در انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌طور گسترده علیه لیست امید تبلیغ شد که انگلیسی است که این مساله اثر کاملا مثبتی روی جهت‌دهی مردم در اقبال به لیست امید داشت، در انتخابات شورای شهر نیز هرچه حرکات غیرمنطقی بیشتر شود به ضرر دوستان اصولگرا تمام میشود

کمتر از 9 ماه به انتخابات شوراهای اسلامی شهر‌و‌روستا باقی است. اصلاح‌طلبان چه برنامه‌ای برای این رقابت دارند؟
کمیته‌ای با مسئولیت آقای دکتر نجفی از طرف آقای خاتمی مأمور شد و این کمیته دارد روی ضوابط و معیارهای نمایندگان مردم در شورای شهر کار می‌کند. هنوز تصمیم جدی گرفته نشده‌ و تا جایی که اطلاع دارم با لیست منسجم و واحد در انتخابات حضور پیدا خواهیم کرد.
الان بحث آغاز کار مجدد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مطرح است، بالاخره شورای عالی سیاستگذاری درباره انتخابات شوراهای اسلامی شهر‌و‌روستا تصمیم‌گیر است یا کمیته‌ای که زیر‌نظر دکتر نجفی کار می‌کند؟
آن کمیته ضوابط را آماده می‌کند در اختیار شورای عالی سیاستگذاری قرار می‌دهد، شورای عالی سیاستگذاری همان‌طور که در انتخابات مجلس عمل کرد در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ورود می‌کند و اصلاح‌طلبان با برنامه منسجم و واحد در صحنه رقابت حضور خواهند یافت.
شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برای شوراهای سراسر کشور برنامه تدوین می‌کند یا فقط تمرکزش را روی شهر تهران می‌گذارد؟
همان روال مجلس دنبال خواهد شد، یعنی یکسری شوراهای استانی تشکیل می‌شود و شوراهای استانی مستقلند، در مواردی که اختلاف‌نظری باشد شورای عالی سیاستگذاری دخالت می‌کند.
چرا از همان ابتدا شورای عالی سیاستگذاری مسئول تدوین ضوابط و معیارها برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نشد؟
اصلا فرقی نمی‌کند، چون کار زیر‌مجموعه شورا انجام خواهد شد. افراد‌ حاضر در کمیته هم اکثرا عضو شورای عالی سیاستگذاری هستند.
منظور از تعریف ضوابط برای انتخابات شوراهای شهر‌و‌‌روستا چیست؟ آیا فاکتورهایی همچون سن، تخصص، تجربه کاری و مسائلی از این دست را می‌خواهند مشخص کنند؟
معیارها، تخصص، چارچوب کلیات برنامه برای شوراها و مجموعه و نیازهای لازم درباره اصلاح قانون تعیین می‌شود. در واقع بیشتر بحث روی کلیات بود، درباره جزئیات قطعا شورای عالی سیاستگذاری ورود خواهد کرد و مثل مجلس که برنامه منسجمی ‌را برای لیست امید مشخص و از نامزدهای انتخاباتی میثاق‌نامه دریافت کردند، همان روال را ملاک عمل در انتخابات شوراها قرار می‌دهد.
بحث انتخابات ریاست‌جمهوری نیز قطعا همان ستادی که از طرف آقای رئیس‌جمهور مأمور شود که احتمالا مسئولیتش با آقای دکتر نجفی است ذیل آن ما فعالیت‌های خودمان را انجام خواهیم داد.
به‌ بحث میثاق‌نامه اشاره کردید، اما برخی افراد مثل آقایان نعمتی و جلالی که در لیست امید بودند و از حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات راهی مجلس شدند بعدا گفتند ما میثاق‌نامه‌ای را امضا نکردیم، این یک معیار جدید برای قرار گرفتن نامزدها در لیست شوراها‌ست؟
این آقایان که به نام‌های آنها اشاره شد به‌عنوان سهمیه آقای لاریجانی در لیست امید اضافه شدند. ما در آمار کلی که از لیست امید اعلام شد دوستان را به‌عنوان نامزدهای اصلی خودمان نداشتیم، فقط از آنها در انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت کردیم همان‌طور که از آقای لاریجانی حمایت کردیم. بله آنها میثاق‌نامه را امضا نکردند.
برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر‌و‌روستا چطور آیا با جریان آقای لاریجانی ائتلافی می‌کنید یا خیر؟
بستگی به شرایط روز دارد. شورای عالی سیاستگذاری تصمیم می‌گیرد. هنوز صحبتی انجام نشده است. انشاءالله وقتی تصمیم گرفته شد‌، سخنگوی شورا اعلام می‌کند.
اما خیلی‌ها ناخشنود بودند از اتفاقی که سر انتخابات هیات‌رئیسه مجلس افتاد، می‌گفتند ما در ترکیب ائتلافی که داریم بازنگری می‌کنیم، به نظر شما ضرورتی به بازنگری در ائتلاف اصلاح‌طلبان با جریان آقای لاریجانی وجود دارد یا خیر؟
مساله‌ای که در انتخابات مجلس شورای اسلامی مهم بود پیشگیری از حضور افراد رادیکال ‌بود که فضای سیاسی کشور را متشنج کرده بودند. اصلا حضور در انتخابات جنبه ایجابی نداشت بلکه بیشتر جنبه سلبی داشت.
انشاءالله بحث انتخابات شوراها قطعا با برنامه منسجم‌تر و اهداف مشخصی خواهد بود که انشاءالله شورای عالی سیاستگذاری روی آن کار خواهد کرد که هنوز اقدامی ‌درباره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا انجام نشده است.
ترکیب شورای شهر تهران برای دوره بعد چند نفر خواهد شد؟
تغییراتی که مجلس در قانون داده است تعداد اعضای شورای شهر تهران در دوره بعد 21 نفر است، اگر تا زمان انتخابات سال 96 این قانون بازنگری شود یا لایحه دولت برسد این تعداد به 70 تا 80 نفر افزایش پیدا می‌کند اما اگر اتفاقی نیفتد طبق قانون، دوره پنجم شورای شهر تهران 21 عضو خواهد داشت.
با‌توجه به ترکیب 21 نفره همه 13 عضو فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر چهارم در لیست دوره پنجم قرار می‌گیرند؟
نمی‌دانم باید معیارها مشخص شود بعد براساس آن معیارها افراد را ارزیابی کنند پس از طی این مراحل است که معلوم خواهد شد چه کسانی هستند و چه کسانی در لیست انتخابات شورای شهر تهران نخواهند بود.
به‌نظر شما اتفاقی که در شورای شهر چهارم تهران سر موضوع خانم راستگو پیش آمد یا در انتخابات مجلس آقایان کاظم جلالی و نعمتی به اهداف لیست امید پایبند نماندند و در انتخابات هیات‌رئیسه مجلس به ریاست آقای لاریجانی رای دادند، در انتخابات شورای شهر پنجم تکرار می‌شود یا خیر؟ به عبارت بهتر آیا میثاق‌نامه برای نامزدها مشخص می‌کند که گزینه اصلاح‌طلبان برای تصدی عنوان شهردار یا ریاست شورای شهر چه کسی است و همه متعهد می‌شوند به او رای دهند؟
تا انتخابات حزبی نشود و لیست‌ها منبعث از یک برنامه مشخص نباشد این اتفاق همیشه محتمل است، حتی در کشورهای توسعه‌یافته که احزاب با هویت حضور پیدا می‌کنند این رفتارهای شخصی اتفاق می‌افتد، حالا فردی در قالب یک لیست رای می‌آورد وقتی ورود به مجلس پیدا کرد از آن لیست انصراف می‌دهد یا پس از آن به صورت مستقل عمل می‌کند یا به جریان مقابل می‌پیوندد.
