وزیر کشور با اشاره به برگزاری بیش از 200 تجمع در خراسان گفت: تلاش ما این بود که با مدارا و اقناع سازی با مردم برخورد کنیم

وزیر کشور در حالی برای پاسخ به سوال سه نماینده در جلسه علنی امروز حاضر شد که با توجه به قانع شدن دو نماینده انتظار نداشت کارت زردی از مجلس دریافت کند.

به گزارش مثلث آنلاین، عبدالرضا رحمانی فضلی توضیحات مفصلی را در رابطه با اقدامات وزارت کشور درخصوص وضعیت سهامداران شرکت پدیده ارائه داد اما کواکبیان که به نمایندگی از دو نماینده دیگر هم از رحمانی فضلی طرح سوال کرده بود اعلام کرد از پاسخهای وزیر قانع نشده است.

پس از پایان توضیحات کواکبیان، مطهری که ریاست جلسه را بر عهده داشت از کواکبیان خواست اعلام کند قانع شده یا نه؛ این در حالی بود که شهباز حسن پور و حسین مقصودی دو نماینده دیگر سوال کننده پیشتر اعلام کرده بودند از پاسخ‌های وزیر قانع شده‌اند. با این وجود کواکبیان گفت: من نمی‌توانم دروغ بگویم. من راضی نشده‌ام.

مطهری هم توضیح داد: براساس آیین نامه مجلس حتی اگر یک نفر نیز قانع نشده باشد این مساله باید در مجلس به رای گذاشته شود.

مطهری بار دیگر از کواکبیان خواست به طور شفاف اعلام کند که قانع شده یا نه که کواکبیان باز هم اظهارات قبلی خود را تکرار کرد.

مطهری در حالی که کواکبیان هنوز مشغول صحبت بود میکروفن او را قطع کرده و پاسخ رحمانی فضلی به سوال نمایندگان را به رای گذاشت که نمایندگان کارت زردی را به وزیر کشور دادند.

رحمانی فضلی در حالی که مدارکی در دست داشت و به نظر کمی برافروخته می‌رسید در جایگاه ناطقان حاضر شد تا چند کلمه‌ای با نمایندگان صحبت کند.

در این زمان مطهری گفت: این مساله خلاف آیین نامه است که وزیر بار دیگر صحبت کند اما با توجه به اینکه خود من صحبت کرده‌ام شما نیز صحبت کنید.

رحمانی فضلی در حالی که میکروفن او خاموش بود سخنانی را رو به مطهری مطرح کرد و مطهری از قول او گفت که وزیر می‌گوید من نمی‌توانم قولی بدهم.

رحمانی فضلی پیش از این تاکید کرده بود: وزارت کشور مصوبات مربوط به سهامداران پدیده را اجرایی می‌کنند. به این ترتیب عدم شفافیت کواکبیان در پاسخ به این سوال که آیا از سخنان وزیر قانع شده یا خیر موجب به رای گذاشتن این مساله در صحن علنی مجلس شد و نمایندگان کارت زرد دیگری را به وزرای دولت نشان دادند.

توضیحات وزیر درباره پدیده شاندیز: سهامدارن بی‌خبر مظلوم‌ترین افراد در ماجرای «پدیده»

به گزارش مثلث آنلاین، عبدالرضا رحمانی فضلی در پاسخ به پرسش کواکبیان، حسن پور و مقصودی نمایندگان تهران، سیرجان و سبزوار در رابطه با وضعیت سهامداران شرکت پدیده گفت: از سال 88 مجموعه تفریحی توریستی توسط بخش خصوصی به صورت سهامی خاص ایجاد شده و متاسفانه از ابتدای کار هیچ کدام از مقررات رعایت نشده است. این شرکت چند برابر ملکی که داشتند از املاک منابع طبیعی و روستاییان اضافه کردند و محدوده خود را افزایش دادند؛ در پروانه ساختمانی نیز مقررات را رعایت نکردند و در بخشی از املاکی که درحوزه وزارت نیرو است نیز ساخت و ساز انجام شد که این مساله دارای اشکال اساسی است. علاوه بر آن، این شرکت شرکت سهامی خاص است و نمی‌تواند سهام واگذار کند که این اتفاق افتاده است.

او ادامه داد: با وجود همه این مشکلات از سال 88 تا 92 هیچ اقدامی انجام نشد، عکس‌های یادگاری زیادی برداشته شد و کمک‌هایی انجام شد که غیرقانونی بود. یکی دیگر از کارهایی که این شرکت انجاد داد پخش آگهی در تلویزیون و سایر رسانه ها بود. به اعتقاد من مظلوم ترین افراد کسانی بودند که بدون این‌که بدانند آن‌جا چه خبر است سهام خریدند و به تبلیغات صدا و سیما و روزنامه‌ها اعتماد کردند.

