بسیار مصرورم که امروز می توانم گزارشی از عملکرد وزارت آموزش و پرورش در 22 ماه اخیر به وکلای ملت ارائه کنم.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه استراتژی اصلی ما در وزارتخانه کیفیت بخشی مبتنی بر عدالت آموزشی است گفت: آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک دولت و ملت است.
علی اصغر فانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 3 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح استیضاحش ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان برای نمایندگان گفت: بسیار مصرورم که امروز می توانم گزارشی از عملکرد وزارت آموزش و پرورش در 22 ماه اخیر به وکلای ملت ارائه کنم.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان، مربیان، همکاران فرهنگی و دست اندرکاران آموزش و پرورش ستون فقرات آموزش و پرورش هستند افزود: اهمیت آموزش و پرورش با توجه به فرمایشات بزرگان در این رابطه بر کسی پوشیده نیست.
وی ادامه داد:‌ آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک دولت و ملت است و به تعبیر مقام معظم رهبری آموزش و پرورش 40 میلیون مخاطب مستقیم دارد که 13 میلیون آن دانش آموز، 26 میلیون با اولیاء و یک میلیون فرهنگیان هستند البته به تعبیر دیگر می توانیم بگوییم که مخاطبان آموزش وپرورش همه جامعه هستند.

فانی گفت: ‌آموزش و پرورش با 105 هزار مدرسه در 752 منطقه آموزشی با داشتن بیش از 13 میلیون دانش آموز و یک میلیون همکار فرهنگی بزرگترین نهاد کشور است و در همه جای کشور حضور دارند و در طی 22 ماه اخیر حداکثر تلاش را همکاران من از معلمان، مدیران و مسئولان آموزش و پرورش و همچنین همکاران ما در ستاد وزارتخانه در سراسر کشور داشته اند.
وی با بیان اینکه در رابطه با اقتصاد آموزش پرورش باید به مواردی اشاره کرد افزود: آموزش و پرورش یک نهاد سرمایه ای است نه هزینه ای و سهم بودجه آموزش و پرورش درسال های 92، 93 و 94 از بودجه کل کشور به ترتیب 9.1 درصد، 10.7 درصد و 11.2 درصد است و این نشان می دهد که در این 22 ماه اخیر سهم آموزش و پرورش ازبودجه دولت 2.1 درصد رشد داشته است و این نشان دهنده این است که آموزش و پرورش تلاش کرده سهم خود را از بودجه عمومی کشور افزایش دهد که البته عنایت دولت نیز در این رابطه بی اثرنبوده است.
وزیر آموزش و پرورش گفت:‌ نمایندگان می دانند که هر 0.1 درصد از بودجه دولت رقم قابل توجهی بوده و آموزش و پرورش توانسته دراین مدت 22 ماه سهم خود را از بودجه دولت 2.1 درصد افزایش دهد. رشد بودجه آموزش و پرورش در فاصله سال های 92، 93 و 94 از 5.3 درصد رشد در سال 92 به 24.1 درصد درسال 94 افزایش داشته و این غیر از هزار و 350 میلیارد تومانی است که دولت برای اجرای رتبه بندی مصوب کرده و اضافات را که مجلس در تصویب بودجه داشته است.
وی ادامه داد:‌ آموزش و پرورش استراتژی هایی را اعلام کرده و بنده نیز در حین رأی اعتمادعرض کردم که آموزش و پرورش استراتژی خود را کیفیت بخشی اعلام می کند و سیاست های پنجگانه را مطرح کرده است.
فانی گفت:‌ در سند تحول بنیادی استراتژی اصلی کیفیت بخشی مبتنی برعدالت آموزشی است، سیاست های پنجگانه اعلامی وزارت آموزش و پرورش عبارتند از ساماندهی و بهسازی منابع انسانی، توسعه مشارکت، ارتقاء مدیریت آموزشگاهی، اجرای تدریجی بودجه ریزی عملیاتی و اصلاح نظام مدیریت و برنامه ریزی با تأکید بر تمرکززدایی است.
وزیر گفت: سال گذشته در دیدار با مقام معظم رهبری درخواست شد نقشه راه سند تحول آموزش و پرورش تهیه شود که وزارت آموزش توانست این مطالبه مقام معظم رهبری را اسفند سال گذشته تهیه و به اتمام برساند که نسخه‌ای از آن را در اختیار رئیس جلسه قرار می‌دهیم.
