جامعه روحانیت مبارز کمیته انتخابات خود را تشکیل داده است . همزمان گروه های اصولگرا نیز اعلام کرده اند مانند ادوار قبل می خواهند جامعتین را محور وحدت خود قرار دهند

بازار سیاست ایران داغ شده است؛ همه به تکاپو افتاده‌اند. انتخابات تازه در راه است؛ چه کسانی رقیب روحانی خواهند شد و مهمتر از همه اینکه آیا رقبای او توانایی شکست رئیس‌جمهور مستقر را دارند؟
بدون‌شک باید رقیب اصلی حسن روحانی را در جناح اصولگرا جست‌وجو کرد؛ آنجا که راستگرایان ایرانی مشغول رصد اوضاع هستند تا در نهایت برای انتخابات اردیبهشت ماه تصمیم بگیرند. نکته اما این است که اکنون در جناح اصولگرا یک تفکر واحد برای انتخابات حاکم نیست و سلیقه‌ها در این مورد متعدد و متفاوت است. چه اینکه حتی بخشی از جناح به حمایت از حسن روحانی نیز تمایل دارد.
در این میان همیشه این‌طور بوده است که اصولگرایان با مراجعه به شیخوخیت و روحانیت تلاش کرده هم‌محوری برای وحدت داشته باشند و هم محلی برای داوری. یکی از مهمترین تشکل‌هایی که همیشه محور وحدت اصولگرایان بوده جامعه روحانیت مبارز است. حالا مساله مهم این است که جامعه روحانیت‌مبارز چه نظری درباره انتخابات خواهد داشت. این سوال آنجا اهمیت می‌یابد که اولا گروه‌های اصولگرا اعلام کرده‌اند مانند ادوار قبلی جامعه روحانیت را به‌عنوان محور داوری و وحدت قبول دارند و ثانیا اظهارنظر برخی اعضا و دبیرکل نشان از آن دارد که عقاید متفاوتی در این تشکل روحانی درباره انتخابات وجود دارد. برای تحلیل اوضاع باید تحولات چند وقت اخیر را مرور کرده و سپس با کنار هم قرار دادن مواضع اعضا به پیش‌بینی تحولات پیش رو پرداخت.

روحانی؛ چالش بزرگ
نکته این است که در جامعه روحانیت مبارز بحث بر سر این است که برخی اعضا تمایل دارند از حسن روحانی در انتخابات حمایت شود. در همین راستا هم هست که حتی حامیان می‌خواهند نقش افراد مخالف او را در تصمیم‌گیری‌ها کم‌رنگ کنند. در این مورد اظهارات غلامرضا مصباحی‌مقدم بسیار قابل توجه است. او که سخنگوی جامعه روحانیت مبارز است از اولین اصولگرایانی بوده که شفاف گفته است می‌توان از حسن روحانی حمایت کرد و در این باره تمایلاتی هم وجود دارد. او گفته بود: «این‌طور نیست که شرایط آقای روحانی شرایطی باشد که مورد اقبال اصولگرایان قرار نگیرد و محتمل است مجموعه اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری از ایشان حمایت کند و اگر گزینه بهتری نداشته باشیم، حتما وارد گفت‌وگو با ایشان خواهیم شد. من این موضوع را نفی نمی‌کنم.»
او البته در فاز دیگری از تاکتیک سیاست‌ورزی‌اش برای انتخابات سال 96 تلاش کرده بگوید در جامعه روحانیت مبارز تمایلی برای مشورت با آیت‌الله مصباح‌یزدی وجود ندارد. او گفته بود: «بنای جامعه روحانیت ورود به انتخابات است؛ در صورتی که جامعه مدرسین هم قبول کند، مشترکا همکاری می‌کنیم؛ بیشتر از این دنبال چیزی نیستیم. خودم هم کاندیدا نیستم و هنوز وارد مصادیق نشدیم. آنچه گفتید در مورد شرط آیت‌الله مصباح‌یزدی، مربوط به دوره گذشته است. در دوره جدید نه چنین چیزی داریم، نه اینکه از جامعه روحانیت بنای مشورت با ایشان را داریم، دوره قبل هم ایشان به میدان نیامد.»
