براساس ادعای آسوشیتدپرس کمتر غنی‌شده ایران به روسیه انتقال پیدا می‌کند، اما لاریجانی میگوید کاری نکنید ایران از مذاکره منصرف شود

درحالی که روزنامه آسوشیتدپرس مدعی شد که طرح جدیدی در دستور کار است تا ایران اورانیوم کمتر غنی‌شده خود را به روسیه منتقل کند، از تهران مواضع سختگیرانه‌ای نسبت به زیاده خواهی‌های طرف مقابل اتخاذ می‌شود. رهبر انقلاب شب گذشته بار دیگر بر آمادگی هرچه بیشتر برای رویارویی با آمریکا در جنگ نرم تاکید کرد و از کسانی که آمریکا را بزک می‌کنند به انتقاد پرداختند. از سوی دیگر امروز نیز رئیس‌مجلس در اظهاراتی به غرب هشدار داد تا مراقب باشند ایران از مذاکره منصرف نشود.

دیپلمات‌های غربی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند مذاکره کنندگان ایران، که ملزم به از بین بردن چند تن اورانیوم غنی شده براساس موافقتنامه ای در حال شکل گیری است، بر طرحی مورد حمایت آمریکا برای ایران در زمینه ارسال این ماده به کشوری دیگر به منظور فروش به عنوان سوخت رئاکتور متمرکز هستند.

این خبرگزاری نوشت: در حالی که ایران می گوید به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته ای نیست، اما بیش از هشت تن اورانیوم غنی شده دارد که در صورت غنی سازی در سطوح تسلیحاتی می تواند به هسته شکافت پذیر برای دوازده بمب اتم یا بیشتر تبدیل شود.

پیشنهاد صادرات و فروش پیشتر مطرح شده است و این دیپلمات ها تاکید کردند طرفین هنوز در مورد این راه حل برای پرداختن به موضوع ذخایر اورانیوم کمتر غنی شده ایران توافق نکرده اند.

همین خبرگزاری در مقاله‌ای دیگر نوشت که ایران در آستانه به پایان رسیدن ضرب‌الاجل هسته‌ای موضع خود را سخت کرده است به طوری که رهبر معظم این کشور توقف طولانی مدت تحقیقات هسته ای ایران را رد کرد و نهاد ناظر بر قانون اساسی ایران نیز روز چهارشنبه قانونی را تایید کرد که براساس آن دسترسی به مراکز و تاسیسات نظامی و همچنین مصاحبه با دانشمندان ایرانی قدغن است.

این درحالی است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی وی روز شنبه در تلاش برای کمک به پیشبرد مذاکرات ، نشستی را در وین برگزار کردند.

ظریف پیشتر گفته بود دستیابی به موافقتنامه امکانپذیر است مگرآنکه زیاده خواهی های طرف مقابل مانع از چنین چیزی شود.

وی افزود تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از دستیابی به موافقتنامه باید فورا لغو شود و دیگر تحریم ها نیز باید کنار گذاشته شود. آمریکا و متحدانش می گویند چنین شروطی غیر قابل قبول است.

لاریجانی: فکر نکنید ایران نیازمند توافق است

در همین شرایط علی لاریجانی صبح امروز در اظهاراتی گفت: :تصور نکنید ایران نیازمند توافق است، ما از توافق استقبال می کنیم، اما فکر نکنید اگر فشار بیشتری بیاورید ایران تحمل می کند. ایران را از مذاکره منصرف و مجبور نکنید ایران مسیر هسته ای را با شتاب بیشتری طی کند.

علی لاریجانی در مراسم بزرگداشت هفته قوه قضاییه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی درباره اظهارات وزرای خارجه بعضی کشورها که به نظر می‌رسد منظورش وزیرخارجه فرانسه باشد گفت: «اینکه وزرای خارجه برخی کشورها در مذاکرات ژست های مختلف می گیرند و فرمایش می کنند جنبه تبلیغاتی دارد و کاملا قابل درک است.» شب گذشته لوران فابیوس در اظهاراتی گفت که فرانسه سه شرط برای انجام توافق در نظر دارد که در صورت عدم تحقق آن توافق حاصل نخواهد شد.

اما لاریجانی خطاب به این وزرای خارجه گفت: شما مجبور شده اید غنی سازی و تحقیق و توسعه را بپذیرید پس رفتار عاقلانه داشته باشید که این مهم نیز نیازمند پایبندی به حرفهای خودتان است. تصور نکنید ایران نیازمند توافق است، ما از توافق استقبال می کنیم، اما فکر نکنید اگر فشار بیشتری بیاورید ایران تحمل می کند.

رئیس مجلس همچنین هشدار داد: «ایران را از مذاکره منصرف و مجبور نکنید ایران مسیر هسته ای را با شتاب بیشتری طی کند.»

او تاکید کرد که ما به تحمل مصائب عادت کرده‌ایم، رفتار، رفتار سنجیده باشد و از گذشته پند بگیرید، امیدواریم مسیر مذاکره با دقت و هدایت رهبری به سرانجام مطلوب برسد.

یکی از مهمترین گزینه‌های ایران در صورت عدم حصول توافق نهایی حرکت به سمت غنی‌سازی 60 درصدی است. طرحی که چندباری نیز در مجلس زمزمه‌های آن به گوش می‌رسید.