بعد از گلایه‌های رئیس دستگاه قضا از کم کاری دو وزارتخانه دولت آنها در بیانیه ای پاسخ دادند

به دنبال اظهارات رئیس قوه قضائیه که معتقد بود دو وزارتخانه اطلاعات و خارجه در زمینه بابک زنجانی اقدامی صورت ندادند هر کدام از این وزارتخانه‌ها پاسخی را منتشر کردند.

به گزارش مثلث آنلاین وزارتخارجه و وزارت اطلاعات هر کدام جداگانه به اقداماتی که وزارتخانه خودشان انجام داده بودند برشمردند.

وزارت اطلاعات در دو بُعد پیشگیری و عملیاتی اقدام به ردیابی مالی فعالیت‌های زنجانی و بانک‌های وی در خارج از کشور و شناسایی ۷۰۰ میلیون دلار از وجوه آنها کرده است.

بر این اساس در بخش پیشگیری، عوامل مداخله‌گر و مُخل در روند رسیدگی به پرونده از جمله عوامل نفوذی در داخل زندان شناسایی شده‌اند.

همچنین در بخش شناسایی نیز اقدمات زیر انجام شده است:
۱- شناسایی دو فروند کشتی کانتینر بر
۲- شناسایی واردات ۵۰۰ دستگاه خودرو از تاجیکستان به ارزش قرارداد ۱۵ میلیون دلار
۳- کشف چهار هزار قطعه دبیت کارت به ارزش چهار میلیون دلار
۴- شناسایی اموال کارگزار زنجانی در اسپانیا، مالزی و ایران
۵- ردیابی مالی وجوه ارزی زنجانی
۶- کشف مقادیر معتنابهی طلا و توقیف مبلغ ۱۸۵ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد در سال ۱۳۹۴۴ و ۱۳۹۵
۷- شناسایی و اعلام اموال داخل وی شامل ۵۳ شرکت و خارج از کشور شامل ۲۰ شرکت در سال ۱۳۹۲۲ به دادستانی تهران
۸- بررسی صحت و سقم حدود ۵۰۰ مورد ادعای واریز وجه زنجانی در خلال رسیدگی قضایی و پس از آن در کشورهای مبدا کانادا، چین، ترکیه، امارات عربی متحده، مالزی، تاجیکستان، استرالیا، فیلیپین، سوییس، ایتالیا، روسیه و ژاپن
۹- پاسخگویی به استعلام‌های متعدد مراجع قضایی

روابط عمومی وزارت اطلاعات تاکید کرده این گزارش بخشی از اقدامات انجام شده‌ای است که قابل اعلام عمومی بوده و شامل همه اقدامات نیست.

وزارتخارجه: تاکنون گلایه‌ای مطرح نبوده
وزارت خارجه نیز در پاسخ به اظهارات اخیر برخی مسئولان قوه قضاییه تأکید کرد؛ این وزارتخانه آمادگی دارد در چارچوب اختیارات و وظایف قانونی و عرفی خود به همکاری کامل با قوه قضاییه ادامه دهد و همه تسهیلات لازم را در اختیار این قوه و سایر دستگاه های ذی صلاح قرار دهد.

، این وزارتخانه تصریح کرده است: وزارت امور خارجه از جلسه ای که حدود دوسال قبل در دفتر ریاست محترم قوه قضاییه با حضور معاون اول محترم رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و برخی مسئولین دیگر در خصوص پیگیری موضوع بابک زنجانی برگزار شد تاکنون با قوه قضاییه همکاری کامل نموده و با فراهم ساختن تمامی تسهیلات در مرکز و نمایندگی ها، هیچ درخواستی را بی پاسخ و پیگیری نگذاشته و هیچ گاه نیز گلایه ای از سوی مقامات محترم قضاییه در این زمینه نشنیده است.

در بخش دیگری از پاسخ وزارت خارجه آمده است: وزارت امور خارجه در اجرای درخواست های ریاست وسایر مسئولین محترم قوه قضاییه و همچنین ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور فعال در پیگیری ابعاد خارجی مفاسد اقتصادی به ویژه پرونده بابک زنجانی، در حوزه و چارچوب مسئولیت ها و وظایف قانونی خود، کلیه تسهیلات لازم را برای پیگیری موضوع توسط مسئولین ذی صلاح قضایی در کشورهای مورد درخواست فراهم نموده و با دستور موکّد به سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در این کشورها برای کمک و ارائه تسهیلات به هیئت های اعزامی به ویژه در مذاکرات با طرف های مقابل و خصوصا در مقوله شناسایی اموال غارت شده از بیت المال، درخواست های محوله از سوی قوه قضاییه و سایر دستگاه های ذی ربط را با جدیت و احساس مسئولیت انجام داده و از هیچ مساعدت و همکاری کوتاهی نکرده و به تمامی مکاتبات پاسخ مثبت، فعال و راهگشا داده است؛ چنانکه رسماً و به دفعات به دلیل اقدامات سازنده، پیگیری های موثر و فعال و همکاری های بیدریغ خود مورد تقدیر نهادهای پیگیر پرونده مزبور قرار گرفته است.

وزارت امور خارجه تأکید کرده است: وزارت امور خارجه کماکان آمادگی دارد در چارچوب اختیارات و وظایف ذاتی، قانونی و عرفی خود به همکاری کامل با قوه محترم قضاییه ادامه داده و کلیه تسهیلات لازم را برای پیگیری، کشف و استرداد اموال غارت شده از بیت المال در اختیار قوه قضاییه و سایر دستگاه های ذی صلاح قرار دهد.