هم‌راستا با این تاکتیک غلامرضا مصباحی‌مقدم، نامه‌نیوز رسانه نزدیک به مصطفی پورمحمدی که از اعضای جامعه روحانیت است، نوشت: «اصولگرایان سنتی به مدیریت آیات یزدی و موحدی‌کرمانی سعی می‌کنند بهترین مسیر را برای آینده سیاسی خود انتخاب کنند. آنها در اولین گام آیت‌الله مصباح‌یزدی را از دایره وحدت خارج کردند. با رفتن مصباح‌یزدی طیف نزدیک به او یعنی پایداری‌ها نیز از صحنه خارج می‌شوند. اصولگرایان به دلیل خاطره منفی از ائتلاف با پایداری‌ها در انتخابات مجلس دهم تصمیم گرفتند مسیر خود را از تندروهای اصولگرا جدا کنند.»
اما نکته مهم این است که موحدی‌کرمانی که اکنون دبیرکل جامعه روحانیت مبارز است نگاه دیگری به صحنه سیاست دارد. باید مواضع او را مرور کرد و آنگاه به تحلیل مساله پرداخت. برای مثال او درباره سخنان مصباحی‌مقدم در خصوص احتمال حمایت از حسن روحانی و باقی مواضع در این مورد گفته است: «ایشان حرف‌‌های خودشان را می‌زنند و مواضع جامعه روحانیت، مطلبی است که من به‌عنوان دبیرکل می‌گویم.» وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مصباحی‌مقدم مبنی بر عدم مشورت این تشکل با آیت‌الله مصباح، گفت: «آیت‌الله مصباح‌یزدی شخصیتی بسیار بزرگوار و محترم برای ما هستند و هر وقت لازم باشد، بنده و جامعه روحانیت از ایشان مشورت خواهیم گرفت.»
اما مصباحی‌مقدم گفت: «ما در حال رایزنی و برنامه‌ریزی‌های جدیدی هستیم که زمان جلسات جامعه روحانیت مبارز را تغییر دهیم و به زمان دیگری موکول کنیم. بدون‌شک تغییر زمان جلسات جامعه روحانیت مبارز به حضور آقای روحانی در این جلسات کمک بسیاری خواهد کرد. این مساله با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نیز مطرح شده و ایشان ابراز علاقه‌مندی کردند که در این جلسات حضور پیدا کنند. ایشان در پاسخ به ما عنوان کردند که بنده آمادگی دارم میزبان اعضای جامعه روحانیت مبارز در دفتر خودم باشم و برخی جلسات را در دفتر بنده برگزار کنیم. در نتیجه آیت‌الله هاشمی برای حضور در جلسات جامعه روحانیت مبارز اعلام آمادگی کامل کرده‌اند. در حال حاضر ما در حال رایزنی با اعضای جامعه روحانیت مبارز هستیم که در یک جلسه خدمت آیت‌الله هاشمی در دفتر کارشان برسیم. بنده به‌عنوان سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به صورت کامل با برگزاری جلسه جامعه روحانیت مبارز با حضور آیت‌الله هاشمی موافق هستم. آیت‌الله هاشمی و آقای روحانی از استوانه‌های جامعه روحانیت مبارز بوده‌اند و همچنان از شخصیت‌های برجسته این تشکل به شمار می‌روند.» آیت‌الله موحدی‌کرمانی درباره خبر یک روزنامه اصلاح‌طلب که به نقل از سخنگوی جامعه روحانیت مبارز از پیشنهاد هاشمی‌رفسنجانی برای برگزاری جلسات جامعه روحانیت در دفتر وی و موافقت مصباحی‌مقدم با این موضوع، گفت: «به هیچ عنوان چنین چیزی ممکن نیست.» دبیرکل جامعه روحانیت همچنین درباره اظهارات مصباحی‌مقدم مبنی بر حمایت احتمالی این تشکل از حسن روحانی، گفت: «چنین چیزی اصلا مطرح نبوده و نیست و قبلا هم گفته بودم که چنین اقدامی ‌بسیار بعید است.»
