متجاوزان سعودی که روز گذشته جنایت هولناکی را با کشتار صدها انسان بیگناه در یک مجلس ترحیم رقم زدند

متجاوزان سعودی که روز گذشته جنایت هولناکی را با کشتار صدها انسان بیگناه در یک مجلس ترحیم رقم زدند، در حالی که حتی منابع بین المللی مقیم یمن هم به این جنایت اذعان کرده‌اند، مدعی شدند جنگنده‌هایشان مناطق غیرنظامی را هدف قرار نمی‌دهد.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از تسنیم جنگ‌افروزان سعودی در یکی از هولناک‌ترین جنایات خود از ابتدای جنگ علیه مردم بی‌دفاع یمن، مجلس ترحیمی را در صنعاء با شلیک چندین موشک از جنگنده‌های خود به خاک و خون کشیدند که در نتیجه آن به گفته منابع یمنی صدها نفر شهید و شمار زیادی هم زخمی شده‌اند.

برخی منابع یمنی آمار شهدا را بیش از 500 نفر اعلام کرده‌اند، بر اساس برخی گزارش‌ها، حسین خیران وزیر دفاع و جلال الرویشان وزیر کشور یمن و شماری از فرماندهان امنیتی و نظامی یمن در میان مجروحان این جنایت به چشم می‌خورند.

واکنش حیرت‌آور متجاوزان سعودی به جنایت خود

آنچه به «فرماندهی ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن» موسوم است، با شانه‌ خالی کردن از مسئولیت خود در این جنایت ادعا کرده است:« ما غیرنظامیان و مناطق غیرنظامی را هدف قرار نمی‌دهیم و در عین حال با خانواده‌های قربانیان و مجروحان حادثه تاسف‌بار و دردناکی که روز شنبه در نتیجه اقدامات جنگی موجود از لحظه سیطره کودتاچیان بر قدرت در سپتامبر 2014 رخ داد،‌ابراز همبستگی می‌کنیم و تسلیت می‌گوییم».

ائتلاف جنگ افروزان مدعی شده است:« به نیروهایمان صراحت گفته‌ایم امکان غیرنظامی را هدف قرار ندهید و تمام تلاش‌های خود را برای دور کردن خطرات از غیرنظامیان به کار گیرند».

این ائتلاف در اظهارنظری که نشان دهنده اعتراف به دست داشتن متجاوزان سعودی در این جنایت است، تاکید کرده است که به زودی تحقیقات از سوی فرماندهی ائتلاف و با مشارکت کارشناسان آمریکایی انجام خواهد شد و اطلاعات مربوط به عملیات نظامی در آن روز و در منطقه‌ای که حادثه رخ داده، در اختیار تیم تحقیقات قرار خواهد گرفت و نتایج بلافاصله پس از پایان تحقیقات اعلام خواهد شد،‌این نشان دهنده اعتراف متجاوزان به جنایت خود است،زیرا اگر غیر از این حالت بود، سعودی‌های متجاوز هیچ گاه از ابتدای جنگ به خاطر جنایات مکرر خود تسلیت نمی‌گفتند و از انجام تحقیقات فوری حرفی نمی‌زدند، اما جنایت روز گذشته در صنعاء به اندازه‌ای شوک‌آور و وحشتناک بوده که صدای اربابان آمریکایی و مدعیان دروغین حمایت از حقوق بشر را هم درآورده و متجاوزان پیش‌دستی کرده و به ابراز همدردی و همبستگی با خانواده‌های قربانیان جنایتشان پرداختند.

آخرین تحولات یمن

رژیم سعودی در ادامه تجاوزات خود به یمن که با حمایت‌های آمریکا صورت می‌گیرد، روز شنبه هفدهم مهرماه، سالن بزرگی را در شهر صنعاء که مردم بی‌دفاع در حال برپایی مراسم ترحیم بودند، هدف قرار داد،‌جنایتی که به شهید و زخمی شدن صدها نفر منجر شده است.

برخی منابع یمنی از شهادت بیش از 500 غیرنظامی بیگناه در این جنایت ددمنشانه خبر می‌دهند.

منابع یمنی درباره چگونگی رخ دادن این جنایت اعلام کردند جنگنده‌های سعودی این سالن را سه بار هدف موشک‌های خود قرار دادند که در حمله اول، ده‌ها نفر شهید شدند و در حملات دوم و سوم خود، مجروحان و امدادرسانان را هدف قرار دادند که تعداد شهیدان و مجروحان را به صدها نفر افزایش داد.

واکنش یمنی‌ها

در پی این جنایت،‌ سرتیپ شرف غالب لقمان سخنگوی نیروهای مسلح یمن از واکنش متفاوت به حملات ائتلاف متجاوز سعودی در آینده خبر داد و گفت : واکنش ما بعد از حمله اخیر عربستان به مجلس ختم در صنعا دیگر مانند قبل نیست.

