صالحی می‌گوید: تنها موردی که در برجام مستثنی شده است، رآکتور اراک است که در قطعنامه 2231 آمده است

دکتر علی اکبر صالحی در گفت‌وگوی مفصل با خبرگزاری تسنیم به مسائل پیرامون فعالیت هسته‌ای ایران و برجام پرداخته است. بخش‌های مهم این گفت‌وگو را به انتخاب مثلث آنلاین می‌خوانید:

* تنها موردی که در برجام مستثنی شده است، یعنی حتی اگر به دلایلی برجام متوقف شود، رآکتور اراک است که در قطعنامه 2231 آمده که پروژه باید ادامه یابد.

* در ابتدا باید بگویم که انتقاداتی که درباره برجام وجود دارد در خصوص عدم تعهد طرف مقابل در بخش (رفع) تحریم بود و گرنه من هیچگاه نگفته‌ام در برجام مسائل (و مشکلات) فنی داریم، چرا که از نظر فنی کارها در حال پیگیری است. اگر هم نقدی کردیم و اینکه گفتم هنوز بانک‌های بزرگ با ما وارد عملیات بانکی نشده‌اند، این واقعیتی بود که می‌دیدیم و الان هم این واقعیت بر همگان آشکار شده است.

* در خصوص فردو، با روس‌ها پیش رفته‌ایم اما کارمان هنوز نهایی نشده است، البته خودمان مقدمات کار را فراهم کرده‌ایم، اقداماتی در فردو انجام شده است و کارهای مطالعاتی آن صورت گرفته تا وقتی با روس‌ها به توافق رسیدیم، یک سری کارهای مقدماتی انجام شده باشد. با روس‌ها بسیار پیش رفته‌ایم و قرارداد آن انشاءالله به زودی نهایی می‌شود.
*

دوستان وزارت بهداشت می‌گفتند که پیش از برجام هیئتی از این وزارتخانه به فرانسه رفته بود تا تجهیزات تولید دارو خریداری کند، مسئول شرکت فرانسوی به آنها گفته بودند که ما همه تجهیزات به غیر از سانتریفیوژ را می‌توانیم به شما ارائه کنیم. همان زمان سازمان انرژی اتمی سانتریفیوژهای مورد نیاز بخش بهداشت و درمان کشورمان برای تولید داروها را تحویل داده بود. بر همین اساس بود که مسئول هیئت ایرانی به طرف فرانسوی گفته بود که اتفاقاً ما همه تجهیزات را می‌خواهیم بجز سانتریفیوژ چرا که آن را در داخل تولید کرده‌ایم.

* علت حضور ما به صورت رسمی و مستقیم این بود که موردی بود که حضرت آقا نپذیرفته بودند و ما توفیق داشتیم و رفتیم و توانستیم نظر ایشان را تأمین کنیم. نظر ایشان نظر قطعی است و نمی‌توانیم بجز آن عمل کنیم و لذا امور فنی به همان سمتی می‌رود که منویات رهبر معظم انقلاب - که بسیار علاقمند هستند و جزئیات را بدقت رصد می‌کنند - تأمین شود.
* من منتقد بدعهدی‌های طرف آمریکایی (در بخش غیرفنی) هستم. به عنوان یک «هموطن» می‌گویم که یکی از بدعهدی‌های آنها بحث ویزا بود که من به همتای آمریکایی خود در این موضوع فشار وارد کردم و آنها قول‌هایی دادند. ما انتظار داشتیم بعد از برجام، همکاری‌های بین‌المللی با ایران افزایش یابد و این موضوع مفروض گرفته شده بود، اما درست یکی دو روز پس از اجرایی شدن برجام آنها آمدند و مشکل ویزا را ایجاد کردند.
* مورد دوم، بحث بانکها بود که من در مصاحبه با یک خبرگزاری عربی گفتم «برخی بانک‌های بزرگ هنوز به طور کامل با ما همکاری نمی‌‌کنند»، در صورتیکه باید می‌گفتم «کل بانک‌های بزرگ هنوز هیچ همکاری با ما نکرده‌اند». این موضوع الان مشهود است و همه به این موضوع اعتراف دارند؛ تا بانک‌های بزرگ نیایند کارهای بزرگ انجام نمی‌گیرد.

* در شرایط کنونی با بانکهای کوچک، پروژه‌های 100تا 200 میلیون دلاری پیش می‌رود، اما یک پروژه چند میلیارد دلاری که عمده پروژه‌های بزرگ ایران را شامل می‌شود، اعتبار عظیمی می‌خواهد که از عهده بانک‌های کوچک برنمی‌آید و تا بانک‌های بزرگ پای کار نیایند، پروژه‌های بزرگ به این راحتی پیش نمی‌رود، اما ما الان احساس می‌کنیم که گشایشی در حال ایجاد است.