در ادامه این تحولات سخنگوی جامعه روحانیت مبارز طرح ادعاهای مربوط به اختلاف نظر وی با آیت‌الله موحدی کرمانی را شیطنت‌های رسانه‌ای دانست. غلامرضا مصباحی‌مقدم با اشاره به طرح ادعایی مبنی بر وجود اختلاف نظر میان وی و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز اظهار کرد: «من در تماسی تلفنی درباره این موضوع با آیت‌الله موحدی‌کرمانی به گفت‌‌وگو پرداختم و به ایشان گفتم که برخی از رسانه‌ها مشغول انتشار اخباری هستند که دیدگاه هر دو نفر ما در این موضوع بر آن بود که چنین کارهایی جزو شیطنت‌های رسانه‌ای است و مصلحت نیست که به آن دامن بزنیم. در جلسه جامعه روحانیت هم آیت‌الله موحدی‌کرمانی به من اظهار لطف و از مصاحبه‌های اخیرم تشکر کردند.»

تشکیل کمیته انتخابات
به هر حال فعلا مهمترین خبر این است که کمیته انتخابات جامعه روحانیت مبارز تهران تشکیل شده است. مصباحی‌مقدم این خبر را تایید کرده و از انتخاب موحدی‌کرمانی به‌عنوان مسئول این کمیته هم خبر داده است. او با اشاره به آخرین جلسه شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز عنوان کرده است: «در این جلسه با رای‌گیری اعضا، آیت‌الله موحدی‌کرمانی به‌عنوان مسئول کمیته انتخابات جامعه روحانیت مبارز انتخاب شد. این کمیته کار خود را آغاز کرده است و دارای هشت عضو است. تمام فعالیت‌های جامعه روحانیت مبارز مربوط به انتخابات آینده زیر نظر این کمیته انجام خواهد شد. سخنگوی جامعه روحانیت مبارز یادآور شد: «بر این اساس علاوه بر آیت‌الله موحدی‌کرمانی، بنده، آقای ابوترابی‌فرد، تقوی، پورمحمدی، معزی، ناصحی و مردی نیز دیگر اعضای کمیته انتخابات جامعه روحانیت مبارز هستند.»

کدام گرایش غلبه می‌کند؟
حالا برای اینکه دقیقا مشخص شود در جامعه روحانیت چه می‌گذرد باید به این تشکل از زاویه اعضا و گرایش‌ها و اتفاقات و گمانه‌های جدید بر‌اساس همین مواضع پرداخت. در حال حاضر اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت‌مبارز را آیات و حجج اسلام محمد یزدی، علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی، محمد امامی ‌کاشانی، محمد‌علی موحدی‌کرمانی، محسن مجتهد شبستری، سید‌علی اکبر غیوری، نمازی، سید‌هاشم حمیدی همدانی، محمد‌علی تسخیری، علی اکبر ناطق نوری، حسن روحانی، سید‌رضا تقوی، سید‌محسن هزاوه‌ای، عبدالمقیم ناصحی، سید‌احمد علم‌الهدی، سید‌رضا اکرمی، غلامرضا مصباحی‌‌مقدم، حسین ابراهیمی، محمدتقی عبدوس، سید‌مهدی طباطبایی، احمد سالک، رضا مطلبی، سید‌ابراهیم رئیسی‌السادات، جعفر جوادی شجونی، محسن کازرونی، سید‌محمد ابوترابی‌فرد، عبدالحسین معزی، احمد مروی و مصطفی پورمحمدی تشکیل می‌دهند. بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی جامعه روحانیت مبارز با هدف افزایش گستره و فعالیت‌های آن شش عضو جدید را به بدنه مرکزی این تشکل روحانی ــ سیاسی اضافه کردند. حجج اسلام سید‌جمال‌الدین دین‌پرور مدیر بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه، محمدتقی رهبر امام جمعه اصفهان، منتظری دادستان کل کشور، محمدی‌عراقی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری و آل‌هاشم امام‌جمعه تبریز و محسن قمی‌ نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری به‌عنوان اعضای جدید به این جامعه پیوستند.

