نوبخت گفت: با صراحت و شفافیت تکرار می‌کنم که دولت به آزادی نقد و انتقاد در چارچوب قانون معتقد است

سخنگوی دولت با اشاره به اظهار نظر رییس‌قوه قضاییه درباره فعالیت رسانه‌ها گفت: من با صراحت و شفافیت تکرار می‌کنم که دولت به آزادی بیان و نقد در چارچوب قانون معتقد و البته معترض است که عده‌ای در حاشیه امن قرار گیرند، ‌هتاکی کرده و تهمت بزنند و فراتر از قانون عمل کنند.

به گزارش مثلث آنلاین، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز (سه شنبه) رسانه‌ها که این هفته در محل بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، با اشاره به اقدامات صورت گرفته از دولت اظهار کرد: جامعه مطبوعاتی برای دولت محترم و ارزشمند هستند و وظیفه داشتیم از طریق یارانه مطبوعات مساعدت انجام دهیم.

نوبخت افزود: تا آغاز نمایشگاه مطبوعات ۸۵ میلیارد تومان یارانه مطبوعات پرداخت شده بود که امروز ۵۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دیگر به آن اضافه کردیم و امیدواریم با گشایش اقتصادی دولت این یارانه بیشتر شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه از جمله یارانه‌هایی که قطع نخواهد شد و باید تقویت شود یارانه مطبوعات است، گفت: البته دولت تحت هیچ شرایطی یارانه نیازمندها را قطع نخواهد کرد و اگر در مورد کسی اعتراضی برای قطع یارانه‌اش دارد گفته‌ایم که به دقت رسیدگی شود.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که موضع دولت نسبت به فعالیت رسانه‌ها با توجه به اظهارات دیروز رئیس قوه قضائیه چیست، گفت: من با صراحت و شفافیت تکرار می‌کنم که دولت به آزادی بیان و آزادی نقد و انتقاد در چارچوب قانون معتقد است. البته دولت هم معترض است که عده‌ای در حاشیه امن قرار گیرند، ‌هتاکی کرده و تهمت بزنند و فراتر از قانون عمل کنند. انتقاد و اعتراض ما نسبت به این مجموعه است.

وی درباره آخرین گزارش‌ها در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان نیز اظهار کرد: از وقتی که اخبار صندوق ذخیره فرهنگیان منتشر شده، کارگروهی مسئول پیگیری شده و در آینده نزدیک گزارش درباره این صندوق را به اطلاع عمومی می‌رسانیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر نبود در تیم اقتصادی دولت هم ترمیمی انجام شود، تصریح کرد: عملکرد تیم اقتصادی دولت قابل تحسین است. در شرایط کاهش قیمت نفت، کشورهای ثروتمند نفتی مجبور به استقراض ارزی شدند. در این زمینه عربستان حتی یارانه‌ها و حقوق کارکنان خود را کم کرد اما در این اوضاع شاخص‌های اقتصادی ما به خوبی در حال اصلاح است.

وی در پاسخ به سوالی درباره صحبت های رئیس قوه قضائیه در واکنش به صحبت های رئیس جمهور در افتتاح نمایشگاه مطبوعات تاکید کرد: رئیس جمهور شفاف است و اعتقاد دارد که اصحاب رسانه باید از آزادی بیان و قلم و نقد برخوردار باشند. البته همه اینها باید در چارچوب قانونی صورت بگیرد. حالا اگر رسانه ای از این چارچوب قانونی خارج شد یا تهمتی زد و هتاکی کرد و یا امری را در ذهن جامعه به عنوان اقدامی نادرست ترویج کرد، دولت حتما باید به مراجع قانونی ارجاع دهد. البته می توانید تعداد شکایات دولت از رسانه ها را ببینید، ضمن اینکه در آغاز کار دولت کمیته ای تصویب شد که بسیاری از دعاوی که وجود داشت را پس گرفت چرا که دولت به آزادی بیان و نظر پایبند است.

سخنگوی دولت همچنین از داشتن اطلاعاتی از جزئیات بیشتری از شکایت دولت از برخی از نمایندگان اظهار بی‌اطلاعی کرد.

نوبخت در ادامه این نشست درباره ارزیابی صندوق بین المللی پول نسبت به وضعیت اقتصادی ایران گفت: در گزارش صندوق بین المللی پول رشد 4.5 درصدی برای ایران پیش بینی شده است. در این گزارش همچنین درباره کاهش نرخ تورم و جذب سرمایه نیز گزارشی تهیه شده و افق بلند مدتی درباره فعالیت اقتصادی ایران ترسیم شده است.