ولایتی گفته: هر اقدامی که باعث شود وضعیت تحریم علیه ایران ادامه یابد نقض روح حاکم بر برجام است

به گزارش مثلث آنلاین ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش از گفت و گو با ایسنا در مورد تمدید قانون داماتو و اینکه این موضوع جزو قانون های ثانویه بوده و اعمال آن برخلاف برجام خواهد بود، تصریح کرد: بر اساس نظر مقام معظم رهبری فرمودند که اگر اینها همان کاری را انجام دهند که نتیجه آن همان تحریمی شود که در موضوع هسته ای انجام داده بودند، هرچند بحث هسته ای کنار رفته و امروز مباحث دیگری مثل حقوق بشر و ماجرای صهیونیست ها را مطرح کنند در حقیقت نقض برجام کرده اند.

وی ادامه داد: بنابراین هرکاری که باعث شود وضعیت تحریم به هر عنوان دیگری علیه ایران ادامه یابد در حقیقت نقض روح حاکم بر برجام است و حتما باید اقدام کرد و اگر این روند ادامه پیدا کند قطعا این آمریکایی ها هستند که به برجام ضربه زده و می زنند و ایران هم گزینه های لازم را در اختیار خواهد داشت. هدف اصلی آمریکایی ها این است که جمهوری اسلامی ایران نباشد حالا با هر بهانه ای که بشود؛ چرا که وجود جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت برتر و روبه تو سعه و رشد در منطقه‌ای که قدرت اول این منطقه و اثرگذار در عرصه بین‌المللی است و اگر این نظام به حیات سیاسی روبه رشد خود ادامه دهد عملا الگویی برای سایر کشورهای اسلامی می شود که در حال حاضر هم تبدیل به چنین الگویی شده است.

آمریکایی‌ها برای ما قابل اعتماد نیستند

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با تاکید براینکه امروز نفوذ معنوی جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از کشورهای اسلامی قابل انکار نیست و این به ضرر منافع نامشروع آمریکایی‌ها در جهان است، تاکید کرد: به همین دلیل به هر بهانه‌ای که شده است علیه ما توطئه می‌کنند و همین کارها نشان می دهد که ما باید در چارچوب اصول خود حرکت کنیم ولو اینکه آمریکایی ها بخواهند هر روز به بهانه ای فشارهای سیاسی و اقتصادی خود بر ایران را ادامه دهند.
ولایتی در رابطه با سخنان بشار اسد مبنی بر اینکه اگر ترامپ با داعش مقابله کند می تواند جزء همپیمانان ما شود گفت: آقای بشار اسد منتخب مردم سوریه هستند و مسئول تصمیم گیری در این کشور و مواضع ایشان هم مربوط به سوریه است. جمهوری اسلامی ایران معتقد است که آمریکایی‌ها چه آقای ترامپ و چه خانم کلینتون یا اوباما قابل اعتماد نیستند

ولایتی، همچنین در رابطه با آخرین تحولات و پیشروی‌های نیروهای مقاومت در حلب، گفت: حلب یک نقطه عطف است و انشاءالله به دست نیروهای ارتش سوریه ، نیروهای مردمی و گروه‌هایی که از کشورهای دیگر به کمک سوریه آمده‌اند باز پس گرفته می‌شود.
وی ادامه داد: در صورت تحقق این امر عملا پیروزی اصلی نیروهای مردمی و دولتی در سوریه رقم خواهد خورد. پس از دمشق مهمترین شهر سوریه، حلب است و به همین دلیل هم تروریست‌ها و حامیان آنها نهایت تلاش خود را می‌کنند که یا پیروزی بدست نیاید و یا در صورت به دست آمدن پیروزی هزینه‌های سنگین تحمیل شود.
ولایتی خاطرنشان کرد: تصمیم دولت سوریه بر این است که حلب را بازپس بگیرد و تا امروز هم در جهت رسیدن به این هدف پیشرفت های بسیار خوبی داشته است. اگر ما استان حلب را به بخش هایی که توسط دولت و نیروهای مردمی سوریه پس گرفته شده و بخش هایی که در دست تروریست ها است تقسیم کنیم ، می توانیم بگوییم که حداقل سه پنجم حلب از کنترل تروریست ها خارج شده است و بخش های باقی مانده هم در دست گروه‌های تروریستی وعمدتا جبهه النصره و تعداد دیگری از گروه‌های تروریستی است که امیدواریم شاهد شکست و نابودی تروریست ها در تمامی این مناطق باشیم.