حلقه 4 نفره
نکته این است که میان این اعضا مصطفی پورمحمدی، غلامرضا مصباحی‌مقدم، سید‌رضا اکرمی ‌مشخصا از حامیان حسن روحانی و مایل به ادامه نامزدی او هستند. برای مثال سیدرضا اکرمی ‌گفته است: «روحانی قطعا در انتخابات ۹۶ کاندیدا می‌شود و گزینه‌های دیگر با کاندیداتوری وی منتفی می‌شوند. در کشور ما روال بر این بوده که ریاست‌جمهوری‌ها دو دوره‌ای باشد، آقای‌ هاشمی، آقای خاتمی و احمدی‌نژاد دو دوره‌ای بودند و ان‌شاءالله آقای روحانی هم دو دوره‌ای خواهد شد.»
وی در پاسخ به این سوال «چرا غرویان از رایزنی برخی شخصیت‌های مطرح با ظریف جهت کاندیداتوری در انتخابات 96 خبر داده است؟» تصریح کرد: «آقای غرویان منظورشان این بود که اگر آقای روحانی کاندیدا نشوند به ایشان پیشنهاد شود اما این‌طور نیست و آقای روحانی می‌آیند و گزینه‌‌های دیگر با کاندیداتوری مجدد آقای روحانی منتفی خواهد شد.» اکرمی‌ درباره تحلیل برخی افراد مبنی‌بر تک‌دوره‌ای شدن دولت روحانی، گفت: «آرزو بر جوانان عیب نیست.»
این در حالی است که همین چند روز پیش حتی یک خبر مهم هم در این مورد منتشر شد. بر‌اساس این خبر گفته شد که: «یک حلقه چهار نفره در این جامعه به‌دنبال حمایت از حسن روحانی هستند.»
بر پایه این گزارش، گفته می‌شود مصطفی پور‌محمدی (وزیر دادگستری دولت یازدهم)، سیدرضا اکرمی‌ (معاون فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری)، غلامرضا مصباحی‌مقدم و عبدالحسین معزی، چهار نفری هستند که رایزنی گسترده‌ای برای حمایت از ریاست‌جمهوری حسن روحانی در درون جامعه روحانیت و طیف سنتی اصولگرایان داشته و دارند. این خبر بازخوردهای زیادی نیز داشت. تشکیل حلقه چهار نفره در درون جامعه روحانیت برای مجاب‌کردن اعضا به حمایت از روحانی؟
سطح واکنش‌ها به این خبر به اندازه‌ای بود که غلامرضا مصباحی‌مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نسبت به انتشار خبری مبنی‌بر تشکیل حلقه چهار‌نفره در درون جامعه روحانیت برای مجاب کردن اعضای جامعه برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات سال آینده واکنش نشان داد. او گفت: «بنده خبر تشکیل حلقه چهارنفره برای مجاب کردن جامعه روحانیت مبارز برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩6 را تکذیب می‌کنم و چنین حلقه‌ای تشکیل نشده است. جمله‌ای از من نقل شده که در شبکه‌های اجتماعی نیز بسیار بازتاب پیدا کرده و آن جمله این است که جامعه روحانیت از مشورت آیت‌الله مصباح‌یزدی استفاده نخواهد کرد که این جمله درست برعکس دیدگاهی است که بنده پیش از این مصاحبه کردم و بازتاب داده‌ام. ان‌شاءالله از دیدگاه‌های آیت‌الله مصباح‌یزدی استفاده خواهیم کرد.»
او البته درباره اینکه در جریان جلسات تعیین سازوکار وحدت میان اصولگرایان، جبهه پایداری‌ها به نظر جامعتین تمکین می‌کنند، گفت: «باید از خودشان پرسید، ما از آنها نیز دعوت کرده‌ایم و بنا داریم از همه گروه‌ها از جمله پایداری‌ها دعوت کنیم.»

غیبت مهم
در این میان علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی و علی‌اکبر ناطق‌نوری هم اگر‌چه در جلسات شرکت نمی‌کنند اما قاطعانه از حسن روحانی حمایت می‌کنند.
