تازه‌ترین خبر این است که محمدعلی نجفی ماموریت مهمی برای ساماندهی اصلاح‌طلبان در این انتخابات برعهده گرفته؛ فردی که از او به‌عنوان گزینه جناح چپ برای شهرداری آینده یاد می‌شود

اصلاح‌طلبان آرام و ‌بی‌صدا راه تصاحب «بهشت» را جست‌وجو می‌کنند و آنچنان که برخی اخبار درگوشی حکایت دارد جلسات متعددی در این مورد برگزار شده و هماهنگی‌های زیادی صورت گرفته است. یک خبر مهمتر هم این است که برخی می‌گویند پیغام‌هایی از خیابان یاسر به پاستور رفته است برای یک معامله سیاسی. حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری در ازای حمایت حسن روحانی از فهرست اصلاح‌طلبان در شورای شهر. یک لیست دو‌طرفه که یک طرفش عکس روحانی و آرم حمایت اصلاح‌طلبان است و آن طرف دیگرش نام 21 عضو شورای شهر به همراه حمایت از حسن روحانی.

ماموریت ویژه آقای دکتر
همین چند ماه پیش بود که روزنامه اعتماد نوشت: «بر‌اساس آخرین اخبار هیاتی به ریاست محمد‌علی نجفی از سوی شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات موظف شده تا ضمن بررسی وضعیت انتخابات شورای شهر نتایج فعالیت‌های خود را به‌طور مستمر در اختیار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان قرار دهد. همچنین بر این اساس پیشنهاد حضور محمدعلی نجفی و محمد حقانی، عضو فعلی شورای شهر تهران در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان داده شده است. باتوجه به احتمال بالای حضور این دو چهره سیاسی در شورای عالی سیاستگذاری تغییرات اندکی در ترکیب اعضا به وجود خواهد آمد که تمامی ‌آنها با نظر نهایی رئیس دولت اصلاحات انجام می‌شود.» حالا در اظهارنظری جدید در این مورد احمد حکیمی‌پور، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر، درباره مسئولیت محمدعلی نجفی در کارگروه اصلاح‌طلبان برای انتخابات شوراها گفته است: «کار‌گروه نجفی حدود دو ماه پیش تعیین شد تا در یک بازه زمانی نحوه ورود اصلاح‌طلبان به شوراها را برنامه‌ریزی کند و طرحش را پیشنهاد دهد. این کارگروه همچنین مسائلی که مبتلابه انتخابات شوراهاست از جمله شاخص کاندیداهای انتخابات شورای شهر، برنامه اصلاح‌طلبان در مدیریت شهری و مشکلات در زمینه قانونی و راهکارهای آن را در این حوزه‌ها، بررسی کارشناسی کرده و گزارش آن را به نهادهای تصمیم‌گیر اصلاح‌طلب می‌دهد. این کارگروه تقریبا در مراحل آخر کار است و امیدوارم نجفی در یک مصاحبه نتیجه را به اطلاع عموم برساند.»
عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا نجفی مسئول ستاد اصلاح‌طلبان برای انتخابات شوراها شده یا خیر، گفته است: «هنوز ستادی تشکیل نشده است. این کمیته نحوه ورود اصلاح‌طلبان به شوراها را برنامه‌ریزی می‌کند و نهادهای تصمیم‌گیر در جبهه اصلاحات، تصمیم نهایی را خواهند گرفت. نجفی باتوجه به تجربه و وجاهتی که در مجموعه اصلاح‌طلبان دارد و سابقه شش ساله حضور در شورای شهر، می‌تواند کمک مناسبی در این زمینه به اصلاح‌طلبان کند. من از این منظر که تسلط بر موضوع دارد، وی را فرد جامعی می‌دانم.»
اما تازه‌ترین خبرها حکایت از آن دارد که محمد‌علی نجفی قرار است نقش دیگری را در جناح اصلاحات ایفا کند.
علی صوفی با اعلام این خبر که ماموریت محمدعلی نجفی در شورای عالی سیاستگذاری پایان یافت، اظهار داشت: «در مورد ماموریتی که به آقای نجفی داده شد مقداری خلط مبحث شد. ماموریتی که رئیس دولت اصلاحات در جلسه شورای مشورتی به آقای نجفی داد درراستای بررسی طرح ساختاری شوراهای شهر و روستا بوده است و رئیس دولت اصلاحات در جلسه دوشنبه شب اعلام کرد که این ماموریت پایان یافته است. صرفا همین وظیفه بوده است.»
جلسه در حضور رئیس دولت اصلاحات و در دفتر ایشان بوده است. بنا‌بر نتیجه این جلسه شورای‌عالی سیاستگذاری به کار خود ادامه خواهد داد ولی در مورد ترکیب شورا و تعدادی از اعضای آن بنا شد بعدا تصمیم‌گیری شود و کار‌گروهی روی این موضوع کار کند و ترکیبش را مشخص کند. اصل شورا با آن ماهیت و رسالتی که درباره انتخابات داشت ادامه خواهد یافت. نهادی به نام شورای عالی سیاستگذاری برای ساماندهی امور انتخابات به کارش ادامه خواهد داد.
عضو شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بیان داشت: «ما نواقصی را مطرح نکردیم. برخی دوستان از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نواقصی را برشمردند که بیشتر معطوف به ترکیب شورای عالی بود و دربرگیرنده اصل شورا نبود. کمیته‌ای که به بررسی اصلاح ساختار‌ها و ترکیب شورای عالی می‌پردازد از دل همان اعضای شورای عالی سیاستگذاری انتخاب خواهد شد. آقای عارف همچنان از نظر آقای خاتمی جایگاه خود را خواهد داشت. به هر حال این باید با یک پروسه دموکراتیک تصمیم‌گیری شود. این مساله به نظر شخص آقای عارف هم بستگی دارد که بخواهد نقش خود را به چه صورت ادامه دهد. لیکن احتمال اینکه ریاست شورای عالی را به عهده نداشته باشند، کم و بعید است. اصلاح‌طلبان باتوجه به جمیع شرایطی که در کشور حاکم است ‌ترجیح می‌دهند به صورت جبهه‌ای حرکت کنند و زمینه برای فعالیت احزاب فراهم نیست. بنابراین فعالیت حزبی برای اصلاح‌طلبان با ‌محدودیت‌ها و چالش‌های جدی مواجه است. از همین رو احزاب توانسته‌اند آن‌چنان که باید فراگیر شوند و جبهه اصلاح‌طلبان را تحت پوشش قرار دهند. احزاب بزرگی که الان وجود دارند نتوانسته‌اند نقش مهمی‌ را در سیاست‌ورزی‌ها و در بزنگاه‌های انتخاباتی داشته باشند. شرایط به‌گونه‌ای است که اجازه نمی‌دهند احزاب به چنین وضعیتی برسند. رفتارهایی که گذشته با احزاب شده این مساله را نشان می‌دهد. از طرفی زمینه و بستر لازم برای احزاب فراگیر نیز وجود ندارد. حزب فراگیر اصلاح‌طلب احتمالا محدودیت‌های زیادی را باید تحمل کند که از انرژی حرکت اصلاح‌طلبان می‌کاهد. حتی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که احزاب را ساماندهی کرد نتوانست فراگیر باشد و آقای خاتمی ناچار شد شورای عالی سیاستگذاری را به‌وجود آورد. بنابراین موانع پیش روی حزب فراگیر اصلاح‌طلب زیاد است و فعلا شدنی نیست.»