اینها بستگی به رفتار شخصی دارد و تاثیراتش نیز مستقیم روی خود اشخاص اثر خواهد گذاشت، قطعا کاری که در شورای شهر دنبال خواهد شد با برنامه خواهد بود که برنامه شامل انتخاب شهردار هم می‌شود و به احتمال زیاد میثاق‌نامه‌ای نیز تنظیم و از نامزدها تعهد گرفته خواهد شد.
با‌توجه به اینکه چهره‌های اصلاح‌طلب کارت ورود به انتخابات مجلس شورای اسلامی را نگرفتند، آیا احتمال دارد که برای شورای شهر اصلاح‌طلبان چهره‌های خودشان را وارد کنند؟
به‌هرصورت انتخابات شوراها انتخابات پرشور و حضور همه جریانات سیاسی در آن جدی‌تر از مجلس خواهد بود.
یعنی به نظر شما هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان چهره‌های قوی‌تری را نسبت به دوره قبل وارد کارزار انتخابات شورای شهر تهران می‌کنند؟
احتمالا بله این طور است.
پیش‌بینی خودتان چیست؟ فکر می‌کنید چقدر شانس پیروزی وجود دارد؟ آیا انتظار دارید همچون انتخابات مجلس که لیست امید 30 بر هیچ رقابت را در تهران از اصولگراها برد، در انتخابات شورای شهر تهران نیز 21 بر هیچ اصلاح‌طلبان پیروز شوند؟
بیش از 70 تا 75 درصد مردم اصلاح‌طلبند و به مبانی اصلاح‌طلبی پایبندند. اگر در انتخابات شوراهای شهر‌و‌روستا و ریاست‌جمهوری حضور مردم پای صندوق‌های رای جدی باشد همان اتفاقی که در انتخابات مجلس افتاد در انتخابات شوراها قابل تکرار است.
اما به‌نظر می‌رسد فضای انتخابات مجلس شورای اسلامی با انتخابات شورای شهر در تهران متفاوت باشد، در مجلس سه دوره متوالی هفتم، هشتم و نهم اکثریت قریب به اتفاق نامزدهای اصولگرا از حوزه انتخابیه تهران به مجلس راه‌یافتند اما در دوره دهم مردم یک رای سلبی به لیست اصولگرایان دادند و خواستند فرصتی هم به اصلاح‌طلبان بدهند، این وضعیت متفاوت از شورای شهر است که نزدیک به 10 سال ترکیبی از نمایندگان اصلاح‌طلب و اصولگرا در آن حضور دارند و حتی هم‌اکنون یک فراکسیون قوی اصلاح‌طلبان در شورای شهر فعالیت می‌کند. با در نظر گرفتن این مقدمه بفرمایید آیا همچنان شکل‌گیری یک رای سلبی به جناح رقیب را در انتخابات شورای شهر پنجم انتظار دارید؟
من معتقدم خاطره وقایع دولت‌های نهم و دهم و شورای دوم و سوم از ذهن مردم پاک نشده است بنابراین رای سلبی به‌طور قطع و یقین خواهد بود، رای ایجابی نیز قطعا به برنامه کاربردی‌تر، منسجم‌تر و قوی‌تر داده می‌شود.
وضعیت جناح رقیب خود را چطور می‌بینید؟ هم‌اکنون آقایان قالیباف،‌ احمدی‌نژاد و گروه‌های مختلف اصولگرا برای انتخابات شورای‌شهر تهران برنامه دارند، آیا اصولگرایان در قالب یک لیست پا به میدان رقابت با اصلاح‌طلبان می‌گذارند؟
آنچه شواهد و قرائن نشان می‌دهد بعید می‌دانم آنها به انسجام و یکدستی برسند. البته برای کل کشور دو لیست قوی منتسب به دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا می‌تواند مفیدتر باشد. چون مجبور می‌شوند با برنامه و چهره‌های شاخص‌تر وارد انتخابات شوند که این مساله به کارآمدی بیشتر شورای شهر می‌انجامد.