این سه شخصیت جامعه روحانیت مبارز، غایبان بزرگ جلسات این نهاد روحانی نیز محسوب می‌شوند. آن‌طور که مصباحی‌مقدم گفته بود روحانی به جهت تداخل ساعت برگزاری جلسات جامعه با جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسات شرکت نمی‌کند و هاشمی نیز آمادگی خود را برای میزبانی جلسات جامعه در دفترش اعلام کرده بود. اما همچنان غیبت این سه شخصیت در جلسات جامعه روحانیت مبارز، اسباب اختلاف در این نهاد و بهانه‌ای برای رسانه‌ها شده است تا بعد از هر جلسه جامعه، سراغ هاشمی و روحانی و ناطق را بگیرند. بر همین منوال، جلسه جامعه روحانیت مبارز، عصر سه‌شنبه برگزار شد. آن هم جلسه‌ای بدون حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس‌جمهور و رئیس‌دفتر بازرسی مقام معظم رهبری. موحدی‌‌کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، چهارشنبه درباره غیبت طولانی این سه شخصیت برجسته در جلسات جامعه گفت: «اینکه چرا آقایان هاشمی، ناطق‌ و روحانی در جلسات جامعه شرکت نمی‌کنند براساس میل خودشان است.» محمدعلی موحدی‌کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب مدعی پیوستن شش عضو جدید به جامعه روحانیت به‌‌جای آقایان هاشمی‌رفسنجانی، ناطق‌نوری و روحانی شده‌اند، گفت: «چنین چیزی صحت ندارد. اینکه آنها در جلسات جامعه حضور ندارند به خودشان مربوط می‌شود؛ منتها اینکه چرا آنها در جلسات شرکت نمی‌کنند براساس میل خودشان است.»‌ حسین ابراهیمی، از اعضای جامعه روحانیت مبارز در مورد حضور نداشتن آقایان ‌هاشمی، روحانی و ناطق‌نوری گفته است: «ما به شکل مجزا خدمت آقایان رفتیم تا از آنها دعوت کنیم در جلسات حضور یابند اما هرکدام دلایلی داشتند. گاهی می‌گویند وقت‌شان نمی‌رسد یا مشکلات دیگری دارند. اخیرا برای آقای هاشمی هم دیگر دعوتنامه نمی‌فرستیم. اما هنوز برای آقایان ناطق‌نوری و روحانی دعوتنامه ارسال می‌شود. آیت‌الله امامی‌کاشانی نیز پس از رحلت آیت‌الله مهدوی‌کنی چندین نوبت بعدها به جلسات جامعه روحانیت آمدند که دیگر نیامدند. علت عدم حضورشان هم یا کهولت سن یا گرفتاری است. ایشان دلیل مشخصی اعلام نکردند. خیلی خوب است که هر کدام از این آقایان در جلسات تشریف داشته باشند. حضورشان قطعا ارزشمند و قابل‌توجه است اما چه کنیم که دستمان خالی است و خرما بر نخیل!»
به‌هر‌حال ناطق‌نوری و اکبر هاشمی‌رفسنجانی از حامیان جدی حسن روحانی به شمار می‌روند. چه اینکه ناطق‌نوری در تازه‌ترین اظهارنظرش گفته است: «گزینه‌ای جز حسن روحانی در نظر ندارم و سخنانی که به نقل از من درباره‌ حمایت از شخصی جز ایشان مطرح شده را تکذیب می‌کنم.» علی‌اکبر ناطق‌نوری در حاشیه مراسم سخنرانی‌اش در محل ساختمان معاونت درمان و بهداشت سازمان هلال احمر در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره‌ نقل سخنانی از وی در خصوص حمایت از شخصی جز حسن روحانی در انتخابات آتی اظهار کرد:‌ «جمله‌ای اخیرا از من منتشر شد که درباره‌ آن تحلیل‌های مخالف و موافق زیادی انجام شد اما این جمله جعلی و ساختگی است و من رسما آن را تکذیب می‌کنم.» وی افزود: «در این ماجرا گفته‌اند که عده‌ای نزد من آمدند و من به آنها گفته‌ام غیر از آقای روحانی شخص دیگری را انتخاب کنیم که این حرف ‌بی‌ربطی است و کسانی که نزد من آمدند نظر دیگری داشتند و من به آنها گفتم که از در این اتاق که بیرون رفتید این حرف‌تان را دیگر تکرار نکنید و حتما شما خودتان را طرفدار آقای روحانی می‌دانید و باید از ایشان حمایت و دفاع کنید. من هم به ایشان نظر موافق دارم و هم ایشان از دوستان من است و هم اینکه ایشان را موفق می‌دانم و ان‌شاءالله آقای روحانی در صحنه هستند و خواهند بود و من نیز گزینه‌ای غیر از ایشان در نظر ندارم.»