جلسات مخفی؟
سایت پارس‌نیوز هفته گذشته یک گزارش در مورد فعالیت‌های اصلاح‌طلبان برای شورای شهر منتشر کرد. این سایت نوشت: «اصلاح‌طلبان این روزها فعالیت جدی را با هدف انتخابات سال آینده شورای شهر تهران شروع کرده‌اند. اصلاح‌طلبان با برگزاری جلسات متعدد محفلی در منزل یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب، به‌شدت در حال برنامه‌ریزی برای انتخابات سال 96 شورای شهر هستند.
این چهره اصلاح‌طلب که از سوی خاتمی مامور پروژه به سرانجام رساندن اصلاح‌طلبان در شورای شهر96 است، اخیرا طرح نهایی اصلاح‌طلبان را برای تایید به محمد خاتمی ارائه کرده است.
طرح اصلاح‌طلبان که طبق برخی اخبار بعضی از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز بر آن تاکید ویژه‌ای داشته‌اند؛ حضور مستقل اصلاح‌طلبان در انتخابات است. در این طرح تاکید شده که اصلاح‌طلبان باید مستقل از حامیان دولت در انتخابات شورای شهر تهران حضور پیدا کنند. این جریان معتقد است که برچسب حمایت از دولت به اصلاح‌طلبان نباید بخورد و باتوجه به وضعیت نامناسب دولت در حوزه‌های معیشتی مردم صلاح نیست ائتلافی با جریان دولت داشت. گفته می‌شود یکی از مشاورین حسن روحانی با شنیدن این قسمت از طرح اصلاح‌طلبان بسیار برآشفته است و به (م.ج) پیغام داده که عدم ائتلاف با دولت در انتخابات شورای شهر 96 برای اصلاح‌طلبان گران تمام خواهد شد. این گزارش می‌افزاید: «اصلاح‌طلبان در این طرح مقرر شده که در ایام باقی مانده تا انتخابات برخی چهره‌های مردمی ‌اصلاح‌طلبان و بعضی از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر همانند مسجدجامعی با حضور گسترده و پیوسته در مناطق مختلف تهران به‌ویژه مناطقی که احتمال ریزش آرای اصلاح‌طلبان است با مردم به صورت چهره به چهره ارتباط‌گیری کنند. حتی یکی از اصلاح‌طلبان حاضر در جلسات فوق‌الذکر(م.ح) مدل ارتباط گیری با مردم به سبک احمدی‌نژاد در دوران شهرداری را داده است! گفتنی است برخی اعضای اصلاح‌طلب دولت این طرح اصلاح‌طلبان را بسیار پسندیده‌اند و حتی وعده برخی کمک‌های مادی و معنوی را به آنها داده‌اند.»

