به رغم شایعات استعفا یا برکناری رایزنی‌ها برای ماندگاری وزیر ارشاد ادامه داد

صابر کرامت - مثلث آنلاین؛ یک هفته است که شایعه استعفای علی جنتی از وزارت ارشاد به گوش می رسد. شایعه‌ای که آنچنان قوی بود که حسام الدین آشنا را نیز به واکنش وادار کرد و درباره آن گفت: نه تایید می‌کند و نه رد. از آشنا به عنوان یکی از گزینه‌های این وزارتخانه یاد میشد. برخی از اخبار حاکی از این بود که از اولین روز هفته علی جنتی محل کار خود را ترک کرده است و منتظر تصمیم دولت است. اما روند اخبار در امروز (دوشنبه 26 مهر) نشان می‌دهد که این طور نیست. این موضوع را نوش‌آبادی سخنگوی این وزارتخانه نیز تکذیب کرده است.

علی جنتی که اواخر هفته گذشته به مالزی سفر کرده بود اخبار مبنی بر استعفایش از دولت در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد. برخی از رسانه‌های مخالف دولت از جمله نزدیکان احمدی‌نژاد تلاش کردند تا این موضوع را با مساله عزل متکی در سفر خارج از کشور یکسانسازی کنند.

به گزارش مثلث آنلاین علی جنتی خودش در واکنش به این شایعات گفت چند روز دیگر نتیجه مشخص می‌شود و من درباره این موضوع صحبت نمی‌کنم.

شنیده‌ها حاکی از این بود که قرار است مساله رفتن جنتی از وزارت ارشاد در هیات دولت تصمیم‌گیری شود. اما هیات دولت در روز یکشنبه تشکیل شد و هیچ اتفاقی از جلسه بیرون نیامد. گفته می شد که اختلافات بر سر موضوع کنسرت‌ها و روند اداره این وزارتخانه میان جنتی و حسن روحانی موجبات این استعفا و یا برکناری را ایجاد کرده است. اساسا هنوز هم مشخص نیست اختلاف بر سر چه چیزی است و این تغییرات به شکل «استعفا» خواهد بود یا «برکناری» چرا که کدام از آنها معنای خاص خود را دارد.

در صورت برکناری می‌توان اینطور برداشت که حسن روحانی از علی جنتی (بنا به هر دلیلی ناراضی است) دلایلی که به نظر نمیرسد به موضوع کنسرت‌ها و یا اداره این وزارتخانه مربوط باشد. چرا که مدت‌هاست از بحث این مسائل گذشته و اگر قرار بود روحانی نسبت به آن واکنش نشان دهند می بایست خیلی زودتر از اینها این کار را انجام می داد.

با این حال باتوجه به عدم تصمیم گیری در جلسه هیات دولت و ادامه روند طبیعی کارها به طور معمول در این وزارتخانه نشان می‌دهد که ظاهرا قرار است این موضوع در پشت درهای بسته حل و فصل شود. جنتی در روز دوشنبه حتی دو انتصاب جدید داشت و سخنگوی این وزارتخانه درباره شایعات عدم حضور جنتی در وزارت ارشاد و در پاسخ به این سوال که عنوان شده آقای جنتی در دفتر کار خود حضور پیدا نمی کند و منتظر تصمیم رئیس جمهور است، با رد این ادعا گفته: «خیر، پس از بازگشت آقای جنتی از سفر رسمی به کشور اندونزی ایشان هر روز در دفتر کارشان حضور دارند و این اخبار کذب است اتفاق خاصی هم نیفتاده است.»

می‌توان تا روز چهارشنبه که جلسه هیات دولت یکبار دیگر در این هفته تشکیل می شود صبر کرد. اما به نظر می رسد در این فاصله هر دو طرف تمایل دارند فرصت بیشتری برای حل و فصل موضوع به خودشان بدهند تا تغییرات در کابینه در فاصله باقی مانده تا پایان ریاست جمهوری حسن روحانی تاثیرات منفی بر روی کلیت کابینه دولت روحانی نداشته باشد. آنچه واضح است این است که روحانی تلاش کرد تا مدیریتی پایدار را در سطح وزرا و مدیران ارشد خود ایجاد کند تا به مانند گردانندگان دولت قبل متهم به برخوردهای احساسی در سطح مدیریتی کلان نشود.