هاشمی‌رفسنجانی هم به عیان بارها حمایتش را از حسن روحانی نشان داده است. در این میان اما یک خبر مهم منتشر شده که البته هنوز اجرایی نشده است. برخی می‌گویند قرار است هاشمی‌رفسنجانی و ناطق‌نوری برای حمایت از حسن روحانی از این پس در جلسات جامعه روحانیت شرکت کنند. خبری که هنوز محقق نشده است. در این میان برخی از حامیان هاشمی می‌گویند نیازی به حضور در جلسات جامعه روحانیت توسط هاشمی و ناطق نیست. برای مثال محسن غرویان که این روزها به هاشمی‌رفسنجانی بسیار نزدیک شده است گفته: «هاشمی‌ فردی فراجناحی است و حضور فیزیکی ایشان در جلسات جامعه نیز ضرورتی ندارد.» اما ابوالقاسم رئوفیان در این مورد گفته است: «البته این تمایل در هاشمی و روحانی و همچنین جامعه روحانیت مبارز دیده می‌شود و امری دو سویه است. اگر آقای هاشمی که از ستون‌های انقلاب و شخصیت تاثیر‌گذاری هستند و همینطور شخص آقای روحانی نیز به‌عنوان رئیس‌جمهور به جامعه روحانیت بازگردند، به‌طور طبیعی در آرایش سیاسی از ناحیه اصولگرایان شاهد تحولاتی خواهیم بود.»
او معتقد است که «این تصمیم در صورتی که اجرا شود، سبب به حاشیه رانده شدن تندروهای هر دو جناح خواهد شد. حسن عملیاتی‌شدن این تصمیم این است که فضای اعتدال در کشور حاکم خواهد شد و انتخاباتی به دور از حاشیه و تنش‌هایی که در گذشته داشتیم را در سال 96 خواهیم دید. در این صورت احتمال حمایت اصولگراها از آقای روحانی بیشتر خواهد شد.»
وی در رابطه با این موضوع که چقدر احتمال دارد روحانی به جامعه روحانیت بازگردد، تشریح کرد: «هر دو طرف تمایل به این موضوع دارند. هم روحانی تمایل دارد که به جامعه روحانیت بازگردد و هم در جامعه روحانیت مبارز اکثریت اعضا به رجعت آقای روحانی به جامعه روحانیت اظهار تمایل کرده‌اند.»وی افزود: «قطعا وقتی سخنگوی جامعه روحانیت چنین اظهارنظرهایی دارد، این برآیند تصمیم اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت است و این موضوع در مورد شخص‌ آقای روحانی و حتی هاشمی‌رفسنجانی صدق می‌کند. حتی ممکن است جامعه روحانیت جلسات شورای مرکزی‌اش را هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام و با حضور هاشمی‌‌رفسنجانی انجام دهد.»

نظر متفاوت آقای دبیرکل
نکته اما این است که برخلاف این افراد که متمایل به حسن روحانی هستند، شخص دبیرکل زاویه‌هایی با آنها دارد. او چندی پیش در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمایت جریان اصولگرا از حسن روحانی، گفته بود: «باتوجه به شرایطی که داریم بسیار بعید است که ما بخواهیم از آقای روحانی حمایت کنیم.» حالا هم او در تازه‌ترین اظهار‌نظرش ضمن درخواست از همه گروه‌های اصولگرا و انقلابی برای رسیدن به گزینه اصلح به وحدت گفته است: «ما گزینه‌های خوبی می‌توانیم برای انتخابات ریاست‌جمهوری داشته باشیم.»