فانی با بیان اینکه این نقشه اجرای سند راه تحول آموزش نحوه تنظیم برنامه ششم توسعه در زمینه آموزش و پرورش را مشخص می‌کند ادامه داد: خوشبختانه توانستیم سال گذشته 40 راهکار از 131 راهکار سند تحول را در قالب 99 برنامه در وزارت آموزش و پرورش اجرا کنیم.
وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: بر این اساس در راستای انسداد بی‌سوادی موفق شدیم تعداد دانش آموزان تحت آموزش را از 97.4 درصد در سال تحصیلی 91-90 به 98.5 درصد در سال جاری برسانیم.
این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به اینکه این وزارتخانه تحت پوشش عدالت آموزشی را در دستور کار دارد، گفت: ما در کشور 110 مدرسه تک دانش آموزه داریم یعنی یک مدرسه برای یک دانش آموز. همچنین 4 هزار و هشتصد مدرسه در کشور داریم که زیر 5 دانش آموز در آن تحصیل می‌کنند بنابراین دولت و وزارت آموزش و پرورش در تامین آموزش و اجرای عدالت آموزشی‌ هزینه‌های بالایی پرداخت می‌کنند.
وی تاکید کرد:‌ در شورای عالی آموزش 2 موضوع کلاس‌های چند پایه و مدارس عشایری مصوباتی داشتیم، همچنین توانستیم در دوره متوسطه 1 دانش آموزان تحت پوشش را از 87 درصد به 94.3 درصد افزایش دهیم و نیز در دوره متوسطه 2 دانش آموزان تحت پوشش از 76 درصد به 82.24 درصد افزایش پیدا کرد.
فانی با یادآوری قولی که به مجلس در روز رأی اعتماد داده بود، گفت: سیاست بعدی و قولی که به مجلس داده بودیم ساماندهی نیروهای انسانی بود باید بگویم امسال در جشنواره بهره‌وری در کشور وزارت آموزش و پرورش به عنوان دستگاه برتر شناخته و لوح تقدیر دریافت کرده است.
این عضو کابینه روحانی ادامه داد: باید این نکته را عرض کنم که به طبع بهسازی و ساماندهی نیروهای انسانی توانستیم بیش از هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در بودجه سالانه داشته باشیم که از کنار این صرفه‌جویی اقداماتی را برای فرهنگیان و افزایش کیفیت بخشی به آموزش انجام داده‌ایم.
وی توضیح داد:‌ در سال گذشته توانستیم اجرای مرخصی زایمان بانوان فرهنگی از 6 ماه به 9 ماه افزایش دهیم، یادآور می‌شوم که این مصوبه مجلس سه سال پیش قانونی شده بود. ما همچینن توانستیم بعد از 4 سال قانون خدمات کشوری در زمینه حق شغل فرهنگیان را اجرا و امتیاز آنها را از 800 به 1500 افزایش دهیم.
به گفته وزیر آموزش و پرورش این وزارتخانه موفق شد برقراری فوق العاده شغل که 5 سال از مصوبه آن می‌‌گذرد را اجرایی کند.
فانی با اشاره به مسئله فرهنگیان و بازنشستگان در زمینه حق رتبه گفت: در رابطه با همکاران فرهنگی و بازنشستگان باید گفت توانستیم حق رتبه خبره و عالی 100 هزار بازنشسته را بعد از پیگیر‌های نمایندگان و سازمان مدیریت اجرا کنیم.
وزیر آموزش در ادامه توضیح داد: تعلیم و تربیت نیروهای جدید را در دستور کار داریم و بر این اساس 64 هزار دانش آموز معلم مشغول به تحصیل هستند، همچنین برنامه راهبردی فرهنگیان را تدوین و نسبت به سرفصل دروس را بازنگری کردیم و نسبت به تدوین جامع منابع انسانی اقدام کنیم.
وی با اشاره به جلسه غیر علنی هفته گذشته مجلس گفت: به نظر می‌رسد باید در ادامه فعالیت آموزشی کمیته‌ای که در جلسه غیرعلنی مطرح شد را برگزار کنیم تا راهکارهای معیشتی فرهنگیان، مراحل رتبه‌بندی، بیمه فرهنگیان و بازنگری در قوانین برای اجرای سند تحول را به عنوان زیر بنای برنامه ششم در دستور کار قرار گیرد.
فانی تاکید کرد: نیاز داریم منابع مالی اصلاح و نسبت به بازسازی 35 درصد فضاهای آموزشی اقداماتی صورت گیرد. تحقق درآمدهای آموزش و پرورش و همچینن تبدیل به احسن کردن فضاهای آموزشی در دستور کار قرار گیرد.