از آنجا که شما معتقدید جناح رقیب اصلاحات چند‌لیستی خواهد بود، پس می‌توان گفت رقابت دو‌قطبی را در انتخابات شورای شهر تهران شاهد نخواهیم بود؟
از نظر شخصی و جریانی اگر اصولگرایان متکثر بیایند به نفع ما‌ست اما منافع کلان کشور در این است که دو لیست منسجم اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با هم رقابت کنند چون نتیجه بهتری برای کشور خواهد داشت.
اصلاح‌طلبان چطور؟ آنها به چه شکل وارد صحنه می‌شوند؟
ما نیز با یک لیست واحد خواهیم آمد.
انشقاقی در ائتلاف اعتدال و اصلاحات برای انتخابات شوراها رخ نخواهد داد؟
به‌هرصورت مجموعه اصلاح‌طلبان مورد بحث است، لیست اصلاحات با احتمال قریب به یقین یک لیست واحد خواهد بود.
صحبتی درباره باقی ماندن اصلاح‌طلبان با اعتدالیون وجود دارد یا خیر؟
هنوز جلسات شورای عالی سیاستگذاری درباره انتخابات شورای شهر و روستا تشکیل نشده است. بیشتر بحث مجلس بود حالا قرار است موضوع جلسات جدی‌تر درباره انتخابات شوراها باشد.
به‌نظر شما سایه انتخابات شورای شهر روی انتخابات ریاست‌جمهوری می‌افتد یا برعکس می‌شود، معادلات انتخابات ریاست‌جمهوری بر انتخابات شورای شهر تاثیر می‌گذارد؟
با توجه به حضور آقای روحانی در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری و اینکه رقیب جدی برای او نمی‌بینیم، احساسم این است که انتخابات شورای شهر به‌خصوص در کلانشهرها پرشورتر از انتخابات ریاست‌جمهوری‌خواهد بود.
حالا نسبی است. انتخابات شورای شهر دوره چهارم کاملا تحت تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری قرار گرفت اما این دفعه چون آقای روحانی حضور دارد و پایگاه توده‌ای و رای بالایی برای او پیش‌بینی می‌کنیم احساسم این است که انتخابات شوراها خیلی جدی‌تر از دوره چهارم خواهد بود.
بعضی‌ها این را قبول ندارند و می‌گویند سال 92 با وجودی که آقای روحانی رئیس‌جمهور شد اما اصلاح‌طلبان در شورای شهر جناح اقلیت را تشکیل دادند بنابراین در انتخابات سال 96 همین ترکیب فعلی با تغییرات جزیی تکرار خواهد شد، نظر شما چیست؟
خیر، انتخابات شوراها جدی خواهد بود و فعلا بحثی است که ما با یک لیست کامل و جامع حضور پیدا می‌کنیم) حالا بحث ائتلاف ‌با حزب اعتدال و توسعه یا اعتدالیون موضوع بعدی است که هنوز صحبتی روی آن نشده است.
از صحبت‌های شما و سایر اصلاح‌طلبان این طور احساس می‌شود که بیشتر تمرکز خود را روی انتخابات شورای شهر و گرفتن کرسی مدیریت شهری گذاشتید تا انتخابات ریاست‌جمهوری، این برداشت را قبول دارید؟
خیر، انتخابات ریاست‌جمهوری قطعا رها نشده است. اینکه بحثی نداریم علتش آن است که کاندیدای ما آقای روحانی است مگر اینکه خودشان نیایند که این هم بعید است چون ستادشان را هم دارد مشخص می‌کند و آقای نجفی مسئول ستاد انتخابات آقای روحانی است. بحثی روی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نیست چون تفاهم‌کلی روی حمایت از آقای روحانی است و معتقدیم او می‌تواند در جهت حل‌و‌فصل مشکلات کشور اقدامات موثری را انجام دهد.