محمدعلی موحدی‌‌‌کرمانی با اشاره به فعالیت‌ جریان‌های انقلابی و اصولگرا برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری و معرفی جامعه روحانیت مبارز به‌عنوان محور جریان اصولگرا، گفت: «برای انتخابات سال 96، برنامه ما اتحاد و همدلی همه نیروها، گروه‌ها و جریان‌های انقلابی است و ما برای تحقق این مهم موظف هستیم که تمام اختلافات را کنار گذاشته و روی اصول و مبانی متحد شویم.» وی با بیان اینکه، جامعه روحانیت مبارز از مشورت تمام بزرگان جریان انقلابی از جمله علامه مصباح‌یزدی استفاده خواهد کرد، اظهار داشت: «ان‌شاءالله به زودی فعالیت‌های خود را برای ساماندهی جریان انقلابی و اصولگرا آغاز خواهیم کرد و امیدوار هستیم که همه نیروهای انقلابی در این مسیر ما را یاری کنند.» آیت‌الله موحدی کرمانی در پایان ضمن درخواست از همه گروه‌های اصولگرا و انقلابی برای رسیدن به گزینه اصلح به وحدت و اتحاد بیشتر، تاکید کرد: «ما گزینه‌های خوبی می‌توانیم برای انتخابات ریاست‌جمهوری داشته باشیم.» این سخنان نشان می‌دهد که آیت‌الله موحدی‌کرمانی دلش با حمایت از حسن روحانی همراه نیست.

چالش بعد از اسفند
اما این دومین چالش سخت اعضای جامعه روحانیت از اسفند سال گذشته تا‌کنون است. جامعه روحانیت مبارز در اسفند ماه برای قراردادن نام هاشمی‌رفسنجانی در فهرست خبرگان رهبری وارد چالش شد و در نهایت نام او را در فهرست خبرگان رهبری در تهران قرار می‌دهد. احمد سالک درباره قراردادن هاشمی در فهرست گفته بود: «کمیته سیاسی جامعه روحانیت مبارز، آیت‌الله هاشمی را در فهرست قرار داد اما اعضای این تشکل با قرارگرفتن نام او در فهرست مخالف بودند.» جعفر شجونی نیز قرارگرفتن نام هاشمی در فهرست جامعه روحانیت مبارز را ننگ دانست. بااین‌حال مصباحی‌مقدم، سخنگوی این تشکل اظهارات سالک را تکذیب کرد و به «شرق» گفت: «درباره آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در جامعه روحانیت مبارز دو دور بحث شد که در هر دور، اعضا موافق حضور ایشان در فهرست بودند و مخالفان در اقلیت بودند. وقتی رای‌گیری شد، هاشمی رای اکثریت را آورد و رسما به‌عنوان کاندیدای خبرگان رهبری از طرف ما انتخاب شد». او همچنین از اصرار موحدی‌کرمانی در قرارگرفتن نام هاشمی در فهرست جامعه روحانیت گفته و اضافه کرده بود: «ما با جامعه مدرسین قم جلسه مشترکی برگزار کردیم که بحث جدی ما با آنها حضور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بود. جامعه مدرسین مخالف حضور ایشان بودند اما آیت‌الله موحدی‌کرمانی از طرف جامعه روحانیت مبارز اصرار داشتند که نام هاشمی در فهرست مشترک ما بیاید و چون به توافق نرسیدیم، فهرست تهران ما با فهرست جامعه مدرسین قم تفاوت داشت.» به نظر می‌رسد این بار در آستانه انتخابات جدید باز هم جامعه روحانیت مبارز با چالش مواجه شود. چالش دوم بر سر حمایت از حسن روحانی است. هر قدر که حسن روحانی در جامعه روحانیت مبارز حامی ‌دارد، به همان اندازه با مخالفانی جدی مواجه است.
برخی معتقدند این تفاوت نظر در جامعه روحانیت حتی ممکن است به سکوت این تشکل مهم در انتخابات آینده منجر شود، سکوتی برای جلوگیری از انشعاب. برخی به شدت مایل هستند که مشی راست‌گرایانه و محافظه‌کارانه را در جامعه روحانیت ایجاد کنند. در مقابل گروهی به شدت مخالف این تلاش هستند. نماد این دو نگاه در حمایت از حسن روحانی متجلی می‌شود .