش و پرورش در پنج سال آینده مدنظر قرار گیرد. انتظار می‌رود که نتایج حاصل از این اجلاس بتواند مفید و موثر باشد و در برنامه ششم توسعه هم دنبال شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر سند تحول بنیادین مبنای کار در آموزش و پرورش قرار گرفته است که در آن موضوعات متنوع و عمیقی وجود دارد و آنچه هم که در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد نشان از این دارد که این سند از یک پختگی برخوردار است اما برای پیشبرد کارهای بزر بهتر است که چند هدف انتخاب شوند و همه استعدادها متمرکز گردند تا کارها پیش برود اما اگر هدف‌ها متکثر شد مساوی این است که هدف‌گذاری انجام نشده است و در این شرایط نمی‌توان نتیجه گرفت.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در چند سال اخیر و زمانی هم که دولت جدید سر کار آمد وضعیت تورم شدید بود، لذا اولویت اصلی را در نظام بر این گذاشتند که تورم کنترل شود. دولت، مجلس و همه بخش‌ها نیز به این مسأله تمرکز کردند و اکنون بعد از سه سال احساس می شود که رشد تورم کاهش یافته است. در نتیجه وقتی یک اولویت انتخاب شد و همه در سطح ملی بر آن تمرکز کردند به نتیجه می‌رسد.

لاریجانی افزود: اما این مسأله به این معنی نیست که وضعیت اقتصاد خوب است. ما در وضعیت اقتصادی با چالش‌هایی مواجه هستیم که باید آن را حل کنیم. در مورد تورم نیز همه مسئولین بر این موضوع تمرکز کرده‌اند تا کاهش پیدا کند و چون همه وفاق ملی در آن داشتند به نتیجه رسید.