دادستان کل کشور در حاشیه مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر: پیگیر ماجرای آزادی قاچاقچی بزرگ هستم.

دادستان کل کشور در حاشیه مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر: پیگیر ماجرای آزادی قاچاقچی بزرگ هستم.


حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره موضوع آزادی قاچاقچی بزرگ با وثیقه میلیاردی پرسید، افزود : این موضوع در دست پیگیری است تا مشخص شود که موضوع چیست؟

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره برخورد دوگانه غرب در بحث مبارزه با مواد مخدر پرسید؟ گفت : ما در مبارزه با مواد مخدر عزم جدی داریم اما این عزم در غربی ‌ها دیده نمی ‌شود.

رئیسی افزود : قوه قضائیه ظرفیت بسیاری را در مبارزه با مواد مخدر چه در نقاط مرزی و چه در مرکز کشور به کار گرفته و بخش قابل توجهی از دادسراها و دادگاه‌ های ما درگیر مبازره با مواد مخدر و قاقچیان مواد مخدر است.

وی با بیان اینکه اکنون بخش قابل توجهی از زندان های ما یعنی حدود 80 - 70 درصد مربوط به حوزه مواد مخدر است، گفت: این امر نشان می دهد از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی اراده جدی در امر برخورد با مواد مخدر وجود داشته و دارد، اما این اراده جدی را در کشورهای غربی و اروپایی نمی بینیم.

دادستان کل کشور افزود: آنچه موجب گله مندی ماست این است که در سالروز مبارزه با مواد مخدر پیام می دهند و کشورهای اروپایی تشویق می کنند اما از طرفی در قطعنامه و گزارش گزارشگران ، جمهوری اسلامی به خاطر برخورد قاطعانه با قاچاقچیان مورد سرزنش قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه با برخورد دوگانه غرب و سازمان ملل با ایران در موضوع مبارزه با مواد مخدر مواجه هستیم، گفت : این موضوع را نوعی پارادوکس می دانیم و به هیچ عنوان این دوگانگی غرب در برخورد با مواد مخدر قابل توجیه نیست.

وی ادامه داد : اگر جمهوری اسلامی ایران به عنوان خط مقدم مبارزه با مواد مخدر است، هدف این است که از ورود مواد به اروپا جلوگیری شود و آلودگی آنها در این خصوص صد چندان نشود.

دادستان کل کشور خطاب به دبیرکل سازمان ملل گفت: پیام ما به سازمان ملل و کشورهای غربی این است که در امر مبارزه با مواد مخدر دوگانه عمل نکنید و جدی باشید.

وی افزود : برخورد قاطع و اراده مصمم می تواند مواد مخدر را ریشه کن کند نه برخورد سیاسی و دوگانه.

رئیسی به تولید مواد مخدر در افغانستان زیر چتر ناتو و آمریکا اشاره کرد و گفت: امروز در افغانستان تولید مواد مخدر زیر چتر ناتو، آمریکا و کشورهای اروپایی صورت می گیرد.

وی افزود: لابراتورهایی که در کنار مرز افغانستان - ایران برای تبدیل مواد مخدر سنتی به صنعتی مستقر شده است زیر چتر کشورهای اروپایی فعالیت می کند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه تعداد شهدا و جانبازانی که تقدیم جهاد مبارزه با مواد مخدر کرده ایم همه به خاطر وظیفه شرعی و الهی بوده است، افزود: نه با تشویق و نه با تهدید آنها، حرکت و مبارزه ما در زمینه مواد مخدر سست نمی شود و برای مبارزه جدی با این بلای خانمان سوز مصمم هستیم.

رئیسی ادامه داد: سخن ما با سازمان ملل متحد و کشورهای اروپایی جدی است که چگونه قاطعیت و جدیت جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر مورد سرزنش قرار می گیرد.