محمد عبدالسلام سخنگوی رسمی جنبش مردمی انصارالله تاکید کرد جنایت آل سعود لکه ننگی بر پیشانی تاریخ است و یک مراسم عزای گروهی را به عزای در مرگ جامعه جهانی تبدیل کرده است.

عبدالسلام در بیانیه‌ خود تصریح کرده است که سازمان ملل و جامعه بین المللی مسئول ادامه جنگ و ریختن خون یمنی‌ها در یک وحشی‌گری بی‌سابقه است، همدستی بین المللی در آزاد گذاشتن دستان آل سعود برای تکمیل طرح تبدیل یمن به خون و پیکرهای متلاشی شده مردم به وضوح آشکار است. وی خاطر نشان کرد خون جز با خون پاسخ داده نمی‌شود.

شورای سیاسی عالی یمن هم در بیانیه‌ای با محکوم کردن جنایت سعودی‌ها بر ادامه نبرد با متجاوزان تا پیروزی بر آنها تاکید کرد.

شورای سیاسی عالی یمن همچنین از ارتش و کمیته‌های مردمی درخواست کرده است تمام وسایل و گزینه‌های در دسترس را برای پاسخ به این جنایت و دیگر جنایات آل سعود بررسی کنند.

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلابی یمن در واکنش به جنایت اخیر عربستان گفت: با عزم هر چه تمام راهی جبهه های نبرد علیه متجاوزان خواهیم شد.

اتحادیه علمای یمن هم خواستار جهاد مردمی و سرازیر شدن مردم به جبهه‌ها برای نبرد با متجاوزان سعودی و مزدورانشان شده است.

علمای یمن تصریح کرده‌اند جهاد بر ضد متجاوزان بر هر کسی که قادر به حمل سلاح باشد، واجب است و کسانی که تحت هر بهانه‌ای در خانه بنشینند و از جهاد خودداری کنند، عذری ندارند و جهاد یک وظیفه و تکلیف شرعی و واکنش عملی به جنایات ائتلاف متجاوزان سعودی آمریکایی است.

از سوی دیگر شورای سیاسی عالی یمن خواستار شرکت گسترده مردم در تظاهرات گسترده موسوم به آتشفشان‌های خشم در مقابل دفتر سازمان ملل در صنعا شدند که امروز برای نشان دادن خشم مردم یمن از جنایت آل سعود در به خاک و خون کشیدن صدها انسان بیگناه برگزار می‌کنند.

تظاهرات خشم مردم یمن از آل سعود

منابع خبری از آغاز تظاهرات گسترده مردم یمن در شهر صنعا برای محکوم کردن کشتار و جنایت تازه سعودی‌ها در این شهر خبر دادند . مردم در این تظاهرات که به طور مستقیم از شبکه المسیره یمن درحال پخش است، با سردادن شعار، حمله جنگنده‌های سعودی به مراسم عزاداری در شهر صنعا را محکوم می‌کنند.

آنها همچنین پلاکاردهایی در محکوم کردن این جنایت و سکوت جامعه بین المللی در قبال آن در دست دارند. در یکی از این پلاکاردها نوشته شده است: «حمله به سالن عزاداری، جنایتی آمریکایی و صهیونیستی است که با دستان سعودی انجام شد.»در پلاکارد دیگری نیز خطاب به سعودی‌ها و حامیان آنها نوشته شده است: «جنایت شما بی پاسخ نخواهد ماند.»

هم اکنون خیابان‌های مختلف شهر صنعا شاهد حضور گسترده مردم اعم از پیر و جوان و زن و مرد است و آنها با مشک‌های گره کردن جنایت سعودی‌ها و حمایت غربی‌ها از آن را محکوم می‌کنند.

مواضع منطقه‌ای و بین المللی

جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که جنایت جنگی آل سعود در روز گذشته را محکوم کرد.

حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه امور بین المللی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران تاکید کرد کاسه صبر ملت مقاوم یمن از اقدامات جنایتکارانه حاکمان عربستان لبریز شده است.

وی افزود عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی شانزده ماه پیش در جده با غرور و تکبر هر چه تمام‌تر به من گفته بود که آنها(سعودی‌ها) طی تنها چند روز به پیروزی خواهند رسید، این در حالی است که تجاوزات جنون‌آمیز ریاض علیه ملت یمن ادامه دارد و سعودی در باتلاق یمن گرفتار شده است.

وی تاکید کرد مقاومت مردمی ثابت کرده است که ریاض روزهای بسیار دشواری در جنگ خود علیه یمن خواهد داشت.

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هم با محکوم کردن تجاوز هوایی اخیر عربستان سعودی به یمن که با سلاح ارسالی آمریکا انجام شده است، گفت: آمریکا در این جنایت سهیم است و باید پاسخگو باشد.وی تصریح کرد اقدام ارتش یمن در حمله به ناو اماراتی دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی یمن و علیه یک تجاوزگر بوده است.

به گزارش مسلث آنلاین، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله هم ضمن محکوم‌کردن جنایت آل‌سعود در بمباران مجلس ترحیم در صنعاء و به شهادت رساندن صدها نفر از شهروندان یمنی برای مجروحان این حادثه شفای عاجل آرزو کرد و گفت: ارتکاب چنین جنایتی از آل‌سعود دور از انتظار نیست.