اینکه آقای نجفی مشترک رئیس کمیته اصلاح‌طلبان برای تعیین ضوابط نامزدهای انتخابات شوراها و رئیس ستاد انتخابات آقای روحانی شده است چه پیامی‌ دارد؟ آیا نگاه حزب کارگزاران در نحوه ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات شوراها غالب خواهد بود؟
خیر، صحبتی در شورای مشاوران آقای خاتمی از یک سال پیش مطرح بود تا اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها حضور برنامه‌ای پررنگی داشته باشد، در ترکیب کمیته هم همه دوستان تاثیرگذار در گروه‌های اصلاح‌طلب حاضر بودند. ضمن آنکه این انسجام به‌طور جدی در مجموعه اصلاح‌طلبان وجود دارد، کار جمعی را در دستور کار داریم و این کار جمعی را به‌طور جدی دنبال خواهیم کرد.
آقای هاشمی چه نقشی در این حوزه ایفا خواهد کرد؟
آقای هاشمی اگر توصیه‌ای بخواهند داشته باشند در چارچوب کمک به وحدت اصلاح‌طلبان خواهد بود.
بعد از انتخابات شورای شهر چهارم آقایان مهرعلیزاده و محسن هاشمی گزینه‌های اصلاح‌طلبان برای قرار گرفتن در جایگاه شهردار تهران بودند، آیا در دوره پنجم شورای شهر هم گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران همین آقایان هستند؟
معلوم نیست. دوستان الان دارند روی تدوین برنامه کار می‌کنند، برنامه که مشخص شد درباره اولویت‌بندی نامزدها متناسب با برنامه و شرایط تصمیم‌گیری می‌شود. همان‌طور که الان نمی‌دانیم چه کسانی درون لیست شوراهای اصلاح‌طلبان قرار می‌گیرند قطعا روی نامزدهای شهرداری امکان اظهارنظر نیست.
آیا اصلاح‌طلبان لیست انتخابات شورای شهر تهران را همراه با شهردار مطلوب خود اعلام می‌کنند؟
معلوم نیست. کمیته‌ای که از طرف شورای عالی برای این کار مأمور می‌شود مشخص می‌کند.
زمان تصمیم‌گیری مشخص است؟
خیر، فکر می‌کنم از هفته دوم شهریور جلسات شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برقرار شود و سه کمیته تدوین برنامه، استان‌ها و تعیین نامزدها شکل می‌گیرد و کار خود را آغاز می‌کنند.
آقای عطریانفر جایی گفته که امیدوار است شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم یکدست اصلاح‌طلب نشود چون پیروزی قاطع طرف پیروز را متوهم می‌کند، نظر شما چیست؟
من هم معتقدم جریان یکدست خوب نیست. همه گروه‌ها متناسب با ظرفیت و پایگاه مردمی‌که دارند حق دارند‌ در شورای شهر حضور داشته باشند.
یعنی اگر شورای شهر پنجم یکدست اصلاح‌طلب شود، تجربه شورای شهر اول تکرار نمی‌شود؟
به نظرم شورای شهر اول بسیار موفق‌ بود...
