همزمان با مرحله پایانی مذاکرات امروز مراسمی در میدان آزادی تهران برگزار شد.

مثلث آنلاین: همزمان با عزیمت ظریف، صالحی و حسین فریدون به وین برای شرکت در مرحله پایانی مذاکرات هسته ای، مراسمی در میدان آزادی تهران برگزار شد که در آن طومار امضاء شده توسط مردم ایران به نمایش گذاشته شد. این مراسم که با استقبال خبرنگاران خارجی نیز روبه‌رو شده بود یک سخنران اصلی داشت. زاکانی از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی در این مراسم حضور پیدا کرد و با قاطعیت از تیم مذاکره کننده حمایت کرد. اما در عین حال گفت که طرف مقابل بد عهد است .

در این مراسم طومار امضاهای مردم ایران از فراز برج میدان آزادی که تا زمین کشیده شده بود، رونمایی شد.

جمعی از مردم تهران و برخی مسئولان در این مراسم شرکت کردند و مردم در این مراسم امضاء خود را بر این طومار که به گزاره برگ ایرانی شهرت پیدا کرده است قراردادند.

این گزاره برگ حاوی 6 بند از مطالبات رهبری و مردم در حمایت و تقویت تیم مذاکره کننده کشورمان است که 7 خرداد ماه با امضای خانواده شهدای هسته ای و بیش از 17 هزار حقوقدان رونمایی شده بود.

در این مراسم که در مقابل برج آزادی برگزار شد، گروه‌های خبری و رسانه‌ای داخلی و خارجی حضور داشتند و خبرنگاران خارجی با شرکت کنندگان در مراسم مصاحبه و گفت‌وگو می‌کردند.

زاکانی: تیم مذاکره کننده را تنها نمی‌گذاریم / توافق باید شفاف باشد

علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، طی سخنانی در این مراسم با اشاره به حمایت‌های همه جانبه مردم و نمایندگان از تیم هسته‌ای گفت: ما اینجاییم که اعلام کنیم تیم مذاکره کننده هسته‌ای را در مذاکرات تنها نمی‌گذاریم. وی ادامه داد:‌ما در کنار برج آزادی به عنوان نماد آزادگی ملت ایران اعلام می‌کنیم که از دشمنی آمریکا و هم‌پیمانانش برائت می‌جوییم.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد:‌ ملت ایران در این گزاره برگ اعلام کرده که حاضر نیست هیچ توافق بدی را بپذیرد.

زاکانی در ادامه با اشاره به تاکید دشمنان بر موضوع راستی‌آزمایی اجرای تعهدات به ایران اظهار داشت: ما هیچ نیازی به راستی‌آزمایی نداریم زیرا نمایندگان ما در مذاکرات هسته‌ای راستگو هستند و وفای به عهد را از اسلام عزیز آموختند اما دشمنان ما حیله‌گر و بدعهدند که اگر هم توافقی را قبول کرده‌اند از موضع ضعف بوده و زمانی که از موضع ناتوانی خارج شدند از عهد خود عدول کردند.

وی با اشاره به بدعهدی آمریکا در توافق ژنو تصریح کرد: ما در ژنو به تعهدات خود عمل کردیم اما طرف مقابل بهانه‌جویی و بدعهدی کرد.

وی با یادآوری دوران پیشین مذاکرات هسته‌ای و پذیرش برخی محدودیت‌ها در زمینه صنعت هسته‌ای گفت: در سال 82 تا 84 ایران حتی بحث تحقیقاتی خود را نیز تعطیل کرد ولی دشمنان در مقابل، ما را محور شرارت خواندند و ایران را به حمله هسته‌ای تهدید کردند که در مقابل آن باید گفت زهی خیال باطل. نماینده مردم تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: هر توافقی باید در نهایت شفافیت باشد و تعهدات دو طرف در روز اجرایی شدن آن مشخص باشد و ما امیدواریم که شاهد موفقیت نمایندگان و ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای باشیم.

متن این گزاره برگ توسط پدر شهید مصطفی احمدی‌روشن قرائت شد. پدر شهید احمدی روشن در پایان قرائت این متن از تیم مذاکره کننده هسته‌ای خواست تا از این گزاره برگ، تفسیر به رای نکنند.

قرار است این طومارهای مردمی فردا چهارشنبه ساعت 10 صبح تحویل وزارت خارجه شود.