چه کسی گزینه شهرداری است؟
در میان گمانه‌زنی‌ها در مورد تصمیمات اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر و تحولات بعد از آن سیاست افکار نیوز نوشته است: «شنیده‌ها حاکی از آن است اصلاح‌طلبان که این روزها به‌شدت به‌دنبال انتخابات شورای شهر سال 96 هستند محمدعلی نجفی عضو کارگزاران را قرار است به‌عنوان کاندیدای شهرداری تهران معرفی کنند.اصلاح‌طلبان معتقدند انتخابات شورای شهر 96 از جهاتی بسیار مهمتر از انتخابات ریاست‌جمهوری 96 است چه اینکه از رهگذر این انتخابات است که می‌توان سرمایه اجتماعی کسب شده را برای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 ذخیره کرد.به همین دلیل اصلاح‌طلبان با اجماع روی روحانی در انتخابات 96 به‌دنبال کسب پیروزی و اکثریت آرا در انتخابات شورای شهر 96 هستند که از این طریق بتوانند شهرداری تهران را که به گفته آنها به اندازه یک دولت قدرت دارد را در اختیار بگیرند. گفتنی است که محمدعلی نجفی عضو حزب کارگزاران است که ریاست ستاد انتخاباتی روحانی برای سال 96 و همچنین ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان برای شورای شهر را به‌عهده خواهد داشت.»

خداحافظی با عارف
هر چقدر که نام محمد‌علی نجفی در میان اصلاح‌طلبان پررنگ می‌شود نام محمد‌رضا عارف هم به موازاتش کم‌رنگ‌تر می‌شود. بر همین اساس است که این روزها از سوی محافل اصلاح‌طلب شنیده می‌شود: «شورای عالی سیاستگذاری انتخابات اصلاح‌طلبان با تصمیم شورای مشورتی خاتمی قرار شده است که با تغییراتی برای انتخابات سال ۹۶ همچنان فعال بماند. با توجه به مشغله محمدرضا عارف در ریاست فراکسیون امید مجلس، به نظر می‌رسد یکی از تغییرات شورای عالی برای انتخابات جدید، انتخاب رئیسی جدید برای آن است. محمدعلی نجفی که ریاست کمیته انتخابات شوراها را در سال ۹۲ برعهده داشته و برای انتخابات سال ۹۶ نیز این مسئولیت را بر عهده دارد، از محتمل‌ترین گزینه‌های ریاست شورای عالی سیاستگذاری انتخابات آتی است.»
به نظر می‌رسد تا اینجای کار زور طیف راست اصلاحات به طیف چپ چربیده و آنها ‌بی‌سر و صدا در حال حذف محمد‌رضا عارف هستند. اگر اوضاع به همین نحو پیش برود پیش‌بینی تحلیلگرانی که می‌گفتند محمد رضا عارف نقش خود را برای اصلاح‌طلبان ایفا کرده و آنها دیگر برای او چندان نقشی قائل نیستند تحقق یافته است. گویا زمان بازنشستگی عارف فرا‌رسیده است. حالا محمد‌علی نجفی به جای او آمده است.

بحران کاهش اعضا
یک نکته که حتما اصلاح‌طلبان را با محدودیت‌ها وسختی‌هایی مواجه خواهد ساخت کاهش 10 نفره اعضای شوراست. بر‌اساس طرحی که مجلس در سال گذشته آن را تصویب کرد در مورد شهر تهران، پیش از این تعداد اعضای اصلی شورای شهر ۳۱ عضو و تعداد اعضای علی البدل هم ۱۲ عضو بود که حالا این تعداد با مصوبه مجلس و تایید شورای نگهبان به ۲۱ عضو اصلی و ۱۱ عضو علی‌البدل کاهش یافته است. این یعنی اینکه لابی‌های سیاسی بسیار افزایش خواهد یافت و افراد زیادی از اصلاح‌طلبان شانس حضور در شورا را نخواهند داشت.