مجلس شورای اسلامی با 143 رای سوال نماینده ارومیه را وارد دانست و به وزیر جهاد کارت زرد داد.

به گزارش مثلث آنلاین، در جریان جلسه علنی امروز مجلس سوال ملی محجوب و قاضی‌پور نمایندگان تهران و ارومیه در خصوص علت عدم کنترل قیمت بازار شکر و تعطیلی کارخانجات و واردات شکر به زیان کارخانجات تولید کننده از وزیر کشاورزی مطرح شد که در پایان و پس از پاسخ‌های محمود حجتی و صحبت‌های نماینده سوال کننده نمایندگان با 143 رای موافق، و 59 رای مخالف سوال را وارد دانستند.

خرید ساختمان از محل ۲.۵ میلیارد دلار وام

در جلسه علنی امروز مجلس نادر قاضی پور در جریان سوال از وزیر جهاد کشاورزی به عنوان نماینده سوال کننده گفت: 20 درصد منابع صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت خام است که طبق قانون می توان بخشی از آن را به دستگاه ها وام داد و اصل و سود آن را بعد از مدتی دریافت کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی از همین طریق 2.5 میلیارد دلار از این صندوق وام گرفت تا برای بخش خصوصی جهت تولید و توسعه سرمایه گذاری استفاده شود اما به جای آن ساختمان خریده است.

وی افزود: از سوی دیگر به جای اینکه خرید کالای ایرانی داشته باشند از خارج از کشور کالا وارد می شود و با وامی که از صندوق توسعه ملی طی حکم حکومتی گرفته اند ساختمان خریداری می کنند در حالی که صندوق توسعه ملی برای جوانان و حمایت از بخش خصوصی است.

قاضیپور در ادامه با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی، اقتصاد مقاومتی را رعایت نمی کند، گفت: از طرفی وزارت کشاورزی سمومی را خریداری کرده است که به جای از بین بردن آفات آنها را بیشتر کرده یعنی هم پول و هم محصولات با هم از بین رفته است همچنین بخشی از این وام از سوی وزارت کشاورزی قرض داده شده و سود آن گرفته شده است.

قاضی پور در ادامه در ادامه در خصوص گرانی شکر گفت: امروز شکر بعد از نان، برنج، گوشت و روغن جزء قوت غالب مردم است که در برخی نقاط کشور با قیمت 4400 تومان به ازای هر کیلو فروخته می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن درمجلس دهم ادامه داد: ما حقوق کارگران را به 840 هزار تومان افزایش دادیم اما به دنبال آن قیمت قند و شکر و میوه و سبزی هم افزایش یافت و قیمت شکر از 2200 تومان به 3800 تومان به ازای هر کیلو رسید لذا وزیر باید توضیح دهد کدام آقازاده بازار سیاه شکر را به وجود آورده که حالا آمار و ارقام غلط هم به مسئولان می دهند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ذخایر کشور را تخلیه می کنند تا بتوانند مجوز واردات 500 هزار تن شکر را بگیرند.

قاضی پور همچنین تصریح کرد: اسنادی داریم که نشان می دهد خانم س.ق رئیس دفتر معاون وزیر جهاد کشاورزی که یک دختر دانشجو است 21 میلیون تومان حقوق ماهیانه دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان با بیان اینکه انتظار داریم وزارت جهاد کشاورزی بازار را کنترل کند که نمی کند، خاطرنشان کرد: قیمت جهانی شکر 1700 تومان به ازای هر کیلو است اما این میزان در کشورمان به کیلویی 3800 تومان می رسد لذا ما با طرح این سوال می خواهیم از حق ملت دفاع کنیم