وزیر کشور ادامه داد: پس از این مقطع شکایات زیاد شده بود و نظر قوه قضائیه این بود که کل ساختمان‌ها به صورت یکجا قلع و قمع شود اما 120 هزار سهامدار یعنی 120 هزار خانورا دچار مشکل می‌شدند و دولت راضی به این مساله نبود بنابراین کل دستگاه ها با محوریت وزارت کشور مسئول پیگیری شدند.

او افزود: در سال 93 با توجه به اخطاری که قوه قضائیه به شرکت داد جلوی تبلیغات آن به صورت قانونی گرفته شد و در این زمان موج اول اعتراضات را داشتیم چون به شدت با کمبود بودجه مواجه شدند.

قوه قضائیه هیات مدیره را موظف کرد که تعهدات خود را به مردم انجام دهد. در ادامه کار مجموعه دستگاه ها به اضافه قوه قضائیه پیشنهادات 16 ماده‌ای را به شورای امنیت ملی بردیم و براساس این 16 بند، همه بندها ناظر بر حل مساله و به نفع مردم بود و ما توانستیم با این روش آرامش را در مردم ایجاد کنیم.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: قوه قضائیه براساس تعهدی که کرد، 2.75 درصد سهام سهامداران را افزیش داد تا از این طریق سهامداران ضرر نکنند حتی از سهام شرکت برداشته شد و به مردم داده شد. ما به شرکت فرصت دادیم همه مسائل را به صورت قانونی حل کند اما اقدامی در این زمینه انجام نشد.

وزیر کشور با اشاره به برگزاری بیش از 200 تجمع در خراسان گفت: تلاش ما این بود که با مدارا و اقناع ساری با مردم برخورد کنیم و همه این تجماعت برگزار شد.

او ادامه داد: با توجه به ادامه روند کار، قوه قضائیه اعضای هیات مدیره را عزل کرد و وکالت دائم الاختیار از شرکت عزل کرد. هیات مدیره جدیدی انتصاب شد و مدیرعامل جدیدی روی کار آمد که کارها را پیگیری می‌کند حتی قوه قضائیه 7 میلیلار د تومان از دارایی های پدیده در جاهای دیگر احصاء کرد.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به سه گام وزارت کشور برای حل مشکل سهامداران شرکت پدیده تاکید کرد: با توجه به اقداماتی که صورت گرفته مشکل شرکتی که از ابتدا تماماً غیرقانونی بود مدیریت شد. اقدامات دیگری نیز اخیرا تصمیم گیری شده است.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنانش به اظهارات کواکبیان اشاره کرد و گفت: موضوع به این راحتی که آقای کواکبیان می‌گویند نیست. نمایندگان مجلس قبل ده‌ها جلسه داشتند و نمایندگان جدید هم پیگیر این مساله هستند. کارهای بسیار زیادی انجام شده و مسائل باید به صورت قانونی حل شود. تخلفات متعدد بوده و هر یک از تخلفات به قانونی بر می گیرد و باید از طرق آن قانون پیگیری شود.

او افزود: آقای کواکبیان می‌گوید چرا سهام پدیده به بورس نمی‌رود؟ این به این دلیل است که قوانین بورس اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. ما برای حمایت از مردمی که شما از آنها دفاع می‌کنید این کار را کردیم. اگر سهام پدیده به بورس برود، با توجه به شرایطی که دارد همه فروشنده می‌شوند و ارزش سهام آن به زیر 10 درص می‌رسد این در حالی است که ما سهام را سه برابر کردیم.

رحمانی فضلی همچنین گفت: ما اقداماتی را در نظر داریم از جمله اینکه ایجاد اتاق مبادلات سهامداران پدیده، ارائه تسهیلات از سوی بانک صادرات، ارائه 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات، سه سال تنفس مالیاتی و اخذ فرصت زمانی برای پرداخت سهم تامین اجتماعی.

او تاکید کرد: مجموعه اقداماتی را هم در جهت رفع اشکالات تملک باید انجام دهیم. تا پروانه برای آنها صادر شود. زمانی که یک ملک قانونی باشد می‌تواند به بورس ارائه شود.

وزیر کشور افزود: نمایندگان دوره قبل بانک و بخش خصوصی آوردند و گفتند اینها می خواهند املاک پدیده را تملک کنند اما وقتی می توانیم ملک را به کسی بدهیم که قانونی باشد.

رحمانی فضلی در پایان تاکید کرد: ما پیگیر این مساله هستیم و آن را مسئولیت خود می‌دانیم؛ دولت مسئولیت کاری را قبول کرده که از ابتدا اشتباه بوده و انتظار داریم همه کمک کنند تا این مساله حل شود.

سهامدارن بی‌خبر مظلوم‌ترین افراد در ماجرای «پدیده»