اما آن‌قدر بین اعضای شورای شهر اختلاف سلیقه به وجود آمد که منحل شد؟
خیر، اگر هدفمند و درون چارچوب باشد وضعیت با دهه هفتاد خیلی تفاوت کرده است. هم اصلاح‌طلبانی که امروز در صحنه هستند نگاه‌شان هدفمندتر شده و هم دوستان اصولگرا رفتارشان عوض شده است. باید تلاش کنیم رقابت منطقی و در چارچوب برنامه باشد. شورای اول موفق بود و قانونگذاری موثری انجام داد. هرچه الان به لحاظ زیرساختی در شورای شهر داریم محصول عملکرد شورای شهر اول است. شورای شهر دوم و سوم جز کارهای روزمره اقدام دیگری را انجام ندادند. شورای شهر چهارم نیز با وجود حضور پررنگ‌تر اصلاح‌طلبان ولی مدیریت به عهده دوستان اصولگرا‌ست و همان کارنامه ناموفق شورای دوم و سوم در مدیریت شورا کاملا تکرار شد، قطعا اگر دوستان اصولگرا برنامه داشتند و با هدف می‌آمدند و قبل از ورود مشخص می‌کردند در طول چهار سال چه اهدافی را دنبال خواهند کرد وضعیت بهتری حاصل می‌شد.
ما به‌هر‌حال برنامه داشتیم و در چارچوب برنامه اعلامی ‌سعی کردیم عمل کنیم ولی خب تعداد آرا در تصمیم‌سازی‌های شورا تعیین‌کننده است و ما اکثریت نداشتیم. در کل معتقدم شورای اول موفق بود و با حضور چهره‌های مختلف ‌در شورای شهر نه تنها مخالف نیستیم بلکه استقبال می‌کنیم چون وجود تضارب آرا در شورای شهر سازنده است.
آیا به‌نظر شما بازگشت رسمی اصلاح‌طلبان به قدرت از شورای شهر و شهرداری اتفاق خواهد افتاد؟ چون در انتخابات ریاست‌جمهوری اصلاح‌طلبان می‌گویند ما کاندیدای اصلاح‌طلب اختصاصی نداشتیم، در مجلس شورای اسلامی نیز هدف‌مان جلوگیری از ورود تندروهای جریان رقیب به خانه ملت بود، حالا در شورای شهر این اتفاق می‌افتد که اصلاح‌طلبان قبول کنند و بپذیرند که اولین رکن اجرایی و تصمیم‌گیری را در اختیار گرفتند؟
به‌هر صورت ما معتقدیم که رفتار اصلاح‌طلبان توأم با برنامه است. همان‌طور که 70 درصد مردم اصلاح‌طلب هستند و بخش قابل‌توجهی از شخصیت‌ها و اندیشمندان جامعه در این حوزه قرار دارند، قطعا هر‌جا در اختیار اصلاح‌طلبان قرار بگیرد با تحول و نوآوری در کارها و برنامه‌ها آثار مثبتش نمایان خواهد شد.
شورای شهر پنجم اگر در اختیار اصلاح‌طلبان قرار بگیرد رابطه خودش را با دولت چه طور تعریف می‌کند؟
همان رفتاری که امروز با دولت داریم ادامه پیدا می‌کند، یعنی اگر مدیریت شورای شهر و شهرداری به‌طور کامل در اختیار اصلاح‌طلبان قرار بگیرد انتقاد منصفانه از ضعف‌های دولت و کمک جدی به پیشبرد برنامه دولت از اهداف ما در شورای شهر پنجم خواهد بود.
اگر تبلیغات منفی علیه لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر تهران صورت بگیرد به نفع یا به ضرر شما می‌شود؟
در انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌طور گسترده علیه لیست امید تبلیغ شد که لیست غیر اصولگرا انگلیسی است و اثر کاملا مثبتی روی جهت‌دهی مردم در اقبال به لیست امید داشت.
هرچه حرکات غیرمنطقی بیشتر شود به ضرر دوستان اصولگرا تمام خواهد شد. این حرکات غیرمنطقی نیز از سوی افراد و گروهای رادیکال صورت می‌گیرد تا این نیروها طرد نشوند و امکان حضور افراد معتدل و معتقد و هدفمند در جریان اصولگرایی فراهم نیاید‌تاثیرات حرکات غیرمنطقی ‌جناح مقابل می‌تواند به ضرر جریان اصولگرا تمام شود و این قطعا به نفع ما
خواهد بود.