وی با بیان این‌که، این جنایت هولناک که عربستان امروز در صنعاء مرتکب شد بسیاری از قدرت‌های جهان را رسوا خواهد کرد،تصریح کرد: ملت یمن با صبر و بردباری و فداکاری‌های خود حتماً بر دشمنان متجاوز پیروز خواهد شد.وی افزود: سیاستهای آمریکا و پروژه صهیونیستی از جمله مصادیق اصلی فساد است که باید با آن مبارزه کنیم.

نصرالله خطاب به یمنی‌ها گفت: شما حتماً پیروز خواهید شد. خون انقلابی شریف شما بر شمشیر این وحشی‌ها و خون‌آشامها و قاتلان و تروریستها، پیروز خواهد شد.

در پی تلاش رژیم سعودی برای شانه خالی کردن از مسئولیت خود در این جنایت هولناک، حمزه الحوثی عضو شورای سیاسی انصارالله از اعضای هیئت ملی اعزامی به مذاکرات مسقط تاکید کرد انکار این جنایت از سوی متجاوزان خود به تنهایی یک جنایت است، که به مثابه اعتراف آشکار از سوی متجاوزان است که قادر نیست هزینه‌های سنگین این جنایت را تحمل کند.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین و جنبش الصابرین فلسطین هم در بیانیه‌‌های جداگانه جنایت ددمنشانه ائتلاف سعودی در یمن را محکوم کردند.

موضع مهمترین حامی جنایات آل سعود

آمریکا به عنوان مهمترین حامی جنگ‌افروزان سعودی در واکنش به جنایت روز گذشته رژیم در قتل عام صدها یمنی عزادار مدعی شد آمریکا بررسی فوری درباره روند حمایت از ائتلاف سعودی علیه یمن را آغاز می‌کند، ما چک سفید امضا برای حمایت از عربستان سعودی نداده‌ایم.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا مدعی شد: «در سایه این حادثه و حوادث دیگری که اخیرا به‌وقوع پیوسته است، به تجدیدنظر فوری درباره حمایت‌ِ از قبل کاهش یافته از ائتلاف عربستان سعودی مبادرت می‌کنیم و ما آماده‌ایم حمایت‌های خود را طوری تنظیم کنیم که در موازات با اصول ایالات متحده، ارزش‌ها و مصالحش قرار گیرند؛ از جمله برای آنکه نبردهای تراژیک یمن فورا و به‌شکل بادوامی، پایان یابند.»

در پی این موضع آمریکا، متجاوزان سعودی برای جلب رضایت حامیان خود اعلام کرد آماده است آمریکا را در تحقیقات فوری درباره این حمله مشارکت دهد.

واکنش دبیرکل منفعل سازمان ملل

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل که با خارج کردن نام رژیم سعودی از فهرست قاتلان کودکان اوج همسویی و همراهی خود با جنایت رژیم علیه مردم بی‌دفاع یمن را نشان داد،‌در یک موضع انفعالی تنها به محکوم کردن جنایت سعودیها در صنعاء‌پرداخت و با خانواده‌های قربانیان هم ابراز همدردی کرد. وی همچنین خواستار تحقیقات فوری و بی‌طرفانه در این جنایت و محاکمه مسئولان این جنایت شد.

اولین واکنش نظامی یمن به این جنایت

اما در پی جنایت سعودی‌ها در صنعاء، نیروهای مردمی و ارتش یمن، نظامیان سعودی را در داخل عربستان هدف قرار دادند. در این زمینه یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، موشک الصرخه 3 را به تجمع نظامیان سعودی در پایگاه غارب ام سلب در جیزان عربستان شلیک کرد. پایگاه عین الثورین سعودی‌ها و پایگاه الشبکه هدف حملات موشکی و توپخانه‌ای رزمندگان یمنی قرار گرفت.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همچنین تجمع نظامیان متجاوز سعودی در جبل الدخان واقع در جیزان و تجمعات سعودی‌ها در الخوبه و العشه الحمراه را با توپخانه هدف قرار دادند. یگان توپخانه‌ای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همچنین پایگاه الفریضه سعودی و تجمع نظامیان رژیم در الحافیه در الموسم را موشک‌باران کردند، پایگاه جحفان هم هدف حملات توپخانه‌ای ارتش یمن به تلافی جنایت هولناک سعودی‌ها در صنعا قرار گرفت. یمنی‌ها همچنین پایگاه نظامی السدیس سعودی‌ها در نجران را موشک‌باران کردند.

وخامت اوضاع انسانی یمن

همزمان با تشدید جنایات آل سعود در یمن، سازمان ملل متحد از وخیم‌تر شدن اوضاع انسانی این کشور خبر داد. یونیسف(صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل) وخیم‌تر شدن اوضاع انسانی یمن را تایید کرد.

انتهای پیام/